فایل پایان نامه حقوق نوسانات نرخ ارز

خصوص عقد بودن این دو قرارداد مزبور، اوصاف، الگوهای قابل انطباق مخصوص قرارداد اختیار معامله و قراداد آتی و در نهایت نیز مبانی اعتبار قراردادهای مزبور، ارائه گردیده است.
فصل سوم: برای صحت هر معامله وجود شرایطی، مطابق ماده 190 قانون مدنی ضروری است. بنابراین باید بررسی کرد که قرارداد اختیار معامله و قراداد آتی دارای شرایط اساسی صحت معامله هست یا خیر، بنابراین در این فصل به نحوه انعقاد قراردادهای مزبور، ارکان این دو قرارداد، بررسی موضوعاتی نظیر قصد و رضای طرفین، اهلیت طرفین، معین بودن قرارداد و مشروعیت جهت معامله آن‌ها از مباحث این فصل است. همچنین، بررسی آثار ضمانت اجراء و انحلال قراردد اختیار معامله، از دیگر موضوعات این فصل است.
فصل نخست: کلیات

مقدمه
در این فصل، در سه مبحث، که مبحث اول در رابطه با طرح مسئله و پیشینه تاریخی قرارداد اختیار معامله در دو گفتار و در مبحث دوم،در سه گفتار به تعریف، مفاهیم و انواع اوراق رایج در بازارهای بورس و در مبحث سوم، در سه گفتار به ارکان قرارداد اختیار معامله، معامله گران اختیار و آتی و مزایای آن قراردادها،خواهیم پرداخت.
مبحث نخست ـ طرح مسئله و پیشینه تاریخی قرارداد اختیار معامله و قرارداد آتی
گفتار نخست ـ طرح مسئله و اهمیت آن ها
امروزه در بازارهای معتبر سرمایه در دنیا، ابزارهای مدیریت ریسک به خصوص قراردادهای آتی و اختیار معامله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند و به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این گونه بازارها، معامله گران حرفه‌ای با بهره گیری از قابلیت‌های منحصر به فرد این ابزارها، به کنترل بسیار قوی و منعطفی بر روی سرمایه گذاری خود دست یافته‌اند. آگاهی از این گونه قراردادها و تعریف و به کارگیری آنها در بازار سرمایه ایران، به بازیگران این بازار نیز امکان کنترل بهتر بر سرمایه گذاری خود و به دنبال آن آرامش خاطر بالاتر از فعالیت در این بازار را به دنبال خواهد داشتا. با توجه به اینکه قانون مدنی نسبت به این قرارداد یا عناوین و الگوهای مشابه حکم صریحی نداشته و ساکت است، همواره چگونگی وضعیت حقوقی قرارداد اختیار معامله به عنوان یکی از معاملات در بازار بورس، نقطه مجهولی را در اذهان ایجاد نموده است. لذا جهت روشن شدن این وضعیت، ضرورت انتخاب قرارداد اختیار معامله را در اذهان ایجاد نموده است. لذا جهت روشن شدن این وضعیت، ضرورت انتخاب قرارداد اختیار معامله به عنوان موضوع تحقیق پایان نامه و پرداختن به آن محسوس بوده است. و از آنجا که اعمال حقوقی باید براساس اصول و موازین حقوقی انجام گیرد، همواره ماهیت این قرارداد از یک سو و شرایط تشکیل و آثار آن از سوی دیگر، مورد سوال بوده است. همچنین تازگی و جدید بودن بحث باعث شده تا در این خصوص تحقیق مفصلی تا کنون انجام نگیرد. تحقیقاتی هم که تا کنون درباره قرارداد اختیار معامله صورت گرفته است از دیدگاه و منظر اقتصادی و مدیریتی بوده است. هر چند که باید این مطلب را مورد توجه قرار داد که مفاهیم نو، فرزندان اندیشه های کهن هستند. در مورد اختیار معامله همان طور که بعداً خواهیم گفت، اندیشه‌های بدوی آن در جوامع پیشتر وجود داشته است. همین امر سبب شده است که قبل از ورود به بحث قرارداد اختیار معامله، کلیاتی از این قرارداد را مورد مطالعه قرار دهیم. زیرا لازمه ورود به موضوع، آشنایی با پیشینه قرارداد اختیار معامله، مفهوم آن و کلیاتی از این قبیل است و سپس باید به جنبه‌های حقوقی و فقهی آن پرداخت. از جمله این که آیا قرارداد مذکور در نزد فقها مشروع می‌باشد یا خیر؟ آیا قرارداد اختیار معامله از لحاظ فقهی قرارداد مستقلی است یا خیر؟ زیرا همچنان که باید کتاب‌های حقوقی بیگانه مورد مطالعه قرار گیرد تا به عمق موضوعی پی ببریم، همین طور باید در مور هر موضوعی، مطالعه فقهی داشته باشیم، چرا که به قول دکتر کاتوزیان بررسی و تحلیل نظرهای فقیهان یک ضرورت است نه تفنن و فقه امامیه عین حقوق است.
گفتار دوم ـ پیشینه تاریخی اختیار معامله و آتی
مورخین و باستان شناسان مثال‌هایی از اختیار معامله ذکر کرده‌اند. ارسطو در کتاب سیاست، داستانی را از طالس حکیم یونانی نقل کرده که مفاد آن چیزی جز کعاکله اختیار نیست. او دریافت که محصول زیتون در سال آینده فراوان است لذا با پرداخت مبلغی به واحدهای تولید روغن زیتون، حق اجاره آن را به نرخ معین برای خود خریداری نمود. با افزایش محصول زیتون، قیمت اجاره دستگاه‌های روغن‌کشی افزایش یافت و طالس توانست به همان نرخ تعیین شده اجاره کندو با نرخ بالاتر به متقاضیان اجاره دهد و سود ببرد». در ابتدای قرن 17 (1630) معامله اختیار معاملات، برای خرید و فروش پیاز لاله‌های هلندی در بازار معاملات آمستردام رواج پیدا کرد.

