تکنیک صفحات بی پایان Infinite scrolling؛ مزایا،معایب در سئو

سرفصل محتوا

 • فوت وفن صفحات ناتموم Infinite scrolling؛ امتیازات، مشکلات و سئوی اون

  مشکلات

  • امتیازات فوت وفن صفحات ناتموم :
  • مشکلات فوت وفن صفحات ناتموم :
  • نکات سئو واسه صفحات ناتموم
   • ۱- روش هدف دار ارائه مطالب
   • ۲- نشانی دهی درست صفحات
   • ۳- سایت خود رو بررسی و بازبینی کنین

فوت وفن صفحات ناتموم Infinite scrolling؛ امتیازات، مشکلات و سئوی اون

امروزه کاربران دنیای اینترنت دوست دارن که خیلی راحت به صفحات یه سایت یا اطلاعاتی که نیاز دارن دسترسی داشته باشن.

به کار گیری این روش به وسیله برندا و سایتای بزرگ باعث مطرح شدن و استفاده بیشتر از اون در طراحی سایت بود.

یکی از این تکنیکا که می تونه شما رو به هدفتون برسونه “صفحات ناتموم” یا infinite scrolling  است.

به کار گیری این فوت وفن می تونه تجربه دلچسب تری واسه کاربران شما بسازه و اما علاوه بر امتیازات موجود معایبی هم داره که میشه  گفت امتیازات اون از معایبش بیشتره.

فوت وفن صفحات ناتموم تکنیکیه که واسه گشتن در سایتا دیگه احتیاجی به رفتن به صفحات بعدی به شکل دستی ندارین؛ یعنی با اسکرول کردن به شکل خودکار صفحات بعدی بارگذاری می شن.

بعضی سایتای معروف مانند پینترست و فیسبوک از این فوت وفن استفاده می کنن. در میان نمونه های ایرونی هم میشه به سایت دیوار اشاره کرد.

کلا این کار جست و جو در فضای اینترنت و مجازی رو راحت تر می کنه خصوصا واسه سایتایی که عکس و تصاویر زیادی دارن این فوت وفن راه گشای کارشون میشه.

البته این روش واسه همه سایتا به درد بخور نیس و کلا استفاده یا نبود به کار گیری اون به نوع و هدف سایت شما بستگی داره.

امتیازات فوت وفن صفحات ناتموم :

  • به کار گیری این روش با رواج اینترنت در موبایلا بیشتر شد چون صفحه نمایشا کوچیک بوده و واسه راحتی کاربران مشاهده مطالب با اسکرول کردن اتفاق می افتاد. همینطور که در اول مقاله گفته شد سایتایی مثل شبکه اجتماعی فیسبوک، توییتر، پینترست و موتور جست و جوی گوگل در قسمت تصاویر از این روش استفاده می کنن.
  • موبایل

 • بازدیدکننده سایت شما خیلی راحت می تونه با اسکرول کردن قسمتای دیگه سایت رو ببینه که در این حالت داده های جدید خودکار  بارگذاری و نشون داده می شن و از اونجا که نیاز به بارگذاری همه اطلاعات با هم نیس، سرعت سایت هم کم نمی شه. در این حالت در زمان هم صرفه جویی میشه که هم واسه کاربران و هم واسه سئو مزیت حساب میشه.

 • این فوت وفن واسه دستگاه های تاچ بسیار مناسبه. با گسترده شدن این دستگاه ها  داشتن تجربه کاربری قابل قبول اهمیت زیادی داره و بهینه سازی این فناوری خیلی با اهمیته.چون که دیگه ضربه زدن روی صفحات کوچیک واسه کاربران دور از انتظاره.

  • با عادی شدن شبکه های اجتماعی بین کاربران همه علاقه مند دیدن تصاویر با کیفیت بالا هستن. امروزه در دنیای دیجیتال میگن که یه تصویر تاثیر بیشتری از هزاران کلمه داره. به نظر میرسه واسه گذاشتن عکس گذاشتن تو یه محتوای سنگین بهتره که از راه اسکرول ناتموم استفاده کرد. کاربران با به کار گیری این روش دیگه احتیاجی به پیدا کردن و کلیک روی لینک بعدی ندارن و از وب گردی حال می کنن.
  • دیجیتال

 • کلا بیشتر سایتایی که صفحاتشان پر از اطلاعاته و همیشه به وسیله کاربران به اشتراک گذاشته میشه از این فوت وفن استفاده می کنن.

