منابع تحقیق درمورد بورس اوراق بهادار

سهام در بورس اوراق بهادار
سهامی که در بورس اوراق بهادار مورد دادوستد قرار می گیرد مربوط به شرکتهای سهامی عام است که با رعایت مقررات و ضوابط خاص در بورس پذیرفته شده اند. مکانیسم انتقال در بورس با انتقال عادی در خارج بورس متفاوت است. انتقال دهنده و انتقال گیرنده مذاکره و گفتگویی با هم نمی کنند و هر یک اراده خویش را بموجب سفارش یا دستوری که به کارگزار خود می دهد اعلام می کند و این امر انعقاد معامله را به کارگزار که بعنوان وکیل عمل می کند می سپرند. کارگزاران مکلف به رعایت مقررات موجود در بورس هستند. حال به نحوه انعقاد معاملات در بورس اوراق بهادار می پردازیم.

بورس تهران
در این قسمت به انواع داد و ستد سهام از لحاظ روشهای سنتی و جدید در بورس تهران می پردازیم.
1- دادو ستد سنتی در بورس تهران
در بورس تهران هیچ معامله ای مستقیماً بین خریدار و فروشنده سهام صورت نمی گیرد. نخستین گام برای دادو ستد سهام مراجعه به یک کارگزار است .
دادوستد سنتی سهام در ایران از سال 1346 در بورس تهران آغاز شد. در این روش فرد متقاضی خرید، پس از انتخاب سهم مورد نظر خود و همچنین کارگزار مورد اطمینان خود به هر میزانی که می خواهد سهم خریداری کند به شماره حساب اعلام شده توسط کارگزار مربوط پول واریز می کند. در صورتیکه فرد برای اولین بار است که برای خرید سهام اقدام می کند و قبلاً کدی برای وی در سازمان بورس باز نشده است کارگزار فتوکپی شناسنامه او را جهت تهیه کد مطالبه کرده و سپس فرم خرید سهام را در اختیار وی قرار می دهد. از این پس فرد مربوط با کد مورد نظر شناخته می شود کارگزار پس از آماده شدن کد در اولین فرصت دستور خرید را در سیستم معاملات سازمان بورس وارد می کند دستور خرید در قسمت خرید سهام انتخاب شده درج خواهد شد . توجه نمایید که ثبت دستور خرید در سیستم معاملات به معنای انجام معامله نیست بلکه تنها تقاضای خرید را در سیستم مشخص می کند و انجام معامله با توجه به تقاضا یا تقاضاهای فروش انجام خواهد شد. در صورتکیه اولاً سهام مورد نظر دارای تقاضا برای فروش باشد و ثانیاً توافق بر قیمت و سهم بین خریدار و فروشنده حاصل شود معامله به صورت خودکار توسط کامپیوتر انجام می شود در غیر اینصورت معامله انجام نخواهد شد.
در صورتیکه معامله انجام پذیرفته باشد اعلامیه خرید که در آن جزئیات معامله انجام شده، شامل تعداد سهم خریداری شده ، قیمت هر سهم و کسور مربوطه مشخص شده است صادر می گردد. در معامله خرید، کسور مربوطه مجموعاً 75%% می باشد که 5%% آن کارمزد کارگزار و 25%% آن مربوط به تسهیلات سازمان بورس می باشد.
برای فروش سهام علاوه بر تسلیم اوراق سهام یا گواهینامه نقل و انتقال ، فروشنده وکالتنامه ای به انضمام درخواست فروش (ضمیمه الف) تنظیم می نماید و دستورات لازم را به کارگزار می دهد و برای خرید سهام، مشتری درخواست خرید سهام (ضمیمه ب) را تنظیم نموده و قیمت سهام را پرداخت و فیش بانکی آن را به انضمام دستور خرید به کارگزار تسلیم می کند.
در مورد خرید سهام اگر چه اوراق وکالتنامه خرید در بورس تهران موجود است اما در عمل از آنها استفاده نمی شود و دستور خرید به منزله وکالتنامه است.
کارگزاران با دریافت درخواست خرید یا فروش سهام، اطلاعات این درخواستها را با نام و کد کارگزاری خود وارد رایانه ای که به مرکز رایانه بورس (سرور) متصل است وارد می کنند . معاملات هر روزه از ساعت 9تا12 صبح در سالن معاملات بورس با حضور ناظر بورس انجام می شود. سپس اعلامیه خرید و فروش (ضمیمه ج)و(ضمیمه د) بصورت رایانه ای صادر و به امضاء کارگزار فروشنده و خریدار رسیده و به تأیید ناظر جلسه می رسد.
دو عامل در معاملات سهام در بورس مهم است: قیمت- زمان.
معاملات با توجه به دو عامل مذکور صورت می گیرد و ترتیب وقوع معاملات را از حیث تقدم و تأخر معین می کند.
در هر حال کارگزار باید منافع دستور دهنده را به نحو احسن تأمین کند.(ضمیمه ه) بوسیله رایانه بورس صادر و سپس اعلامیه خرید و فروش (ضمیمه ج)و(ضمیمه د) به امضاء کارگزار فروشنده، کارگزار خریدار و ناظر جلسه می رسد و بدین ترتیب مالکیت سهام به منتقل الیه انتقال می یابد.
مطابق رویه جاری بورس تهران، سود سالیانه سهام متعلق به کسی است که یک هفته قبل از تشکیل مجمع عمومی مالک سهام بوده است. به همین دلیل شرکتها یک هفته قبل از تشکیل مجمع عمومی شان از بورس می خواهند از نقل و انتقال سهام امتناع کنند و لیست سهامداران را به شرکت اعلام دارد.
کارگزاران و نمایندگان آنها نمی توانند سهام را به حساب خود یا همسر و فرزندان صغیر خود خریداری کنند.
پس کارگزاران مثل حق العمل کار به نام خود و به حساب دیگری معامله می کنند.
البته معاملات گروهی نیز توسط کارگزار انجام می شود:
خرید یک باره سهام این امکان را برای کارگزاری فراهم می کند که بدون اتلاف وقت به جای ورود چندین دستور خرید با حداکثر سرعت، یک دستور را وارد سیستم کرده و سهم خاصی را خریداری نماید اما مهم ترین ایراد آن، عدم رعایت نوبت خرید سهام است. در این نوع معاملات کارگزار بدون توجه به رعایت نوبت دستور خرید سهامدارانی که زودتر اقدام کرده اند به تخصیص سهم می پردازد و کارگزار تصمیم گیرنده نهایی است. از آنجا که تخصیص سهم به متقاضیان مستلزم انجام کار یکسان با در آمد ناهمسان می باشد طبیعی است که پاره ای از کارگزاران در راستای حفظ منافع خودهم که شده در خرید گروهی سهام از سهامدار بزرگ خود حمایت می کنند و موجبات نارضایتی سایر سهامداران را فراهم می آورند.
فراهم نمودن سیستم نقل و انتقال الکترونیکی سفارش های خرید و فروش ،ارایه حسابهای مشتریان بصورت الکترونیکی، ارتقاء دانش فنی و تخصصی کارگزاران جهت مشاوره و ارایه خدمات تحلیل گری مالی از جمله راهکارهای کاهش نارضایتی سرمایه گذاران در بازار سرمایه میباشد
2- بهره گیری از فناوری اطلاعات دربازار بورس تهران
فناوری اطلاعات شاخه ای از فناوری است که با استفاده از سخت افزار ، نرم افزار و شبکه افزار مطالعه و کاربرد داده و پردازش آن را در زمینه های ذخیره سازی ، دستکاری ، انتقال ، مدیریت، کنترل و داده آمایی خودکار امکانپذیر می سازد. گسترش و بکارگیری این فناوری نیازمند رویکردی راهبردی و مدیریتی در عرصه سازمانهای عمومی و خصوصی کشور می باشد. تربیت نیروهای متخصص که ضمن آشنایی با اصول و کاربردهای فناوری، نگرش راهبردی و سیستمی به مقوله فناوری اطلاعات داشته باشند لازمه گسترش بکارگیری فناوری اطلاعات در عرضه اجتماع میباشد. یکی از کاربردهای فناوری اطلاعات دادوستد الکترونیک سهام می باشد که با توجه به فعالیت روبه گسترش بورس در کشورمان بسیار حائز اهمیت میباشد.
دادوستد الکترونیکی سهام در ایران در تاریخ 24/9/82 توسط بانک توسعه صادرات به اجرا در آمد.
مراحل خرید و فروش اینترنتی سهام در بانک توسعه صادرا ت شامل افتتاح حساب نزد هر یک از شعب بانک توسعه صادرات ایران، دریافت کدشناسایی و کلمه عبور از شعبه مربوطه و سپس اقدام از طریق سایب اینترنتی است.
عملیات خرید می تواند کاملاً غیر حضوری انجام گیرد و کارگزار پس از انجام عملیات درخواست شده توسط مشتری اطلاعیه الکترونیکی خرید را به آدرس پست الکترونیکی خریدار ارسال می کند.