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

برگه پیش فروش و قیمت تخمینی نمونه‌هایی از اختیار معامله هستند. هر چند این معاملات ممکن است شبیه به اختیار معاملات پیشرفته امروز باشند، ولی سیستم رایج در بازارهای فعلی اختیار معامله روند قرن نوزدهم را ادامه میدهد، یعنی زمانی که اختیار معاملات در بازارهای سهام ارائه شدند. در اوایل دهه 1900 گروهی از شرکت‌ها که خود را «انجمن کارگزاران و معامله‌گران اختیار خرید و اختیار فروش» معرفی می‌کردند، اقدام به ایجاد یک بازار اختیار معامله نمودند. اگر کسی قصد خرید یک اختیار معامله را داشت، یکی از اعضای انجمن، یک فروشنده را که قصد فروش اختیار معامله مذکور را داشت، پیدا می کرد. اگر عضو مذکور نمی‌توانست یک فروشنده را پیدا کند، خود شرکت اقدام به فروش اختیار معامله مذکور می‌نمود. بنابراین، یک عضو شرکت می توانست در نقش یک کارگزار یعنی کسی که خریدار و فروشنده را به هم مرتبط می‌کند، یا در نقش یک معامله‌گر یعنی کسی که در معامله واقعاً یکی از طرفین معامله قرار می‌گیرد، ظاهر شود. اگرچه این بازار اختیار معامله خارج از بورس به حیات خود ادامه می‌داد، ولی از چندین نقص و ناکارایی رنج می‌برد. اول اینکه، بازار فوق به دارنده اختیار معامله این امکان را نمی‌داد که قبل از انقضا مهلت اختیار معامله، آن را به بخش دیگری بفروشد. این اختیار معامله‌ها طوری طراحی شده بودند که همیشه تا روز انقضا دارای قابلیت نقدینگی بسیار کم بود یا اصلاً قابلیت نقدینگی نداشت. دومین اشکال این بود که ایفا به عهده فروشنده اختیار را فقط «شرکت کارگزاری و معامله‌گری» تضمین می‌نمود. اگر فروشنده اختیار معامله یا شرکت عضو «انجمن کارگزاران و معامله‌گران اختیار خرید و اختیار فروش» ورشکست می‌شد، دارنده اختیار معامله به سادگی شانس خود را از دست می‌داد. سومین اشکال این بود که هزینه معاملات، به خاطر مشکلات فوق نسبتاً بالا بود. در سال 1973 در دنیای اختیار معاملات یک تحول انقلابی رخ داد. «کمیته معاملات شیکاگو» که قدیمی‌ترین و بزرگترین بورس معامله قراردادهای آتی کالاهای اساسی بود، یک بورس انحصاری برای اختیار معاملات بر روی سهام تشکیل داد. این بورس تحت عنوان «بورس اختیار معامله کمیته شیکاگو» نامگذاری شد. این بورس در تاریخ 26 آوریل 1973 درهای خود را به روی معاملات اختیار خرید گشود و اولین اختیار فروش ها در ژوئن 1977 اضافه شدند. از آن پس، چندین بورس سهام و تقریباً تمام بورس‌های معاملات آتی کالاهای اساسی، اقدام به معامله نمودند. به تدریج فعالیت بازار اختیار معاملات خارج از بورس (OTC) رو به زوال نهاد به طوری که در حال حاضر بخش اعظم معاملات اختیار معامله در بورس‌های سازمان‌یافته صورت می‌پذیرد.
مبحث دوم ـ تعاریف، مفاهیم و انواع اوراق رایج در بازارهای بورس
در این مبحث برآنیم تا به تعریف قرارداد اختیار معامله، انواع آن، تعریف قرارداد آتی، پیمان آتی، بازار بورس اوراق بهادار و انواع اوراق رایج در بازارهای بورس بپردازیم.