 • تاثیرگذاری محتوایی که سایت شما ارائه می ده به اندازه نوع محتوا قابل اهمیته. در مواردی که محتوای سایت شما صفحه بندی شده ارائه می شه کاربران تا وقتی که کلیک نکنن موفق به دیدن همه مطالب صفحه بعدی نمی شن. پس همینطور که گفتیم با به کار گیری این فوت وفن می تونین حجم بزرگی از مطالب رو تو یه صفحه بی انتها بذارین.

  • این روش علاوه بر اینکه یه نوآوری در نمایش اطلاعات حساب میشه، فضای بیشتری هم واسه خلاقیت بوجود میاره. این فوت وفن در دستان طراحان حاذق می تونه علاوه بر جذابیت جنبه سرگرمی هم بوجود بیارود. یکی از بهترین نوآوری این روش تکنولوژی پارالاکس اسکروله که به وسیله اون میشه طرحای چشمی (storyline) قشنگتر ساخت.
  • خلاقیت

مشکلات فوت وفن صفحات ناتموم :

این مطلب را هم بخوانید :  موجودات پرنده بدون پر! + عکس

شاید این سوال تو ذهن شما ایجاد شه که به چه دلیل در صفحه جست و جوی گوگل از این روش استفاده نشده. پس باید از این روش به طور کامل هوشیارانه استفاده کنین. بعضی از مشکلات به کار گیری این روش در زیر اومده:

 • ذخیره نشدن اطلاعات به صورت تک صفحه:

در این روش کاربر نمی تونه صفحات رو در پنجره ای جداگونه باز کنه و اطلاعاتش رو ذخیره کنه و یا حتی اونو علامت دار کنه و همینطور جایگاه اطلاعات در صفحه ممکنه جا به جا شه.

پس بهتره از این روش در سایتای سرگرمی و خبری استفاده کنین.

 • شلوغ شدن سایت:

همونجوریکه گفتیم بیشتر از این روش واسه جا دادن اطلاعات زیاد در سایت استفاده میشه. البته ارائه این اندازه از اطلاعات بازدیدکننده رو گیج می کنه.
بعضی از سیاستای بازاریابی این جوره که به کاربران اطلاعات محدودی داده شه و از اونا در طراحی سایت استفاده کرد.

تحقیقات نشون داده که خیلی از کاربران گوگل هیچ وقت به صفحه دوم صفحات جست و جوی گوگل مراجعه نمی کنن. واقعا ارائه زیادتر از اندازه اطلاعات اونا رادر اراده کردن گیج و دودل می کنه.

اراده کردن

بهتره در سایتای آموزشی و یا وبلاگایی که تخصصی هستن از این فوت وفن استفاده نشه چون که کاربر متوجه حجم مطالب نمیشه.

 • بارگذاری مطالب تا فوتر سایت:

یکی دیگه از مشکلات صفحه ناتموم اینه که با اسکرول کردن کاربر مطالب بیشتری بارگذاری می شه و بازدیدکننده هیچ وقت به فوتر سایت نمی رسه.

واسه حل این مشکل می شه از دکمه “نمایش بیشتر” واسه بارگذاری مطالب جدید استفاده کرد.

 • مشکل پاورقی:

زیرنویس یا پاورقی در طراحی سایت مخصوصا طراحی سایتای فروشگاهی یا تجارت الکترونیک اهمیت زیادی داره.

اگه به سایتای فروشگاهی و خرید آنلاین دقت کرده باشین، می بینین که لینکای مهم رو در کدوم مکان از سایت قرار میدن.

پس این جور سایتا بهتره که از این فوت وفن استفاده نکنن چون که واسه کاربراشون دسترسی به لینکا آزار دهنده میشه.

