منابع تحقیق درمورد شرکتهای سهامی

مجبور باشد سهام خود را بفروشد .
مکانیزم فروش استقراضی بدین ترتیب است که سرمایه گذار تعدادی سهام از کارگزاران قرض می کند ، سپس آنها را می فروشد، بعد به همان تعدادی که استقراض کرده بود سهام خریده، بازپس می دهد تا بدین ترتیب فروش استقراضی حذف شود.
لیکن ممکن است این سوأل پیش آید که کارگزار از کجا سهام می آورد تا به سرمایه گذار قرض دهد. این کار معمولاً از طریق حسابهای اعتباری انجام می شود کارگزاران بورس با افتتاح یک حساب اعتباری از صاحبان سهام می خواهند توافق نامه ای را با عنوان «اعلامیه رضایت وام» امضاء کنند که بر طبق آن کارگزار حق دارد سهامی را که به حسابشان رفته ،به دیگران وام دهد.
قرض گیرندگانی که تمایل به انجام معاملات استقراضی دارند می بایست مبلغی (معادل قیمت فروش به اضافه درصدی بیشتر) را بعنوان ودیعه در اختیار کارگزار قراردهند تا در صورت عدم تحقق پیش بینی ایشان مبنی برکاهش قیمت، یا در صورتیکه به هر دلیلی قرض گیرنده نتواند سهام را برگرداند، کارگزار بتواند از محل حساب و دیعه مقاصه نماید، این ودیعه در یک حساب سپرده سرمایه گذاری نگهداری می شود.
قرض دهنده در مقابل استقراض سهام خود بهره دریافت می کند. به این بیان که سود حاصل از سپرده سرمایه گذاری متعلق به قرض دهنده است، پس از بازگرداندن سهام توسط قرض گیرنده، قرض دهنده، قسمتی از بهره دریافتی روی حساب سرمایه گذاری را به شکل بهره بازپرداختی (که قبلاً بر روی آن توافق کرده اند) به قرض گیرنده بر می گرداند.
حداقل 2مزیت عمده برای فروش استقراضی وجود دارد: 1- ایجاد نقد شوندگی 2-کارآیی در قیمت گذاری
گرچه فروش استقراضی سهام دارای منافع عدیده ای است اما می تواند از طریق دستکاری قیمت ها ضررهایی را نیز به بازار وارد کند فروش استقراضی نامحدود می تواند موجب سرعت بخشیدن به حرکت نزولی قیمت سهم گردد و اینگونه وانمود شود که نزول قیمت سهم به دلیل مشکلات اساسی مرتبط با آن صورت گرفته است.

