پایان نامه ها و مقالات

منابع پایان نامه ارشد با موضوع رودخان، تیپ، بسیار، رویشگاه

لات در ارتفاع 336 متر قرار داشته و مابقی روستاها در ارتفاع 100 تا 300 متر قرار دارند.

– واحد کوهستانی نسبتاً مرتفع :
این واحد کوهستانی شامل ارتفاعات 500 تا 2000 متری است و از نظر مساحت بیشتر قسمتهای حوضه در این واحد قرار دارند و از نظر شیب شامل زمینهای پر شیب بوده و از نظر پوشش گیاهی دارای‏جنگلهای‏کاملاً انبوه است. برخی از جنگل‏نشینان بصورتهای پراکنده در این واحدزندگی می‏کنند.و مناطقی مانند اسکم رودبار در ارتفاع 540 متری و زرین دشت در ارتفاع 830 متری در شمال غرب حوضه قرار دارد.

– واحد کوهستانی بسیار مرتفع :
این قسمت از حوضه گشت رودخان دارای ارتفاعی بیشتر از 2000 متر می باشد که از نظر مساحت کمترین وسعت منطقه را در بر می گیرد و از نظر شیب دارای شیب تقریباً زیاد است و مناطق مرتعی را شامل می گردد. ارتفاعات منطقه نهایتاً به دره ای منتهی می شوند که عمیق ترین دره آن زهکش اصلی حوضه که گشت رودخان نامیده می شود را در بر می‏گیرد . و شیب محدوده‏های دره نیز زیاد است . بنابراین منطقه را می‏توان یک منطقه کوهستانی مرتفع قلمداد نمود که به دلیل پوشش گیاهی متراکم و انبوه شیب دامنه‏ها اندکی ملایم تر از وضعیت واقعی به نظرمی‏رسد. اراضی منطقه را می‏توان‏به سه منطقه‏ارتفاعی تقسیم‏نمود که درجدول زیرمشاهده می‏کنید .

جدول 4- 1 طبقات ارتفاعی حوضه گشت رودخان (فومن)
ارتفاع به متر
طبقات ارتفاعی
500 – 65
واحد کوهپایه ای وکوهستانی کم ارتفاع
2000- 500
واحد کوهستانی نسبتاً مرتفع
بالای 2000
واحد کوهستانی بسیار مرتفع

نقشه 4-1 توپوگرافی حوضه گشت رودخان
4-3 زمین شناسی حوضه
رودخانه گشت رودخان جزء حوضه‏های منتهی به تالاب انزلی محسوب می‏شود که به لحاظ زمین‏شناسی از ویژگیهای بارز حوضه‏های منتهی به تالاب می توان وسیع بودن واحد جلگه‏ای رودخانه‏ها و برونزدسنگهای‏قدیمی‏دگرگونیهای گشت و اسالم – شاندرمن اشاره نمود. نقشه شماره 4-4 زمین‏شناسی حوضه گشت رودخان را نشان می‏دهد. چینه شناسی واحدهای سنگی به شرح زیر است :
واحد pz1g :
ماسه سنگ ، میکاشیست و فردولیت سبز زیتونی که در تمام مناطق حوضه از جمله گشت رودخان ، دارباغ و در ارتفاع بالای 1000 متر محدوده بسیار زیادی را با رنگ آبی روشن پوشش می دهد.
واحد peam :
آمفیبول شکسته به رنگ سیاه تا خاکستری و آمفیبول دگرگون شده در مرکز حوضه و در حوالی اسکم رودبار و کردازلات و زرین دشت مساحت زیادی را با رنگ آبی سرمه ای پوشش می دهد.
واحد pr1 :
تشکیلات روته ، کلسیک و لیمستون که درسرچشمه حوضه بصورت لکه های کوچک و بصورت پراکنده و نواری شکل مشاهده می گردد
واحدpess:
بیوتیت ، آمفیبولیت ، شیست و آندزیت که در مساحت بسیار کم و در حوالی مرز جنوبی حوضه با رنگ آبی مشخص شده است.
واحد pz :
رسوبات داخلی وسنگها ی کالکرویس درسرچشمه حوضه و در مناطقی از جنوب شرقی با رنگ صورتی سیر مشخص شده است
واحد2 pz :
رسوبات کلاسیک و ماسه سنگ که در ارتفاعات شمال غرب حوضه بصورت پراکنده و لکه ای مشاهده می‎گردد و در سرچشمه حوضه بصورت نواری دیده می شود.
واحد1 pz :
طبقات ضخیم خاکستری روشن کوارتزیت و آرنیت بصورت نواری با روند شمال و جنوب در مرکز و غرب حوضه وجود دارد.

