فهرست بستن

یادگیری نکته های فن بیان ،آداب معاشرت،سخنرانی و مهارت های ارتباطی

کلمات را ازلحاظ آوایی واضح بیان کنید
ما برای اینکه بتوانیم شمرده صحبت کنیم می بایست کلمات را ازلحاظ آوایی واضح بیان کنیم.
به عبارت دیگر ما باید تلفظ صحیح کلمات را بگوییم (البته اگر لهجه نداشته باشیم، وگرنه با همان لهجه ای که داریم تلفظ صحیح را بیان کنیم) و از طرفی هم کلمات را به اصطلاح نخوریم.
وقتی که ما کلمات را ازلحاظ آوایی واضح بیان کنیم و مخاطب ما کلمات و جملات ما را واضح بشنود می توانیم بگوییم که ما شمرده صحبت می کنیم.
یک تمرین برای اینکه ما شمرده تر صحبت کنیم و همین طور کلمات را ازلحاظ آوایی واضح تر بیان کنیم این است که تمرین مشدد خوانی را انجام دهیم.
تمرین مشدد خوانی، برای این انجام می شود که ما بتوانیم کلمات و جملات خودمان را واضح تر و شمرده تر بیان کنیم.
این تمرین به دلیل اینکه عضلات لب، زبان و فک ما را درگیر می کند باعث می شود که آن ها برای صحبت کردن تقویت شوند و درنتیجه کلمات ما ازلحاظ آوایی واضح تر و شمرده تر شنیده می شوند.
تمرین مشدد خوانی به این صورت انجام می شود:
روزی دومرتبه یک پاراگراف از کتابی را به این صورت که روی هر کلمه تشدید می گذاریم و آن را باکمی اغراق و صدایی نسبتا بلند می خوانیم.

تنفس مناسب داشته باشید
ما برای اینکه بتوانیم شمرده صحبت کنیم می بایست تنفس صحیح و مناسبی داشته باشیم.
اگر نحوه نفس کشیدن ما صحیح نباشد صحبت ما بریده بریده می شود این موضوع باعث می شود که از جذابیت صحبت کردن ما کاسته شود و مخاطب به ما گوش ندهد و از آن بدتر اینکه بریده بریده صحبت کردن به منزله عدم اعتماد به نفس است.

من همیشه سعی کرده ام در آموزش هایی که ارائه می دهم راه حل های علمی و عملی را داشته باشم تا همه افراد بتوانند از آن استفاده کنند تا خودشان را به وسیله این تمرینات رشد دهند.
شاید سوال شما این باشد که چگونه تنفس مناسبی برای شمرده صحبت کردن داشته باشیم.
در اصل نحوه تنفس صحیح برای شمرده و درست صحبت کردن این است که ما باید تنفس دیافراگمی داشته باشیم.
تنفس دیافراگمی تنفسی است که از طریق شش ها انجام می شود، اگر نحوه تنفس نوزاد ها را دیده باشید، این همان تنفس صحیح دیافراگمی است.
نوزاد ها وقتی می خواهند نفس بکشند شکمشان بالا و پایین می رود، خیلی از ما با گذشت زمان این نحوه تنفس را فراموش می کنیم و کم کم به جای هدایت هوا به شش ها، هوا را به سینه خودمان هدایت می کنیم و یک تنفس ناقض انجام می دهیم.
پس برای اینکه تنفس صحیحی داشته باشید می بایست تنفس شما به وسیله دیافراگم و شش ها باشد.
این طرز نفس کشیدن باعث می شود تا موقع صحبت کردن نفس کم نیاوریم و خیلی روان صحبت خودمان را انجام دهیم.

سرعت صحبت کردن خودتان را کنترل کنید
سرعت صحبت کردن ما برای جذب مخاطبمان بسیار مهم است. همان طور که در ابتدا بیان کردم خیلی از مقالات و آموزش ها می گویند که باید سرعت صحبت کردن شما آرام باشد تا طرف مقابلتان بتواند آن را درک کند.
اما این موارد شاید ۲۰ سال پیش درست بوده باشد، ولی با توجه به تغییر سبک زندگی ما آرام صحبت کردن در خیلی از جاها مخصوصا در ملاقات کاری و یا سخنرانی ها اصلا مناسب نیست.
چند سالی است که سرعت همه چیز در دنیا چند برابر شده، زمان پخت وپز غذا، زمان ارسال و دریافت پیام، سرعت اینترنت، سرعت جابجایی پول و خیلی چیزهای دیگه.

حتی اگر در تبلیغات و یا موزیک های تلوزیونی هم دقت کنید یک تصویر را بیشتر از چند ثانیه نشان نمی دهند و این کارشان فقط یک دلیل دارد و آن هم جذب مخاطب به صفحه نمایش است.
حالا شما تصور کنیم که در دنیای امروز و بااین همه وسایل حواس پرت کن مثل موبایل بخواهیم با سرعتی آرام با مخاطب خودمان صحبت کنیم.
منظور من این نیست که خیلی سریع و تند تند صحبت کنیم، توصیه من به عنوان مدرس فن بیان این است که سرعت صحبت کردن ما می بایست یک پله از سرعت افراد معمولی بالاتر باشد.
شاید فکر کنید که اگر سرعت صحبت کردن ما بالاتر برود ما نمی توانیم واضح و شمرده صحبت کنیم.
من در پاسخ می گویم که می شود هم سرعت مناسبی در صحبت کردن داشت و هم ادای کلمات و جملات ما خیلی شمرده و واضح باشد.
اگر تمریناتی که در دو تیتر قبلی بیان کردم را در برنامه خودتان بگذارید و آن را انجام دهید می توانید هم با سرعت مناسب صحبت کنید که دیگران جذب شما شوند و هم شمرده و واضح صحبت کنید.

پس توصیه من به شما برای داشتن سرعت صحبت کردن مناسب این است که سرعت صحبت شما بهتر است یک پله از عموم مردم بالاتر باشد.

اما یک نکته را توجه کنید، افرادی که در شمال و جنوب کشور عزیزمان ایران زندگی می کنند معمولا سرعت صحبت کردنشان نسبت به افراد شهر های دیگر خیلی بیشتر است، مثلا اگر یک شخص شمالی به تهران بیاید و با همان سرعتی که در شهر خودشان صحبت کند، به احتمال خیلی زیاد افرادی که در تهران هستند به سختی می توانند متوجه صحبت آن فرد شوند.
در اینجاست که باید سرعت صحبت کردن خودتان را کنترل کنید، برای این کار به سرعت صحبت کردن مردمان آن شهر دقت کنید و شما هم سعی کنید که خودتان را با سرعت این افراد تطبیق دهید.

 

احمد انصاری - آموزش مذاکره و مهارتهای ارتباطی

مطالب جامع تر و کاملتر درباره آموزش سخنرانی ، فن بیان و مهارتهای ارتباطی در سایت احمد انصاری : www.ahmadansari.com