برای فروش نیز در صورتی که برگه های سهام نزد کارگزار مربوط باشد وی می تواند با مراجعه به سایت www.wdbi.ir درخواست فروش را برای کارگزار ارسال نماید. بر این اساس کارگزار پس از دریافت درخواست مربوط به فروش سهام مورد نظر اقدام می نماید.
برای این منظور متقاضی، فرم الکترونیکی فروش سهام را پر کرده و درخواست خود را از طریق اینترنت ارسال می نماید. کارگزار پس از فروش سهام مبلغ مربوط را به شماره حساب اعلام شده توسط مشتری واریز می نماید و اعلامیه فروش سهام به طور خودکار به آدرس پست الکترویکی متقاضی ارسال می شود.
بحث امنیت اطلاعات در دادوستد الکترونیکی سهام بسیار حائز اهمیت است و سهامداران همواره در مورد حفظ اطلاعات محرمانه خود در زمینه دادوستد نگرانی دارند. در ایران بانک توسعه صادرات با بهره گیری از گواهینامه دیجیتال بین المللی، کانال اطلاعات مشتریان را از طریق رمز کردن، تصدیق اصالت و کدهای تصدیق پیام حفظ می کند و لذا مشتریان می توانند، براحتی با برقرارری «ارتباط امن» و اطمینان از حفظ محرمانه بودن اطلاعات خود، از خدمات الکترونیکی بانک توسعه صادرات ایران، استفاده نمایند.
در بحث دادو سند الکترونیک مباحث زیر بسیار حائز اهمیت است:
– ارتباط امن – محافظت از اطلاعات محرمانه – تعیین هویت و تصدیق اصالت موفقیت آمیز – ایجاد زیر ساختهای امنیتی
پروتکل ssl جهت ایجاد امنیت و محرمانه بودن اطلاعات بر روی اینترنت توسعه یافته است. این پروتکل که از تأیید هویت سمت سرویس دهنده و سرویس گیرنده پشتیبانی می کند، امنیت و تمامیت کانال انتقال را با استفاده از رمز کردن ، تصدیق اصالت و کدهای تصدیق پیام حفظ می کند هنگامی که مشتری بخواهد از طریق وب سایت بانک دادوستد سهام را انجام دهد، نام کاربری و کلمه عبور او از طریق اینترنت و با استفاده از تکنولوژی SSL به سایت بانک ارسال می شود، پروتکل SSL قبل از اینکه اطلاعات شخصی مشتری از کامپیوتر او خارج شود آنها را رمز نگاری کرده تا این اطمینان برای مشتری حاصل شود که هنگام ارسال و دریافت اطلاعات هیچ شخص دیگری نمی تواند اطلاعات را خوانده ویا آنها را تغییر دهد.