واحد peba :
شیست سبز ، مسکویت ، بیوتیت شکسته و سطح دگرگون شده در مرکز حوضه با مساحت زیاد و در شمال غرب حوضه بصورت لکه ای مشاهده می گردد.
واحد pecgr :
گرانتیویید، کاتاکلاستیک ، تا میلیو نیتی سفید تا خاکستری که در سرتاسر حوضه با رنگ قرمز مشاهده می‎گردد
واحد pds :
طبقات کوارتز ، ماسه سنگ ، آرکوز ، کنگلومرا و طبقات ناهمگن ، در سرچشمه حوضه ودرمساحت بسیار کم و بصورت نقطه ای می باشد.
واحدdi:
دلوریک و دایک سبز پایه بصورت نقطه ای در شمال غرب و غرب حوضه مساحت بسیار کمی از حوضه را پوشش می دهد
واحد j2s:
شیل ، سیلستون و آرنیت در طبقات میانه بوده که در شمال حوضه بصورت خطی و در اطراف مرز حوضه بصورت نقطه ای می باشد.
واحدj3k :
شیل قهوه ای ، لیمستون هوازده ، کوارتز و فلدسپات در شمال شرق حوضه که بصورت لکه ای و در مساحت بسیارکم مشاهده می گردد.
واحدQ1da :
نهشته های کوهپایه ای و آبرفتی عهد حاضر بوده که در خروجی حوضه رودخانه اصلی مساحتی را در محدوده کم پوشش داده است.
واحد QAL :
نهشته های آبرفتی و دشتهای سیلابی ورسوبات رودخانه ای و مخروط افکنه ای رودخانه گشت رودخان است . که در اطراف رودخانه اصلی از گشت رودخان تا خروجی حوضه مشاهده می‏گردند (نقشه زمین شناسی بندر انزلی ،1383).

