تفنگستان؛ معرفی برترین بازی های شوتر در پلتفرم موبایل [قسمت دوم]

Aerial view of empty two lane road with opposite direction arrows

مهم نیس فکر کنیم تلفنای همراه چه محدودیتایی واسه ارائه یه تجربه واقعی از بازیای ویدیویی رو دارن. چون همیشه سازندگانی هستن که با شکستن مرزهای مشخص نشده صنعت گیمینگ بازیکنان رو غرق در نبوغ خود می کنن.

گذشته بازیای شوتر به سالای سال قبل برمیگرده؛ زمونه ای که پدرانمون سن کودکان نسل امروزی رو داشتن. اطلاعات موثقی از زمان دقیق تولد سبک شوتر در دسترس نیس اما به نظر ژورنالیست معروف ویدیو گیم، Brian Ashcraft اولین بازی این سبک Spacewar بود که در سال ۱۹۶۱ عرضه شد.

در این عنوان Shoot ’em up که جزو اولین بازیای صنعت گیمینگ حساب می شه، دو فضاپیما با همدیگه مقابله می کردن. با اینحال که تا اواسط دهه ۷۰ میلادی تماشاگر چهار ریمیک دیگه از بازی بودیم، اما شوتر تازه در سال ۱۹۷۸ تونست خود رو پیدا کنه؛ وقتی که بازی بسیار معروف Space Invaders منتشر شد و روحی در کالبد این سبک دمید.

در بازی مورد بحث، گیمر باید موجودات فضایی که از بالای تصویر حمله می کردن رو نابود می کنه. شاید براتون باحال باشه بدونین ایده «سلامتی» و «جمع آوری امتیاز» واسه اولین بار در حمله کنندگان فضایی معرفی شد. پس از این اتفاق تماشاگر تکامل و تغییر سبک شوتینگ بودیم که به دنبال اون زیر شاخه های دیگری مانند شوتر اول شخص و سوم شخص بوجود اومدن.

گذشته کوتاه بالا رو گفتیم تا با اون به استقبال بهترینای شوتینگ در پلتفرم موبایل بریم و با معرفی بهترین هاش واسه اسمارت فونا، بند اول صحبت هامون رو اثبات کنیم.

 • قسمت اول: بهترین شوترهای اول شخص [First Person Shooter]
 • قسمت دوم: بهترین شوترهای اول شخص [First Person Shooter]
 • قسمت سوم: بهترین شوترهای سوم شخص [Third Person Shooter]
 • قسمت چهارم: بهترین شوتم آپا [Shoot 'em up]

امروز قسمت ابتدایی مقاله رو کامل کرده و پرونده برترینای سبک شوتر اول شخص رو می بندیم؛ سبکی که به واسطه کنترل لمسی اسمارت فونا، جولانگاه مناسبی در این پلتفرم نیستن. مقدمه رو بیشتر از این طولانی نمی کنیم و ورودتون به دنیای تفنگستان رو خوش اومد می گیم.

[سخن نویسنده: دلیل نبود حضور بایوشاک در لیست به حذف بازی از پلی استور برمیگرده. هنوزم مشخص نیس چه وقتی تماشاگر برگشت این عنوان محبوب واسه فروشگاه یاد شده هستیم.]

Hitman: Sniper

لبای بی جون مردگان تنها یه اسم رو زمزمه می کنن: «مامور ۴۷». چون اگه به دنبالتون بیاد، وقتی متوجه میشین چه اتفاقی افتاده که دیگه دیره؛ مثل شبحی که سریع پنهون می شه.

سال ۲۰۰۰ رو میشه بهشت علاقه مندان به بازیای سبک مخفی کاری به حساب آورد. فارغ از منتشر کردن دنباله های عناوینی مانند Metal Gear و Thief، در اون زمان تماشاگر خلق دو فرنچایز بسیار موفق با اسمای Deus Ex و Hitman بودیم؛ آثاری که تا الان به زندگی خود در صنعت سرگرمی ادامه دادن. همونجوریکه میدونید، در چند روز آینده اپیزود دوم عنوان جدید این سری عرضه می شه. پس، چی بهتر از یه پیش وعده غذایی می تونه شما رو واسه رویایی دوباره با کچل خان آماده کنه؟ Hitman: Sniper اینجاس تا همین وظیفه رو برعهده بگیره.

ساختار گیم پلی بازی براساس یکی از محبوب ترین سلاحای مامور ۴۷ ساخته شده؛ اسنایپر. در هر مرحله باید از فاصله ای دور هدف رو شناسایی کرده و با دقت بسیار بالا اونا رو از پا در بیارین. مثل قسمتای اصلی هم راه های مختلفی واسه کشتن دشمنان وجود داشته و میشه واسه کسب امتیاز بیشتر، خلاقیتای زیادی واسه سلاخی اونا استفاده کرد. راستی اگه علاقه مند به گذشته هیتمن و اتفاقاتی که در دوران کودکی واسه اون افتاده هستین، پیشنهاد می کنیم قسمتای مربوطه از این مقاله رو بخونین.