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

ب)بررسی فقهی فروش استقراضی
مطابق ماده 648ق.م در عقد قرض بعد از تملیک مال مقرض(قرض دهنده) به مقترض(قرض گیرنده)،شخص اخیرالذکر باید بعد از اجل توافق شده بین طرفین ، مثل آن مال را از حیث مقدار و جنس و وصف رد نماید و در صورت تعذر رد مثل، قیمت یوم الرد را بدهد. بنابراین در عقد قرض شرعی و قانونی،تنها رد مثل یا قیمت یوم الرد (تحت شرایط خاص) لازم است و عقدی که به نام قرض و با توافق به دادن چیزی اضافه بر موارد مذکور مخالف شرع و قانون دانسته شده و از آن بانام معاملات ربوی نام برده می شود که صریحاً در شرع و قانون از آن نهی شده و حرام و حتی جرم دانسته شده است.
آنچه که در تعریف فروش استقراضی بیان می شود کاملاً شبیه معاملات ربوی است.هر چند در قانون تجارت ایران بحثی در قبول یا رد آن به میان نیامده است، اما بر اساس قواعد عمومی عقد قرض طبق مکانیسم خاص فروش استقراضی سهام اعتقاد به حرمت آن قویتر است. اما وضعیت خاص اقتصاد جدید و بازار سهام و بورس مارا ناگزیر خواهد ساخت تا راهکاری شرعی و قانونی برای تجویز آن بیابیم.
حال که نمی توان از طریق فروش استقراضی این معامله را صحیح دانست و به آن اهداف رسید (چون نوعی معامله ربوی به نظر می رسد)، از طریق انجام همزمان قرارداد فروش نقد و خرید سلف سهام که طبق قواعد عمومی قانون مدنی این معاملات مذکور صحیح است، می توان تا حدود زیادی به آن اهداف رسید بدین ترتیب که مالک سهام ابتدا سهم خود را به قیمت روز (برای مثال هر سهم 100 ریال) به صورت نقد به فرد دیگر می فروشد، سپس همان مقدار سهام از همان شرکت را بصورت سلف (برای مثال 6ماهه) از او می خرد، قیمت سلف به گونه ای تعیین می شود تا سود مورد انتظار سهام و مبلغی به عنوان جایگزین بهره ، برای صاحب سهام تأمین گردد . برای مثال اگر مالک سهام انتظار دارد طی مدت 6 ماه آینده مبلغ 5 ریال برای هر سهم سود ببرد و 5 ریال دیگر(بعنوان جایگزین بهره) می خواهد تا وارد معامله شود قیمت سلف را 90 ریال برای هر سهم قرار می دهند به این ترتیب مالک سهام با فروش نقدی سهم خود مبلغ 100ریال به ازای هر سهم از دیگری طلبکار خواهد بود، در مقابل به ازای خرید سهم به صورت سلف مبلغ 90 ریال به ازای هر سهم به وی بدهکار خواهد بود در نتیجه با دریافت 10 ریال ما به التفاوت قیمت 2 معامله، سهام را در اختیار وی قرار می دهد او با فروش آن در بازار مبلغ 100 ریال به ازاری هر سهم بدست می آورد و از طریق کارگزار بورس در بانک سپرده گذاری می کند سپس در سررسید سلف اقدام به خرید سهام کرده به مالک سهام تحویل می دهد و چنانکه نکول کند کارگزار بورس از محل سپرده بانکی تقاص می کند. به این ترتیب مالک سهام هم به اصل سهام خود می رسد، هم مبلغی به عنوان جایگزین سود سهام بدست می آورد و هم مبلغی به عنوان جایگزین بهره در روش فروش استقراضی بدست می آورد اما فرد دوم اگر پیش بینی که کرده بود تحقق پیدا کند و بتواند سهام را به قیمتی پایین تر از 90 ریال (قیمت سلف) خریداری کند از دو جهت سود می برد یکی از محل سود سپرده گذرای ، دوم از محل اختلاف قیمت خرید و فروش اما اگر پیش بینی اش صحیح نباشد ممکن است از این معامله خسارت ببیند .

ج) تفاوت های فروش استقراضی سهام با خرید و فروش نقد و سلف سهام
در خرید و فروش نقد و سلف سهام، اصطلاح قرض گیرنده و قرض دهنده صادق نیست و بایداز اصطلاح های خریدار و فروشنده استفاده شود.
این نوع معامله گرچه هدف فروش استقراضی که بهره گیری از نوسانات منفی بازار است را پوشش می دهد اما مکانیسم عملیاتی آن با فروش استقراضی متفاوت است و باید مکانیسم جدیدی طراحی کرد.
در فروش استقراضی سهام هیچ سر رسید مشخصی جهت باز گرداندن سهام وجود ندارد و وابسته به اراده قرض دهنده و قرض گیرنده است اما در بیع سلف ، خریدار سلف قبل از سر رسید حق مطالبه ندارد هر چند فروشنده سلف می تواند قبل از سر رسید بپردازد.
راهکار فوق اشکالی ندارد (از نظر کمیته فقهی بورس) لکن باید ترتیبی اتخاذ گردد تا شبیه بیع العینه پیش نیاید و برای این منظور نباید بیع سلف در بیع اول نقد شرط شود بلکه بصورت مطلق به کارگزار بورس اجازه داده شود هر زمان مورد قرارداد سلف پیش آید اقدام به فروش نقدی سهام کند و معادل آن به قرارداد سلف سهام خریداری نمایدکه با این شیوه مشکلات شرعی و حقوقی فروش استقراضی به نوعی مرتفع خواهد شد.

