مهمترین تفاوت مغز انیشتین با سایر انسانها

mindتحقیقاتی علمی که روی ساختار مغز انیشتین انجام شده نشون میده که مغز این دانشمند نخبه با مغز آدمای عادی فرق داره.

به گزارش خبرگزاری مهر، دلیل نبوع انیشتین پرسشیه که پس از منتشر کردن چهار مقاله علمی انیشتین تا الان ذهن بسیاری رو درگیر خود کرده، این مقالات از سال ۱۹۰۵ واسه همیشه نگاه آدم رو با فضا، زمان، انرژی و ماده عوض کرد.

حالا محققان چینی هم به تحقیق درباره مغز انیشتین ملحق شدن، طی یه مقاله علمی که هفته گذشته در مجله علمی مغز منتشر شد یه گروه از محققان از دانشگاه نرمال شرق چین در شانگهای تصاویر مغز انیشتین رو تحلیل کردن و به یه فرق مهم رسیدن که تا الان به اون توجه نشده بود.

براساس یافته های این تحقیق جدید، نیمکرهای چپ و راست مغز آلبرت انیشتین به طور غیر عادی دارای ارتباطهای خوبی با همدیگه بودن که ممکنه این ویژگی دلیل نبوغ ایشون باشه.

“ویوی من” از دپارتمان فیزیک دانشگاه نرمال شرق چین فوت وفن جدیدی واسه انجام این تحقیق ایجاد کرده و واسه اولین بار جسم پینه ای مغز انیشتین رو با جزئیات بررسی کرده.  جسم پینه ای(corpus callosum) بخشی از مغز پستاندارانه که وظیفه پیوند دو نیمکره مغزی راست و چپ رو داره. این بخش گسترده ترین بخش سفید مغزه که از ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون نورون ساخته شده است.

“دین فالک” آدم شناس تکاملی در دانشگاه ایالتی فلوریدا و یکی از نویسندگان این تحقیق گفت: این تحقیق بیشتر از بقیه تحقیقاتی که در این مورد انجام شده به واقع داخل مغز انیشتین رو بررسی کرده. این تحقیق اطلاعات جدیدی ارائه کرده که به اطلاعات محققان درباره سطح مغز انیشتین معنا میده.

ایشون اضافه کرد: این فوت وفن باید مورد توجه بقیه محققانی که ارتباطات داخلی مهم مغز رو مطالعه می کنن، قرار گیرد.

در سال ۱۹۵۵، چند ساعت پس از درگذشت انیشتین یه پاتولوژیست به نام تواس هاروی در دانشگاه پیرنستون با انجام یه کالبد شکافی مغز انیشتین رو به امید اینکه محققان آینده بتونن روی رازهای نبوغ ایشون تحقیق کنن از بدنش خارج کرد. با اینکه ایشون بعضی قسمتهای مغز انیشتین رو واسه تحقیق خود برش زد اما در کل این مغز به طور مناسبی تا امروز حفظ شده. در سال ۲۰۱۰ بقایای مغز انیشتین به موزه ملی بهداشت و پزشکی آمریکا اهدا شد.

یافته های تحقیقات این تیم نشون میده که رابطه بخشهای جور واجور نیمکرهای مغزی انیشتین در مقایسه با گروه های کنترل پیر و جوون بسیار گسترده تر بوده.

noindex

پاسخی بگذارید