همونجوریکه در متن گفته شد راه های مختلفی واسه کشتن هدفا هست. مثلا در این صحنه می تونین به سر شخصیت مورد نظر شلیک کرده یا با زدن شیشه ای که روی اون تکیه داده، ایشون رو به پایین پرتاب کنین. یادتون باشه، هیتمن اسنایپر یه مثل سازی بسیار حرفه ای در تیراندازی بوده و بعضی وقتا باید جلوتر از راهی که هدف حرکت می کنه، شلیک کنین.

 

پولای به دست آورده رو می تونین صرف پیشرفت لوازم خود کنین. علاوه بر این توانایی آزاد سازی سلاحای دیگه هم هست.

 

 • Hitman: Sniper
 • قیمت: ۱٫۹۹ دلار
 • سازنده: Square Enix
 • سیستم عامل: iOS و اندروید
 • حجم: ۳۶۰ / ۳۷۱ مگابایت

دانلود

Deus Ex: The Fall

در توضیحات هیتمن اشاره ای گذرا به Deus Ex هم کردیم. قبل از هر چیزی باید بگیم شاهکار وارن اسپکتور اصلا یه عنوان مخفی کاری نیس و سیستم مبارزات بازی به شکلی بود که می تونستید با آزادی عمل بسیار بالا و سبک مورد علاقه خود بازی رو به پایان برسونین. تصور کنین، سال ۲۰۰۰ و وجود این همه المان مثبت. دلمون نمی خواد متهم به جوگیری شیم اما اگه بگیم Deus Ex بالاتر از زمان انتشار خود بوده، بیراه نگفته ایم. حدود چند ماه دیگه تا انتشار جدیدترین قسمت این فرنچایز با نام Deus Ex: Mankind Divided زمان باقی مونده.

حالا دو فرضیه [*] هست: همه نسخه ها رو بازی کردین و باید صبر کنین یا بازم موفق به تجربه نسخه موبایل نشدین. اگه در دسته دوم قرار دارین، حالا وقت غرق شدن دوباره در دنیای سایبرپانک این فرنچایزه. هسته اصلی گیم پلی بازی مثل قسمتای قبلی بوده و تماشاگر ترکیب المانای مهیج، نقش آفرینی و مخفی کاری هستیم. پس گیمر می تونه بسته به سبک خود این عنوان رو بکنه. با وجود صداگذاری قابل قبول بازی و محیط جذاب اون، انتظار اتمسفر عالی رو داشته باشین.

[* فرضیه ای به اسم این که تا الان نسخه ای از سری رو بازی نکردین، اصلا وجود نداره.]

یکی از نکات بسیار مثبت بازی استفاده درست از قابلیتای صفحه لمسی اسمارت فونا هستش. پس با خیالی راحت به استقبال بازی برید.

 

مگه می شه یکی از بهترین عناوین نقش آفرینی تاریخ المانای اعتیادآور این سبک رو با خود یدک نکشد؟ در تصویر سمت چپ توانایی خرید سلاحای جورواجور بازی رو مشاهده می کنین که توانایی پیشرفت اونا هم هست. تصویر سمت چپ هم ویژگیای فردی شخصیت اصلی داستان مانند: غیب شدنه. چگونگی پیشرفت قابلیتا تاثیر زیادی در سبک بازی داره.

 

 • Deus Ex: The Fall
 • قیمت: نسخه اندروید – ۰٫۹۹ دلار / نسخه آی اون اس – ۶٫۹۹ دلار
 • سازنده: Square Enix
 • سیستم عامل: iOS و اندروید
 • حجم: ۷۷۴ مگابایت

دانلود

 

Rage HD

با وجود موفقیتای id Software در خلق فرنچایزایی انقلابی مانند Quake و Doom، تیم نخبه اونا که شامل اسمای بسیار بزرگی بود، خیلی دووم نیاورد و کم کم آسمون این استودیو خالی از ستاره های معروف خود شد. با این وجود بازم به واسطه حضور یه نفر بازیکنان توقع داشتن تا id Software به دوران طلایی خود برگرده؛ جون کارمک. در سال ۲۰۱۱ آخرسر انتظارات تموم شد و تماشاگر آخرین عنوان AAA جدید اون با نام Rage بودیم که نتونست اون طور که باید و شاید ظاهر شه.