3-راهکارهای توسعه فناوری اطلاعات دربازار بورس ایران

نوپا بودن صنعت فناوری اطلاعات در ایران و وجود پتانسیل بسیار بالا از متخصصان و همچنین سازمانها و موسسات بزرگ اقتصادی در کشور زمینه مناسبی را برای توجه جدی به توسعه تخصص ها و زیر ساختهای فناوری اطلاعات فراهم کرده است.

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

با توجه به این موضوع که امروزه سلامت اقتصادی ملتها دارای ارتباط مستقیمی با سطح مهارتهای آنها در فناوری اطلاعات و ارتباطات شناخته می شود لذا بجاست که برای گسترش بسته های علمی و تحقیقاتی زمینه های فکری و فرهنگی توسعه فناوری اطلاعات را فراهم کنیم . توسعه زیر ساختهای فناوری اطلاعات امری است که به مرور به وقوع خواهد پیوست و دراین میان مسائلی چون توسعه آموزشی و توسعه فرهنگی که هر دو از لوازم جوامع دانش مدار هستند جای توجه و تعمق بسیار دارند. فناوری اطلاعات بعنوان دانش و بعنوان صنعت از درجه کارآفرینی بالایی برخوردار است و در نتیجه بهره گیری مناسب و توسعه مدیریت شده آن در ایران می تواند اثرات سودمندی در پیکره اقتصادی کشور ما داشته باشد.
بحث فرهنگ سازی در زمینه آشنایی سهامداران با روشهای نوین دادوستد(دادوستد الکترونیک) جایگاهی ویژه دارد و بکارگیری و توجه به این روشها امری اجتناب ناپذیر و درخور توجه در جهت توسعه بازار سرمایه می باشد و این امکان پذیر نیست مگر با گسترش فرهنگ دادو ستد اینترنتی و اطمینان بخشیدن به سرمایه گذاران در رابطه با امنیت اطلاعات و اموالشان.
در این راستا بدون تردید اعمال هر گونه تغییر و نوآوری در روشها و مکانیزمهای اجرایی و عرضه خدمات جدید در بورس تهران مستلزم انجام بررسی های دقیق کارشناسانه می باشد لکن با توجه به مشاهدات و مقایسه اجمالی بین روشهای دادوستد سهام در بورس تهران و بورسهای خارجی پیشنهاد می شود با توجه به نقش حساس و تعیین کننده موسسات کارگزاری در بازارهای سرمایه و خدمات عدیدده و ارزنده ای که این گونه موسسات می توانند ارایه نمایند ضرورت دارد اقدامات جدی و پیگیر در جهت ایجاد و حمایت از این گونه مؤسسات در جهت کامپیوتریزه (رایانه ای) کردن سیستمهای معاملات و الکترونیکی کردن کلیه فرآیندهای دادوستد بعمل آید چرا که با بررسی موردی بورس های دنیا این نکته بر می آید که اگر چه ایران در زمینه خرید و فروش سهام از طرق اینترنت گامهایی را برداشته است اما قسمت اعظم انجام معاملات ما دستی می باشد در صورتی که امروزه خارج از بحث خرید و فروش از طریق اینترنت کلیه سیستمهای معاملاتی نیز رایانه ای می باشد . در این راستا بحث مدیران

پاسخی بگذارید