شخصیت ضداجتماعی و نشانه های آن

شخصیت ضداجتماعی

شخصیت ضداجتماعی گسیخته و مخرب بوده اشکالات اخلاقی و وجدانی عمیق و همه جانبه دارد انها قادر نیستند ارزش‌های فردی و اجتماعی و گروهی را رعایت نمایند. خودخواه، بی‌مسئولیت، بی‌عاطفه و انفجاری هستند، احساس گناه نمی‌کنند و تنبیه در آموزش انها موثر نیست، تحمل شکست را ندارند و دیگران را به خاطر اشتباهات خود سرزنش می‌نمایند.

از نشانه‌های شخصیت ضداجتماعی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شرم تصنعی و هوش زیاد، فقدان هذیان و سایر علائم تفکر غیرمنطقی، فقدان سیمپتوم‌های نوروتیک و سایکوتیک، بی‌اعتمادی، نداشتن صداقت و صمیمیت، فقدان پشیمانی و خجالت فقدان محرک کافی جهت رفتار ضداجتماعی، قضاوت ضعیف و شکست در درس آموختن از تجربه، خود محوری پاتالوژیک و عدم آموختن از دیگران، کمبود عمومی واکنش‌های عاطفی، نداشتن بصیرت عدم احساس مسئولیت در روابط بین فردی، انجام اعمال تخیلی در حین نوشیدن مشروبات الکلی و حتی بدون آن، خودکشی بندرت وجود دارد، زندگی جنسی نامنظم با جزئیات خاص گسسته در تعقیب طرح‌های زندگی، اشکال در فهم و ذهن عینی.

نشان مشخص این اختلال عبارت از یک نگرش درنده‌خوئی نسبت به دیگران و بی‌احساسی مزمن و بی‌تفاوتی نسبت به حقوق انان که به صورت دروغ، دزدی، کلاه‌برداری و سوء رفتار جلوه‌گر می‌شود. شیوع اختلالات شخصیت ضداجتماعی 2 تا 3 درصد و در مردان چهاربرابر زنان است. جرم این افراد برخلاف میل و اراده‌شان صورت می‌گیرد و ناشی از شرایطی می‌باشد که هیچ کنترلی روی آن ندارد این افراد بعنوان افراد مبتلا به اختلال اراده شناخته می‌شوند. زیرا به نظر می‌رسد که این افراد خواه به دلیل زیستی، خواه اجتماعی و خواه روانی قادر به اداره امور زندگی خود نیستند (رابرت کیگان 1986) اظهار می‌دارد که افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضداجتماعی از نظر ساختار روانی شبیه کودکان 10 ساله هستند به این معنی که هر دو گروه نمی‌توانند مسئولیتی به عهده بگیرند خصایص شخصیت ضداجتماعی تحت سه گروه به شکل زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

1)بی‌هدف بودن رفتار ضداجتماعی برانگیخته

2) فقدان وجدان و احساس مسئولیت نسبت به دیگران

3) فقر هیجانی

این افراد وفاداری قوی نسبت به دسته خود دارند این افراد ازخطر سایر اختلالات روانی مصون نیستند ولی به هر صورت زمینه تربیتی و عایق‌سازی آنها معمولاً حتی در مقابل احکام زندان مانع تجزیه و انحلال ایگو یا من آنهاست.

علل رفتارضداجتماعی

چهار منبع بالقوه برای این اختلال مورد توجه قرار گرفته 1-زمینه خانوادگی و اجتماعی 2- نارسایی‌های یادگیری 3- وراثت4- بدعملکردی فیزیولوژیایی

1)زمینه خانوادگی و اجمتاعی: درونی نکردن ارزش‌های اخلاقی جامعه، مشاجره‌ها و درگیری‌های والدین، بی‌بارگی و بی‌ثباتی والدین و بی‌توجهی پدر از مهم‌ترین عوامل ایجادکننده فضای هیجانی ضایعه‌گر برای این اختلال محسوب می‌شود.

2) نارسایی‌های یادگیری: کلکلی در بررسی‌های خود دریافت که افراد ضداجتماعی در یادگیری اجتماعی هستند و در قضاوت و داروی ضعیف می‌باشند.

3)وراثت: در مطالعاتی که به عمل آمده این موضوع به اثبات رسیده که کودکانی که پدران انها جرمی مرتکب شده‌اند در بسیار مواقع باوجودی که کودک جدا از پدر زندگی می‌کرده مرتکب جرم شده است. و این درصد بسیار بیشتر از کودکانی است که پدران آنها جرمی مرتکب نشده‌اند.

درمطالعه دیگر وجود کروموزم y اضافی به صورت yy بعنوان عامل رفتار تجاوزگرانه نشان داده شده است.

4)عملکرد فیزیولوژیایی: مشخص شده است که عده زیادی از افراد ضداجتماعی دارای امواج مغزی غیرعادی هستند. از شایع‌ترین اختلال EEG فروانی امواج کوتاه است و نوع دیگر از این نابهنجاری‌ها کندی امواج است که امواج آنها شبیه کودکان است که نشان از نارسایی رشد مغز می‌باشد. دندانه‌های ناگهانی در امواج اختلال یادگیری است که در 40 تا 45درصد از افراد ضداجتماعی دیده می‌شود که این رقم در افراد عادی 1 تا 2 درصد است. همین‌طور امواج غیرطبیعی لوپ تمپورال نیز مشخص شده است.