 • گیجی و پریشونی و گیجی:

بعضی از طراحان این فوت وفن رو به دلیل غیر واقعی بودن اون قبول ندارن. اونا می گن که هر چیزی که دروب سایت هست از واقعیت و دنیای واقعی گرفته میشه. بخاطر این هر چیزی که ناتموم باشه با طبیعت در مغایرته.

کلا اگه در زندگی روزمره هیچ نظم و ترتیبی وجود نداشته باشه مدیریت این حجم از اطلاعات جریان یافته، سخت میشه.

این حالت واسه روش صفحات ناتموم هم صحت داره. چون که باعث پریشونی و گیجی بازدیدکنندگان شده و پیدا کردن مطالب واسه اونا رو سخت می کنه.

در این حالت به دلیل اینکه جای مطالب عوض می شه کاربران نمی تونن مطالب مورد نظرشون رو خیلی راحت پیدا کنن اما در روش صفحه بندی نگهداشتن صفحه اون خیلی آسونه.

 • راهبری و نویگیشن:

کاربران براساس اصول تجربه کاربری بهتره بدونن که در کدوم سلسله مراتب سایت قرار دارن. این دانایی در کارایی سایت نقش مهمی داره.

اما در فوت وفن صفحات ناتموم شناسایی محل دقیق کاربران در حد بسیار زیادی سخته.

علاوه بر این وقتی روی موردی کلیک می کنین و به هر دلیلی از صفحه خارج میشین واسه برگشت دوباره به اون مورد خاص باید دوباره اسکرول کنین و دنبال اون بگردین، یعنی به اول صفحه جهت داده میشین.

 • در این روش نمی تونین از بخشی عبور کنین

یکی از مشکلات روش صفحات ناتموم اینه که نمی تونین بخشی رو رد کنین و حتی کاربران نمی تونن حجم مطالب موجود در اونو تصور کنن.

اما در روش صفحه بندی خیلی راحت می تونین صفحاتی که به اون نیاز ندارین رو ندیده بگیرین مثلا اگه ده صفحه هست و موضوع مورد نظر شما در صفحه پنج قرار داره می تونین خیلی راحت به سراغ همون صفحه برید.

 • فوت وفن صفحات ناتموم ممکنه در بعضی مرورگرها به درستی کار نکنه

هر فناوری جدیدی که وارد بازار میشه شاید نتونه در همه مرورگرها به درستی کار کنه.

وقتی حجم خیلی از مطالب در حال بارگذاری باشه خصوصا در دستگاه های قدیمی احتمال خرابی به وجود میاد.

 • خارج شدن کنترل از دست کاربران

وجود اطلاعات زیاد و با کیفیت شاید از نظر شما واسه سایت مناسب باشه، اما وقتی با سرعت زیادی این حجم از اطلاعات بارگذاری شه کاربران احساس می کنن که دیگه کنترل از دستشون خارج شده.

این مطلب را هم بخوانید :  مهیج‌ترین اخبار علمی و فناوری ۲۰۱۵

واقعا می دونن که هیچ کنترلی روی اون ندارن و همین موضوع می تونه باعث خستگی آها شه و زمان بیشتری رو صرف وب گردی می کنن حتی بعضی وقتا بدون اینکه فهمیده باشن چقدر از وقت خود رو به این کار دادن.

نکات سئو واسه صفحات ناتموم

در صفحات ناتموم با رسیدن کاربر به پایین صفحه، مطالب بیشتر یا به شکل خودکار و یا با فشردن یه دکمه نشون داده می شن ولی در بسیاری موارد روباتای گوگل توانایی درک اونو نداشته واگر گوگل نتونه محتویات صفحه شما رو درک کنه شانس شما در جذب بازدیدکننده و حضور در یافته های جستجو کاهش پیدا می کنه.

نکات ارائه شده در این مقاله برگرفته از آموزش جون مولر به عنوان یکی از مدیران گوگل در مورد سئو صفحات ناتموم هستش.