نقشه 4-2 زمین شناسی حوضه گشت رودخان

4-4 خاکهای حوضه ی گشت رودخان
جلگه‏های واقع در بین دریای مازندران و کوههای البرز از حاصلخیزترین نقاط ایران بشمار می‏رود. دو استان ساحلی گیلان و مازندران که 7/3 درصد مساحت کشور را تشکیل می دهند . قسمت اعظم نواحی جلگه‏ای از آبرفتها و رسوبات مربوط به دوران چهارم زمین شناسی تشکیل شده که به نسبت فاصله از ناحیه کوهستانی تا ساحل نظم رسوبی خاصی پیدا می کند . بدین معنی که هر چه از مناطق پایکوهی به طرف سواحل پیش رویم , رسوبات ریزتر می شود . وجود رطوبت کافی و جریان آبها به تشکیل خاک زراعتی و سیاه ( سرشار از مواد آلی ) و خاکهای خاکستری و تیره و خرمایی و خاکهای بی نمک و یا کم نمک می‎کند. در گذشته های نه چندان دور , اراضی جلگه ای گیلان اغلب به صورت باتلاقی بوده و ز
هکشیهای نارسا در از بین بردن این حالت باتلاقی موثر نبودند .
در این منطقه به ویژه گیلان که میزان بارندگی آن با لنسبه زیاد است , خاکهایی که بیشتر تحت تأثیر آب (آبهای زیر زمینی و آبهای ذخیره فصلی) تشکیل و تکامل می‏یابد (خاکهای هیدرو مورفی)، زیاد وجود دارد. از مسائل بهره‏برداری خاکهای این منطقه شستشوی مواد و در نتیجه کاهش مواد مغذی و نیز اسیدی شدن خاک بر اثر بارندگی و آبیاری و همچنین وجود زه آب در زمین و خیس بودن همیشگی و یا فصلی بعضی از زمینهامی باشد (رهنمائی , 1370).
خاکهای منطقه به علت واقع بودن در جبهه شمالی البرز و شرایط اکولوژیکی و توپوگرافی و وضعیت ادافیکی مستعد رویشگاه جنگلی را با تیپ های گیاهی مختلف فراهم آورده اند . هوموس در محدوده مورد مطالعه با ضخامت متفاوت 10 – 5 سانتی متر و رنگ قهوه ای تیره که بیانگر فعالیت خوب بیولوژیکی می‎باشد در اغلب سطوح مشهود است . فقط در بعضی از نقاط بعلت شیب تند و از بین رفتن پوشش علفی (ناشی از چرای بی رویه و دیگر فعالیتهای انسانی و عدم اعمال مدیریت حفاظتی و حمایتی) هوموس قبلی از بین رفته و تشکیل هوموس ممکن نبوده و اثرات فرسایشی از طریق شسته شدن لایه فوقانی خاک محسوس بوده و شیارهای فرسایشی در خاک ایجاد شده است . کلاً خاکهای منطقه از نوع خاکهای قهوه ای جنگلی با عمقهای متفاوت بوده که عمدتاً روی سنگهای دگرگون شده شیستی تکامل یافته اند و در ارتفاعات سنگهای مرمریت و بیوتیت در داخل شیستها نمایان هستند (گروه طراحان محیط، مهندسین مشاور باغ و درخت ،1387).
حوضهی گشت رودخان از نظر مشخصات واحد اراضی و طبقه بندی خاک به روش فائو به 3 طبقه زیر تقسیم میشود.
3 .1: از نظر طبقه بندی فائو خاکها اسیدی نمیه عمیق تا عمیق یکنواخت با بافت سنگین می باشد که درجنوب شرق ، مرکز و شمال غرب حوضه مساحتی را پوشش می دهد .
5 .1: از نظر طبقه بندی فائو خاکهای کم عمق تا نیمه عمیق یکنواخت با بافت سنگین می باشد که مساحت بسیار زیادی از حوضه ی گشت رودخان را بخصوص درارتفاع بالای 500 متر در بر می گیرد.
1 .5. 4 : از نظر طبقه بندی فائو خاکهای اسیدی عمیق با بافت متوسط تا سنگین را دارا می باشند و در شرق حوضه و در امتداد خروجی حوضه و مناطقی مختلفی از این شمال را پوشش می دهد. این نوع خاک نیزمساحت بسیار زیادی از حوضه را در بر می گیرد.