مبحث دوم- شرایط عمومی انتقال سهام
انتقال سهام مثل قراردادها برای داشتن آثار حقوقی بایستی تحت شرایط عام وقوع معاملات و شرایط خاص مختص انتقال سهم انجام گیرد. این شرایط ممکن است بوسیله قانون یا اساسانامه شرکت مشخص شده باشند.
شرایط عمومی که باید در انتقال قراردادی سهام رعایت شود همان شرایط عمومی صحت معاملات مندرج در ماده 190 ق.م می باشد. ما در اینجا درصدد بررسی بعضی از این شرایط عمومی که در بحث انتقال سهام حکم ویژه ای دارد هستیم و به بقیه شرایط که در انتقال سهام ویژگی خاصی ندارد کار نداریم.
گفتار اول- قصد و رضا
همانند سایر معاملات در انتقال سهام نیز انتقال دهنده و منتقل الیه باید اراده ی سالم داشته باشند و قصد و رضا موجود باشد. فقدان قصد یا رضا یا عیب در آنها برحسب مورد باعث بطلان یا عدم نفوذ انتقال سهام می شود. فقدان قصد ممکن است مربوط به انتقال دهنده در مورد انتقال یا مربوط به ماهیت موضوع انتقال و …. باشد. اشتباه در این موارد که باعث لطمه زدن به قصد می شود باعث بطلان انتقال سهام است.
انتقلات جعلی و تقلبی که بیانگر فقدان رضاست قابل فسخ است چنانکه اگر در اثر جعل شخصی موفق شود نامش را در دفاتر شرکت ثبت نماید و اوراق سهام جدید کسب کند مالک واقعی می تواند حذف نام او را از دفاتر شرکت درخواست کند .
در حقوق انگلیس برای احتراز از این گونه موارد مراتب انتقال و درخواست ثبت آن را به صاحبان سهام اطلاع می دهند تا از وجود رضایت آنها در اینخصوص مطمئن شوند.
البته در موارد انتقال سهم به حکم قانون ، فقدان عنصر قصد یا رضا خللی به اعتبار انتقال وارد نخواهدکرد.
مثل توقیف سهام به منظور اجرای احکام و اسناد لازم الاجراء، موارد ملی کردن سهام شرکتهاو مصادره کردن شرکتها.

گفتار دوم- ایجاب و قبول
قصد انشاء متعاملین در هر معامله ای بایستی نمود ظاهری و بیرونی داشته باشد و اعلام گردد.
توافق نیز با اعلام اراده باطنی ایجاد می شود در انتقال سهام نیز صرفنظر از اینکه قالب حقوقی انتقال را از چه نوعی بدانیم، طرفین باید اعلام اراده در خصوص انتقال نمایند.
در مورد سهام بی نام تشریفات مربوط به ایجاب و قبول با توجه به ماهیت این نوع سهام که جزو اسناد در وجه حامل هستند، شکل خاصی ندارد و بدون توجه به نوع شرکت (سهامی عام یا خاص) با قبض و اقباض انتقال صورت می گیرد و ایجاب و قبول صیغه خاصی نمی طلبد.
ایجاب و قبول و وقوع معامله در مورد سهام با نام تشریفات و ضوابط خاص می طلبد. این تشریفات برحسب اینکه سهام در بورس اوراق بهادار عرضه می شود یا در خارج آن تشریفات انتقال و ایجاب و قبول متفاوت خواهد بود که به بررسی آن ها می پردازیم.

