مهم‌ترین عامل در بروز رفلاکس معده چیست؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر سیاوش ناصری مقدم با بیان اینکه رفلاکس یکی از شایع ترین و آزاردهنده ترین مریضی های دستگاه گوارشه، اضافه کرد: این مریضی اصلا خطرناک نبوده و احتمال سرطان زا بودن اون ناچیزه.

به گفته ایشون، از هر ۱۰۰ هزار نفری که به رفلاکس معده گرفتار هستن، ممکنه دو نفر به سرطان دچار شن و اونم اگر مریض سال های سال به این مشکل دچار بوده و به دکتر مراجعه نکرده باشه.

این فوق تخصص گوارش و کبد، نوع زندگی و نوع تغذیه رو از دیگر عوامل مهم دچار شدن به این مریضی دونست و اضافه کرد: آدمایی که اضطراب بیشتری دارن، تندترغذا خورده و از چای زیاد و غذاهای ناسالم مانند فست فود استفاده می کنن.

به گفته ایشون، درمان این مریضی با داروهایی از خونواده آمپرازول که در درازمدت بسیار مطمئن بوده و هیچ مشکلی رو واسه مریض ایجاد نمی کنه، صورت می گیرد. ناصری مقدم ادامه داد: نصف کسائی که داروهای خود رو قطع می کنن، مریضی شون برمیگرده.

در ادامه این گزارش دکتر رضا انصاری – عضو پژوهشکده کبد و گوارش ایران در مورد دیگه مریضی های شایع گوارش، اعلام کرد: سندروم روده تحریک پذیر از مریضی رفلاکس شایع تر و مهم تر بوده و کیفیت زندگی افراد رو شدیدا کاهش می دهد.

ایشون با بیان اینکه این مریضی خود رو به صورت نفخ و دل پیچه نشون می دهد، اضافه کرد: سندرم روده تحریک پذیر ممکنه با یبوست همراه بوده و فرد رو نسبت به عوامل شیمیایی، مکانیکی و استرس حساس تر کنه.

انصاری با بیان اینکه در بعضی موارد ممکنه سندروم روده تحریک پذیر با سرطان روده بزرگ اشتباه تشخیص داده شه، اضافه کرد: این دو مریضی هیچ ربطی به هم نداشته و به دلایل علایم مثل هم، هنگام تشخیص اشتباه می شن.

به گفته ایشون، این مریضی هیچ اثری در طول عمر افراد نداشته و اصلا تبدیل به مریضی دیگری نمی شه و این مسئله که گفته می شه این مریضی با سرطان روده بزرگ رابطه داره، اشتباهه.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

ایسنا رفلاکس معده

دیدگاهتان را بنویسید