اما یه سال قبل از منتشر کردن نسخه اصلی شرکت بتسدا، ناشر بازی، واسه بازاریابی بهتر نسخه ای از عنوان مورد بحث رو واسه پلتفرم iOS منتشر کرد که از قضا اثر خوش ساختی بود. مثل بازی اصلی در Rage HD به فضایی آخر و الزمانی قدم گذاشته و باید با موجودات عجیبی به مقابله به پردازید. ساختار گیم پلی بازی هم بدین گونه س که شخصیت اصلی به وسیله هوش مصنوعی حرکت کرده و تنها وظیفه شما نابود کردن دشمنان با سلاحای جورواجور بازی میشه.

شاید بازی حدود ۵ سال پیش عرضه شده باشه، اما بازم گرافیک خیلی بالایی داره.

 

اگه به دنبال یه تجربه سریع با صداگذاری عالی هستین، Rage HD می تونه گزینه بسیار مناسبی باشه.

 

Rage HD

 • Rage HD
 • قیمت: ۱٫۹۹ دلار
 • سازنده: id Software
 • سیستم عامل: iOS
 • حجم: ۱۱۱۴ مگابایت

دانلود

 

Kill Shot Bravo

موفقیت در بازار شوترهای اول شخص هیچ وقت به اندازه سالای الان سخت نبوده. پس سازندگان بازیای ویدیویی مجبورند با به کار گیری خلاقیت یا بهبود المانای تکراری راه خود رو از بقیه جدا کنن. استودیو Hothead Games با Kill Shot Bravo همین روند رو پیش گرفته و با وجود خلق تجربه ای آشنا، تا آخر می تونه هیجان و لذت رو واسه بازیکن جفت و جور کنه. در بازی نقش سرباز خاصی رو دارین که باید واسه ماموریتای خاصی به سراسر جهان سفر کنه.

همین بستر داستانی ساده باعث شده تماشاگر ۵۰۰ ماموریت جور واجور در مناطق مختلفی مانند جزایر دریای مدیترانه باشیم. علاوه بر این، وسایل نقلیه، لوازم جنگی جذاب، سلاحای زیاد و دشمنان متفاوت هم دست به دست المانای قبلی دادن تا بازیکن خستگی رو در مدت زمان انجام بازی احساس نکنه. اگه هم فکر می کنین توانایی خیلی بالایی دارین، بخش چند نفره رو واسه شما ساخته ان تا با رقبای خود به صورت تک نفره مقابله کنین؛ دوئل با اسنایپر، باحال به نظر می رسه.

بازی دارای توانایی آزاد کردن اسلحه و لوازم نظامی جدید هم هست.

 

ماموریتای بازی رو می تونین با دوستای خود هم کلکشو بکنین.

 

Kill Shot Bravo

 • Kill Shot Bravo
 • قیمت: رایگان
 • سازنده: Hothead Games
 • سیستم عامل: iOS و اندروید
 • حجم: ۹۷٫۴ / ۹۳ مگابایت

دانلود

 

Blitz Brigade

همونجوریکه در قسمت قبل مقاله هم اشاره کردیم، ایده اصلی خیلی از بازیای گیم لافت اوریجینال نبوده و نمونه های مشابه اونو در کنسولا دیده ایم. واسه درک بهتر این موضوع میشه N.O.V.A. یا Modern Combat رو مثال زد که هر کدوم به ترتیب شباهتای زیادی با فرنچایزهای محبوب هیلو و کال آف دیوتی دارن. البته این عامل موجب پایین اومدن جذابیت آثار این استودیو نشده و ارائه تجربه ای با این کیفیت خود یه هنره که امثال کمی از پس اون بر میان.

Blitz Brigade دیگه ساخته گیم لافت هم همین روند رو در پیش گرفته و الهامات بسیار خیلی از Team Fortress گرفته. در این عنوان آنلاین، بازیکنان می تونن با انتخاب یکی از مدهای جورواجور بخش چند نفره، به استقبال همدیگه برن. البته بازی از بخش تک نفره هم پشتیبانی می کنه اما واسه تجربه اونم باید آنلاین باشین. اگه از فضای جدی عناوین شوتر امروزی خسته شدین و دلتون واسه تجربه ای خوشحال در این سبک لک زده، Blitz Brigade بهترین انتخاب لیسته.

به محیط و رنگ بندی اون نگاه کنین، چشما رو نوازش میده. هم اینکه بیشترین حد بازیکن هر تیم ۱۲ نفر بوده و تماشاگر وسایل نقلیه ای در بازی هستین که می تونن در پیروزی نقش بسیار مهمی رو اجرا کنن.

 

بازی به صورت کلی دارای شش کلاس مختلفه که هر کدوم تواناییای خاص خود رو دارن. هر کلاس هم دارای سلاحای مخصوص خوده. به صورت کلی، با بیشتر از ۱۰۰ اسلحه جور واجور طرف هستین.