نقشه 4-3 خاک حوضه گشت رودخان

4-5 پوشش گیاهی حوضه گشت رودخان
محدوده ‏مورد مطالعه‏ شامل ‏قسمتی ‏از‏ جنگلهای ارتفاعات ‏و میانبند حوزه منابع طبیعی استان گیلان و محدوده منطقه حفاظتی منابع‏ طبیعی فومن و جنگلبانی‏ماکلوان‏ بوده‏که‏ در حد جغرافیایی00 12 49 تا 00 19 49 طول شرقی و00 10 37 تا00 7 37 عرض‏شمالی و از ارتفاع حداقل 250 متر از سطح دریای‏آزاد شروع و تا 1970 متر ادامه دارد . مناطق بیش از 1700 متر اکثراً از گونه های مرتعی پوشیده شده‏است بخشی ازجنگل‏های منطقه‏مورد مطالعه بخصوص درارتفاعات‏ میانبند و پایین‏دست بعلت اطراق زمستانی دام و بهره برداری بی رویه و چرای مفرط دام و کت زنی و شاخه بری درختان بکلی‏تیپ‏های اصلی درختی‏آن دگرگون شده و درنتیجه در چنین عرصه‏هایی عناصردرختی‏و‏درختچه‏ای و علفی و بوته‏ای چون گلابی وحشی لیلیکی، خرمندی، ممرز، تمشک، آلوچه وحشی، ازگیل، اقطی انواع سرخس جایگزین گردیده است که وجود عناصری از قبیل ازگیل ، آلوچه ، گیلاس وحشی به نشانه دگرگونی اکوسیستم جنگل می‎باشد. از نظر شرایط اقلیمی منطقه ، مورد مطالعه تحت تأثیر دو اقلیم بارز آب و هوای مرطوب سواحل خزر و مناطق ییلاقی و کوهستانی قرار گرفته و بعلت استقرار در چنین موقعیت طبیعی اکثراً در مناطق ارتفاعی بیشتر ایام سال پوشیده از مه و رطوبت و در نتیجه بوجود آمدن انواع رویشگاه های مرطوب با خاک حاصل خیز عمیق تا نیمه عمیق و تنوع در وفور رستنیهای گیاهی گردیده است.تیپ های عمده پوشش گیاهی (جنگلی) به شرح زیر می‏باشد.