گفتار نخست ـ تعریف قرارداد اختیار معامله و انواع آن
الف ـ تعریف اختیار معامله
یکی از قراردادهای شناخته شده در بازار بورس «قرارداد اختیار» است. این نوع معاملات در اصطلاح اقتصادی قرارداد اختیار یا قرارداد حق انتخاب نام دارد و نوعی داد و ستد تأمینی یا خرید و فروش تأمینی شمرده می‌شوند و در زمره قراردادهای ناظر به آینده هستند و معمولاً به این منظور انجام می‌گیرند که خطرات احتمالی ناشی از تغییر قیمت‌ها را به حداقل ممکن کاهش دهند. بنابراین، این گونه معاملات روشی برای تحویل کالا در آینده هستند. مثلاً تولیدکننده‌ای می‌داند که شش ماه دیگر به یکصدهزار یورو نیاز پیدا می‌کند. از این رو برای اینکه خود را از نوسانات نرخ ارز مصون نگه دارد، هم اینک به قیمت مثلاً یک میلیون ریال، حق خرید ارز مزبور در شش ماه بعد را به قیمتی که هم اکنون بر آن توافق می‌کنند (مثلاً هر یورو نه هزار ریال) از دارنده ارز خریداری می‌کند. اگر خریدار ارز در شش ماه بعد ملاحظه کند، با توجه به نوسانات نرخ ارز، برای وی به صرفه است که ارز مزبور را با قیمت مورد توافق (هر یورو نه هزار ریال) خریداری نماید، اقدام به خرید می‌کند و دارنده ارز موظف است ارز مزبور را به وی بفروشد، ولی اگر مشاهده کند که نرخ ارز کاهش یافته است دیگر خرید ارز با قیمت مزبور برای وی به صرفه نیست، می‌تواند از خرید ارز خودداری کند.
در تعریف قرارداد اختیار معامله می‌توان گفت: اختیار معامله قراردادی است دو طرفه بین خریدار و فروشنده به گونه‌ای که براساس آن به خریدار این حق داده می‌شود که بدون هیچ التزام و تعهدی مقدار معینی از دارایی مندرج در قرارداد را با قیمت توافقی در یک سررسید معین یا در طول آن بخرد یا بفروشد. خریدار نیز در ازای این امتیاز، مبلغی را تحت عنوان حق شرط که در واقع همان قیمت اختیار است به طرف دیگر می‌پردازد. به عبارت دیگر قرارداد به نحوی است که خریدار از فروشنده اختیار معامله «حق» خرید یا فروش یک دارایی را به یک قیمت معین، خریداری می‌کند. در اینجا نیز همانند تمام قراردادها، هر طرف امتیازی را به طرف مقابل اعطا می‌کند. خریدار به فروشنده مبلغی تحت عنوان «حق شرط (قیمت اختیار)» پرداخت می‌کند که در واقع همان «قیمت اختیار معامله» می‌باشد. فروشنده نیز «حق» خرید یا فروش دارایی مذکور را به یک قیمت معین به خریدار اعطا می‌نماید. اختیاری که برای خرید یک دارایی داده می‌شود را «اختیار خرید» و اختیاری که برای فروش یک دارایی داده می‌شود را «اختیار فروش» گویند.
قیمت تعیین شده‌ای که خریدار اختیار معامله می‌تواند دارایی را خریداری نموده یا بفروشد، «قیمت اعمال» یا «قیمت توافق» نامیده می‌شود. به علاوه اختیار معامله مدت معینی دارد. حق خرید یا فروش دارایی در یک قیمت معین فقط تا «تاریخ انقضایی» که قبلاً مشخص شده است، ادامه خواهد داشت.
ما غالباً در زندگی روزمره خود با انواعی از اختیار معامله مواجه می‌شویم، به عنوان مثال فروشگاهی لیست کالاهای فروش خود را برای هفته آینده اعلام می‌کند. شما تصمیم می‌گیرید که در تاریخ اعلامی فروشگاه در آنجا حاضر شده و خریداری نمایید اما به دلایل مختلف در تاریخ مذکور امکان رفتن به فروشگاه برای شما وجود ندارد یا در صورت مراجعه می‌بینید که کالای موردنظر شما به فروش رسیده است. مدیر فروشگاه یک برگه پیش‌فروش می‌دهد که به شما اجازه می‌دهد، هفته بعد به فروشگاه مراجعه کرده و کالای مذکور را با همان قیمت خریداری نمایید. حال شما صاحب یک اختیار خرید و همان برگه پیش‌فروش هستید که به شما این حق را می‌دهد که کالای مذکور را به یک قیمت تعیین شده خریداری نمایید. ممکن است شما جهت خرید به فروشگاه مراجعه کنید شاید هم ترجیح دهید که به آنجا برنگردید. اگر شما آن کالا را در جای دیگر با قیمت ارزان‌تری پیدا کنید یا اینکه به این نتیجه برسید که ان کالا ارزش مراجعت به فروشگاه را ندارد، از آن برگه پیش فروش استفاده نخواهید کرد و در صورت بازگشت و استفاده از برگه پیش‌فروش برای کالای مذکور، در واقع شما اختیار معامله را «اعمال» نموده‌اید.
برخی از فقهای اهل سنت که به تعریف این عقد و بیان انواع آن و مباحث مربوط به آن پرداخته‌اند، عقو

دیدگاهتان را بنویسید