جون مولر پیشنهاد می ده که صفحات ناتموم سایت شما باید دارای سیستم کدنویسی مشخصی باشن که در عمل مطالب شما رو به شکل صفحه بندی شده و با ظاهر صفحات ناتموم نمایش دهد.

در این روش کلیه صفحات باید به شکل جدا از هم توانایی دسترسی داشته باشن وگرنه روباتای گوگل تنها یافته های اول رو مشاهده می کنن.

هم اینکه یه نوشته یا مطلب تنها باید در یکی از صفحات شما وجود داشته باشه و تکرار مطلب آخر یه صفحه به عنوان مطلب اول صفحه بعدی چیزی اشتباهه.

۱- روش هدف دار ارائه مطالب

 • چگونگی کدنویسی سایت شما باید طوری باشه که در صورت نبود به کار گیری جاوا اسکریپت به وسیله کاربر و یا لود نشدن درست اون، مطالب شما به شکل صفحه بندی شده نشون داده شن.

 • مشخص کنین که در اول ورود کاربر به صفحه چه تعداد از مطالب شما نشون داده شه، این تعداد بستگی مستقیم به فضای اشغال شده به وسیله هر مطلب در صفحه داشته و باید به شکلی انتخاب شه که کاربران احتیاجی به اسکرول زیاد تا رسیدن به آخرین مطلب نداشته باشن و هم اینکه با در نظر گرفتن تصاویر به کار رفته در مطالب سرعت بارگذاری صفحه بالا باشه.
 • مثلا اگه مقالات شما متنی هستن یا از تصاویر کوچیکی در اونا استفاده شده ۱۰ مطلب گذشته انتخاب خوبی میشه ولی اگه هر مطلب سایت شما با یه تصویر شاخص تقریبا بزرگ همراه س، بهتره که این تعداد به ۶ یا ۵ عدد کم بشه.

 • مطالب رو به شکلی صفحه بندی کنین که یه مطلب در دو صفحه جدا از هم نیستش باشه تا از ایجاد محتوای تکراری جلوگیری شه.

۲- نشانی دهی درست صفحات

چگونگی نشانی دهی هر مطلب در صفحه باید به شکلی باشه که اطلاعات اساسی و لازم رو شامل شه و با گذشت زمان این چگونگی نشانی دهی تغییر نکنه.

مثلا به کار گیری تاریخ در نشانی به شکلی مانند لینک زیر غلطه:

example.com/category/page.php?name=fun-items&days-ago=3

هر بخش از صفحه باید به شکل جدا از هم هم قابل دسترسی باشه، یعنی اگه کاربر مستقیما نشانی صفحه دوم مطالب شما در مرورگر وارد کرد به مطالب موجود در اون راهنمایی شه.

چگونگی نشانی دهی مناسب صفحات و مطالب در فوت وفن صفحات ناتموم میتونه به شکلای زیر باشه:

• example.com/category?name=fun-items&page=1
•  example.com/fun-items?lastid=567

صفحه بندی صفحات باید با به کار گیری تگای rel=next و rel=prev و در بخش < head> تعریف شه، به کار گیری این تگا در< body> واسه کاربران مشکلی ایجاد نمیکنه ولی روباتای گوگل توانایی درک صفحه بندی شما رو ندارن.

مشکلی

چون فرض رو براین می ذارن که این تگا میتونن به وسیله کاربران در صفحه شما ایجاد شده باشن ولی بخش < head> فقط به وسیله مدیر سایت قابل دسترسیه.

۳- سایت خود رو بررسی و بازبینی کنین

به عنوان یه کاربر وارد صفحه ناتموم خود شید و کاربری اونو مورد بررسی بذارین، کاربران سایت شما میتونن خیلی راحت مطالب مورد نظر خود رو پیدا کنن؟
مطمئن شید که صفحات ایجاد نشده خطای ۴۰۴ رو بدرستی ارسال میکنن، مثلا اگه آدرسی مانند example.com/category?name=fun-items&page=999 که نمایانگر صفحه شماره ۹۹۹ه به وسیله کاربر فراخوان شد با خطای ۴۰۴ مواجه شه.

منبع: websima.com – bostak.ir