تیپ توسکا – لرگستان :
در محدوده مورد مطالعه در حاشیه رودخانه گشت رودخان و نیز در حاشیه دره ها و گاهاً بصورت توده‏های کوچک در میان‏بند آمیخته با سایر گونه‏ها از قبیل افرا, نمدار, ون, خرمندی راش, ممرز وملج و غیره ظاهر می‏گردد. توده های وسیع از این تیپ را تا ارتفاع 350 متر از سطح دریا وجود داشته و در دیگر زونهای ارتفاعی بصورت توده‏های کوچک و تک پایه گسترش دارد.درختان همراه این تیپ لیلکی, خرمندی‏ممرز, انجیر , توت و شابلوط و درختچه هایی از قبیل انار , ازگیل سرخ و لیک و انواع پیچنده ها مانند از ملک، داردوست قابل ذکر بوده و بعلت رطوبت ناشی از رودخانه انواع گونه‏های سرخس مانند polypodlum Valgaris در تنه علفی یکساله و چند ساله مانند انواع آلاله‏ها و متامتی , علف هفت بند , پامچال , سیکلامن , گزنه , آقطی , انوع چمنها و گرامینه ها و لگومنیز می‏پوشاند . همانطوریکه قبلاً متذکر شدیم بعلت چرای مفرط دام و وجود کومه‏های دامداری وکت‏زنی و شاخه بری و تاج زنی درختان رویشگاه فرم اصلی را از دست داده است. از نظر جنگل شناسی فاقد جست ریشه بوده ولی دارای جست‏های ساقه سریع الرشد می باشند از نظر مصارف روستائی بیشتر از همه لرگ مورد تهدید می‏باشد. بخشهایی از رویشگاه این تیپ مورد تجاوز قرار گرفته و از طریق روستاههای همجوار به کاشت چای, زراعت توت و صنوبر اختصاص یافته است . رویشگاه های این تیپ در محدوده طرح بعلت شیب مناسب, وجود رودخانه پر پیچ و خم گشت رودخان و زیبائیهای طبیعی و چشم انداز قابل توجه و امکان
ات دسترسی پیاده و سواره دارای پتانسیل تفرجی نسبتاً برتر داشته و فقط وضعیت هئد رو مورف‏خاک امتیاز منفی تلقی می‏گردد. رفع تجاوز و بازسازی اکوسیستم تخریب‏یافته از الویت‏های مدیریتی محسوب می‏گردد. مساحت این تیپ در مجموع حدود 42 هکتار 25/2 درصد کل جنگل می‏باشد .وجود توسکاهای ییلاقی خوش فرم در مسیر رودخانه و حاشیه دره ها و همچنین درختان شاه بلوط و گردو بطور پراکنده ارزش خاصی به این رویشگاه می‏بخشد. جهت بازسازی اکوسیستم تخریب ضمن حذف عوامل تخریب و حفاظت رویشگاه انجام عملیات حمایتی چون ایجاد محیط مناسب برای تجدید حیات طبیعی با خراش سطحی بذر کاری و پر کردن عرصه خالی با جابجائی نهالهای طبیعی گونه های اصلی رویشگاه از جنگلهای همجوار و … مورد توصیه می‏باشد .
– تیپ ممرز :
این تیپ در محدوده مورد مطالعه از ارتفاع 350 متر شروع و تا حدود 600 متر ادامه داشته و همراه با درختان , خرمندی , توسکا , اوجا , ون , نمدار , راش , گیلاس وحشی , ملچ و … استقرار یافته است . رویشگاه تپیک از اینگونه در حد ارتفاع 500 – 450 متر در دامنه های مشرف به قله (در جبهه شمال و شرق) به همراه گونه های نمدار, ون, افرا, ملچ بار شد. بسیار مناسب و جالب توجه بصورت گروهی همراه گونه غالب (ممرز) وجود دارد و همچنین در حاشیه دره های فرعی مانند دره باسکمنا که از ارتفاعات جریانات آبی آن سرچشمه می گیرد . افراهای بسیار قابل توجه و نیز توسکا گونه‏های همراه گونه غالب (ممرز) تشکیل داده و توده تپیک منحصر به فرد بوجود می‏آورد. در این بخش از رویشگاه نیز آثار تخریب ناشی از چرای دام و برداشت بی رویه مشهود بوده و فضاهای باز و عاری از درخت بصورت موضعی و لکه‎ای وجود دارد . اشکوب این تیپ را گونه های درختچه ای چون ولیک , ازگیل , سیاه توسه و گونه‎های همیشه سبز داردوست و کوله خاص تشکیل داده و کیفیت منظره را ارتقاء می دهد . مناظر طبیعی حتی در زمستان نیز در نوع خود منحصر بفرد است . از انواع سرخسی ها که در سطح جنگل رشد نموده و معرف خاکهای حاصل خیز و غنی بوده سرخس عقابی Pteridium Agullinum و همچنین سرخس هایی که روی تنه درختان رشد و نمو می کند Polypodum Valgaris و سرخس زنگی دار و Plyllitis Scelependsim و از گونه های علفی سطح جنگلی پامچال , سیگلامن , گرامینه ها , اقطی , علف هفت بند , کارکس , متامتی و … را می توان نام برد. این تیپ در سطح معادل 290 هکتار یعنی حدود 5/15% کل جنگلهای منطقه را شامل می شود .
– تیپ راش – ممرزستان :
این تیپ جنگلی سطح وسیعی از منطقه را می پوشاند . توسعه و انتشار آن از ارتفاع 600 متر شروع و تا حد ارتفاع 1200 متر را شامل می گردد در این تیپ جنگلی علاوه بر راش، ممرز گونه های توسکا کیکم، افرا، ملچ، نمدار، ون، گیلاس وحشی، خرمندی و همچنین گونه سرخدار و … به همراه دارد از اختصاصات این تیپ گیاهی وجود سرخدار در حد ارتفاعی 1150، 900 متر بوده که بصورت گروهی در سطح وسیعی از دامنه های رو به شمال و شمال غربی و شرقی گستردگی دارد و همچنین گستردگی درختان خوش فرم افرا، نمدار، ملچ، گیلاس وحشی، ون بوده که رشد ایده آل و تنه صنعتی قابل توجه داشته که بعلت شرایط خاص اکولوژیک و شیب زیاد منطقه و وجود پرتگاهها و مناطق صخره ای و غیر قابل عبور و مرور این تیپ درختی اکثراً سالم و دارای رشد متعادل بوده و عناصر دانه زاد و سالم راش، افرا، ون، گیلاس وحشی، نمدار، در سطوح