 

Blitz Brigade

 • Blitz Brigade
 • قیمت: رایگان
 • سازنده: Gameloft
 • سیستم عامل: iOS، اندروید و ویندوز فون
 • حجم: ۷۳۴ / ۶۷۳ مگابایت

دانلود

 

Sniper X with Jason Statham

واژه مقوا واسه عناوینی که در تبلیغات خود از چهره های مشهور استفاده کرده و با منتشر کردن عنوان پایانی شعور مخاطب رو با اسنایپر هدف می گیرن هم زیادی هست. حالا نمی دونیم در این هاگیر واگیر دری به تخته می خوره، زمین به آسمون میاد یا هر اتفاقی که میفته از بین هر هزار بازی نام برده یکی شون موفق می شه. Sniper X با جیسون استتهام هم تونسته در دسته مورد بحث قرار بگیره. حالا خوبیش اینه این بار جیسون استتهام واسه نجات بچه یا زن خاصی نیامده و باید با حضور در تیم ایشون جهان رو از دست هرج و مرج نجات بدین. داستان هیجان انگیزی و جدیدیه، نه؟

در شوترهای موبایلی معمولا داستان به عنوان بستری مناسب واسه گیم پلی مطرح می شن و اینجاس که بازیای موبایلی باید خودی نشون بدن. مثل آثار مشابه، در این عنوان باید با اسنایپر دشمنان بازی که فقط واسه آدما نشده و لوازم نظامی دیگری مانند هواپیمای بدون سرنشین رو هم در بر می گیرن، از بین ببرین. با جلو رفتن هر چی بیشتر در مراحل هم می تونین با پیشرفت اسلحه خود، اونو به یه تانک تبدیل کنین. تا یادمون نرفته بگیم بدیش اینه جیسون استتهام تنها نقش صداگذار رو داشته و از اون بروسلی بازیا خبری نیس.

محیطای جور واجور یکی از نکات مثبت بازیه که در کنار گرافیک جذاب می تونه تازگی رو واسه بازیکن حفظ کنه.

 

توانایی آهسته کردن زمان رو هم دارین.

 

Sniper X with Jason Statham

 • Sniper X with Jason Statham
 • قیمت: رایگان
 • سازنده: Glu Games
 • سیستم عامل: iOS و اندروید
 • حجم: ۹۸٫۷ / ۴۷٫۵ مگابایت

دانلود

 

Dead Trigger 2

واقعا فکر کردین زامبیای دوست داشتنی رو در این قسمت از یاد بردیم؟ اگه اینجور فکری کردین که بدیش اینه باید با یه «نه، بای» متن رو شروع کنین. استودیو Madfinger Games در پنجمین ساخته خود عزمشو جزم کرد پا به دنیای زامبیا گذاشته و با ترکیب سبکای مختلفی مانند مهیج، نقش آفرینی و ترس به استقبال گیمرها بره. اینجوری Dead Trigger در سال ۲۰۱۲ عرضه شد که استقبال بسیار بالای بازیکنان هم به همراه داشت. این حجم از واکنشای مثبت استودیو سازنده رو راضی کرد تا به سرعت روی نسخه دوم کار کنه.

پس کمتر از یه سال بعد تماشاگر انتشار نسخه دوم بودیم که با بهبود مشکلات گذشته تونست موفقیتای جد خود رو تکرار کنه. مثل قسمت قبلی، در این عنوان باید در نقش شخصیتای جور واجور به مقابله با زامبیا بپردازید. با وجود مناطق جور واجور و دشمنان رقابت برانگیز یکی از بخشای بسیار جذاب بازی گرافیک اون هستش. چون پوشش گیاهی پویا، درخشش واقعی نور در آب و تکسچرهای با کیفیت باعث می شن تا فکر کنین چیزی بالاتر از یه عنوان موبایل دارین تجربه می کنین.

از این که بعضی بازیا از سبک نقش آفرینی فقط توانایی خرید و پیشرفت اسلحه رو به ارث بردن دیگه خسته شده ایم. Dead Trigger 2 این جور نبوده و المانای بیشتری از این سبک در بازی وجود دارن. مثلا سیستم سلامتی رو نگاه کنین، با هر ضربه یا آلودگی محیط کم شده و بازیکن باید با قرص اونو کامل کنه.

 

البته بازم توانایی خرید و پیشرفت اسلحه هست. این سلاحا جون میدن تا حموم خونی از زامبیا راه بندازیم.

 

Dead Trigger 2

 • Dead Trigger 2
 • قیمت: رایگان
 • سازنده: MADFINGER
 • سیستم عامل: iOS، اندروید و ویندوز فون
 • حجم: ۵۹۴ / ۴۸۱ / ۵۶۴ مگابایت

دانلود

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*