رفتار ضداجتماعی در کودکان و نوجوانان

اصطلاح اختلال سلوکی به جای رفتار ضداجتماعی برای افراد زیر 18 سال درنظر گرفته شده است. رفتارهایی که نشانه معمولی اختلال سلوکی هستند عبارتند از: جیب‌بری، کیف‌زنی، سرقت و…

پرخاشگری

شخصیت انفجاری یا پرخاشگرانه با نشانه بارز بی‌ثباتی خلقی و علائم زیر مشخص می‌شود: هیجان‌پذیری، پاسخ‌های فوری و حساب نشده به محرک‌ها و فشارها، عصبانیت توام با رفتارهای ناشایست، احساس پشیمانی و گناه به دنبال اهانت به دیگران. پرخاشجویی از لحاظ غیرسازشی، بدخیم یعنی ویران‌سازی و شقاوت در برابر تحدید نیست ازلحاظ تکامل نوعی برنامه‌ریزی نشده است. تنها ویژه انسان است، از لحاظ زیستی زیان‌آورد است زیرا از لحاظ اجتماعی خانمان‌سوز است. پرخاشجویی بدخیم اگرچه غریزه نیست توانایی انسان است که دقیقاً در اوضاع هستی انسان ریشه دارد.

پرخاشگری و ناکامی

هیچ‌کس نمی‌تواند منکر پرخاشگری‌های انسان بشود زیرا در زندگی روزانه پیوسته درمعرض صدمات آن هستیم، مدت‌ها فکر می‌کردند که کودک موجودی پاک و آرام است و می‌کوشیدند تا عکس‌العمل‌های پرخاشگرانه‌اش را گذرا نشان دهند اکنون می‌دانیم که از لحظات اولیه زندگی کشش‌های پرخاشگرانه در کودک ظهور می‌کند می‌توانیم آنها را تشریح و تحلیل کنیم و تغییر و تحول‌شان را در جریان زمان دنبال نمائیم. «ولچ معتقد است که پرخاشگری نیروی ذخیره و اجرائی جمله‌ها نیست که اماده برانگیخته شدن است» و مایر 8 نوع رفتار پرخاشگرانه می‌شمارد که هر کدام متکی به جریان عصبی مشخص است که در آغاز تولد و در جریان رشد متمایز می‌شود، پرخاشجویی برای جانشینی، پرخاشجویی میان نرها، پرخاشجویی به واسطه ترس و یا برای ستیزه‌جویی و حفظ قلمرو، پرخاشجویی مادران و یا اظهار تمایلات جنسی.

اختلالات کرداری:

اختلالاتی نظیر رفتارهای تخریبی در گروههای مختلف سنی که به عدم تصویب اجتماعی منجر می‌گردند در اینجا طبقه‌بندی می‌شوند وجه تمایز بین این اختلالات و اختلالات سازگاری در آن است که در این گروه از اختلالات از طرفی ثبات و تداوم بیشتر دیده می‌شود و از سوی دیگر نمی‌توان ارتباط و تناسبی را بین انها و فشارها و ناملایمات موجود جست‌وجو کرد، تفاوت آن با اختلالات شخصیتی در ان است که در این گروه از اختلالات نمی‌توان نابهنجاری‌های عمیق که در سنین نوجوانی یا زودتر ریشه می‌گیرند پیدا کرد، نمونه‌ای از اختلالات را شرح می‌دهیم:

1)آشفتگی کرداری غیرجمعی( فردی، نامعمول) اختلال‌هایی که با رفتارهای نظیر عصیان‌گری، دزدی، دروغگویی، آزار رسانی و اختلال در رابطه با دیگران مشخص می‌گردد، عصیان‌ها و بزهکاری‌های جنسی را نیز می‌توان در این گروه جای داد، عدم توفیق درهم حسی بودن با دیگران، سطحی بودن روابط، عدم توجه به خواست‌های دیگران و عدم احساس گناه از نشانه‌های بارز بالینی و اختلال کردار می‌باشد.

2)آشفتگی کردارجمعی: اختلالت کرداری در آن دسته افرادی که با گروههای بزهکاری همانندسازی و پیوند داشته از آنها پیروی دارند در این گروه جای می‌گیرند، وفاداری به این گروه ها به شکل دزدی گریز از مدرسه؛ غیبت از خانه در شبها و زیاده‌روی‌ها و بی‌پروایی‌های جنسی و بزهکاری‌های گروهی شکل گوناگون است اختلال را نشان می‌دهند.

3)کردار اجباری: اختلال کردار بزهکاری‌های که از روی اضطراب و تکاتشوری صورت می‌گیرد جزء این گروه قرار دارد.

4)آشفنگی توأم با عاطفی و کرداری: هرگاه که اختلالاتی که در شماره‌های 1 و 2 و 3 این گروه تشخیص برشمردیم با اختلالات بارز عاطفی نیز همراه باشد در این طبقه جای دارند بعنوان مثال می‌توان از برهکاری نوروتیک نام برد.

5) سایر اختلالات کرداری

6) اختلالات کرداری نامشخص