الف) انتقال سهام با نام در خارج از بورس اوراق بهادار
سهام با نام که در خارج از بورس مورد معامله واقع می شود عبارت است از: سهام صادره توسط شرکتهای سهامی خاص- سهام صادره توسط شرکتهای مختلط سهامی و سهام آن دسته از شرکتهای سهامی عام که در بورس اوراق بهادار پذیرفته نشده اند نقل و انتقال این گونه سهام در حقوق ما تابع اساسنامه شرکت است. مطابق ماده 8 ل.ا.ق.ت تعیین نحوه ی انتقال سهام با نام یکی از موارد الزامی است که بایستی در اساسنامه درج شود.
در شرکتهای سهامی خاص نقل و انتقال سهام با موافقت هیأت مدیره یا مجمع عمومی شرکت صورت می گیرد و انتقال دهنده اینگونه سهام بایستی قصد خود را به اطلاع شرکت رسانده و موافقت یکی از دو مرجع مذکور را جلب نماید که در صورت حصول موافقت مراجع مذکور ،صورتجلسه نقل و انتقال به امضاء ناقل و منتقل الیه می رسد و برحسب اینکه موافقت کدام مرجع لازم باشد صورتجلسه مذکور به امضاء مدیران شرکت یا سهامداران حاضر در مجمع عمومی خواهد رسید البته اگر انتقال اینگونه سهام بدون انجام تشریفات فوق صورت گیرد نیز باطل نیست ولی در برابر شرکت و اشخاص ثالث موثر نیست و در دفاتر شرکت ثبت نمی شود و صرفاً بین طرفین انتقال و قائم مقام قانونی آنها دارای آثار حقوقی خواهد بود.
در مورد انتقال سهام شرکتهای مختلط سهامی قانون ما ساکت است. اما با توجه به ماده 162 ق.ت و اینکه مقررات راجع به شرکاء سهامی اینگونه شرکت ها ،تابع مقررات راجع به شرکتهای سهامی است بنظر می رسد نقل و انتقال این سهام به طریقی که در اساسنامه شرکت معین شده همانند سهام شرکتهای سهامی عام و خاص صورت می گیرد.
نقل و انتقال سهام شرکتهای سهامی عام که در بورس اوراق بهادار پذیرفته نشده اند و همچنین نقل و انتقال گواهینامه های موقت سهام ، مطابق ضوابط اساسنامه شرکت انجام می شود در عمل در مرکز این شرکتها اوراقی به منظور انعقاد قرارداد انتقال سهام موجود است که در صورتی که قبلاً توافق و قرارداد بین طرفین انتقال صورت نگرفته باشد از این طریق (اوراق موجود برای انتقال) مبادرت به انتقال و عقد قرارداد انتقال می نمایند در حقوق انگلیس نقل و انتقال سهام از دیدگاه انصاف نیازمند تشریفات و فرم خاصی نیست و حتی یک قرار داد شفاهی نیز معتبر است ولی از دیدگاه کامن لا این انتقال زمانی معتبر است که سند انتقال معتبر تنظیم شود و به شرکت تسلیم گردد که این برای جلوگیری از عدم پرداخت مالیات نقل و انتقال سهام میباشد و شرکتها نیز تنها به استناد این اوراق اقدام به ثبت انتقال می نمایند.
ما حصل بحث اینکه در حقوق ایران و انگلیس انتقال سهام در رابطه بین طرفین انتقال همانند سایر معاملات غیر تشریفاتی نیاز به شکل خاصی ندارد و از لحظه وقوع توافق انتقال صورت می گیرد. و از حقوق و مزایای این انتقال سهام برخوردار می شود منتها برای قابلیت استناد در مقابل شرکت و اشخاص ثالث بعضی تشریفات قانونی و اساسنامه ای مذکور ضروری است.
ب) انتقال

پاسخی بگذارید