مهیج‌ترین اخبار علمی و فناوری ۲۰۱۵

wow

سال ۲۰۱۵ با تموم وقایع باحال و بعضی وقتا عجیبش در دنیای علم و فناوری تموم شد و انتظار میره سال جدید نمایشگر ادامه بعضی تحقیقات یا ورود یه سریای دیگه به بازار تجاری باشه.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، سایت یاهو به یادآوری ۱۰ کشف و پیشرفت هیجان انگیز در دنیای علم و فناوری سال ۲۰۱۵ پرداخته.

۱۰. تصاویر نیوهورایزنز از پلوتو

در روز ۱۴ ژوئیه (۲۳ تیر) جستجو کننده نیوهورایزنز سفر ۹ ساله خود رو تکمیل و تا ارتفاع ۱۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتری سطح سیاره کوتوله پلوتو پرواز کرد. این فضاپیما کار ارسال تصاویر رو از سطح سیاره شروع کرد؛ اما فاصله زیاد باعث می شد که سرعت انتقال داده فقط یک تا دو کیلوبایت در ثانیه باشه؛ بدون معنا که ۱۶ ماه طول می کشید تا تصاویر ارسال شن. تصاویر دریافتی الان بسیار چشم گیر بوده و درک آدم رو در مورد این سیاره کوتوله تغییر دادن.

۹. کشف اولین آنتی بیوتیک پس از نزدیک به سه دهه

قبل از کشف آنتی بیوتیکا، آدما در اثر عفونتای کوچیک می مردند و جراحیای کوچیک امروزی در اون زمان بسیار خطرناک بودن.

آنتی بیوتیکا همه چیز رو تغییر دادن اما آخرین نمونه اونا در سال ۱۹۸۷ کشف شده بود.

کشف تیکسوباکتین (Teixobactin) از راه محققان آمریکایی که اولین آنتی بیوتیک در ۲۸ سال گذشته س، نگرانیا رو در مورد این که جهان در عصر پس از آنتی بیوتیک قرار گرفته، کم کرد.

۸. ایجاد سوخت از دی اکسیدکربن و آب از راه شرکت آئودی

یه شرکت خودروسازی آلمانی به ارائه اخبار خوشی در بخش محیط زیست پرداخت. شرکت آئودی از فرآیندی واسه تولید سوخت دیزلی با به کار گیری دی اکسیدکربن و آب خبر داد.

بخار با به کار گیری الکترولیز به هیدروژن و آب تجزیه می شه و بعد هیدروژن به دی اکسیدکربن عکس العمل نشون داده و مایعی تولید می کنه که می تونه به شکل سوخت تصفیه شه. این روند هنوز در مرحله تجربی قرار داشته اما می تونه منبع سوخت احتمالی آینده باشه.

۷. درمان اچ آی ایشون نزدیکه؟

امیدها واسه واکسنی علیه اچ آی ایشون پس از اعلام محققان در مورد آزمایش موفق یه ترکیب جدید روی میمونا، زیاد شد. میمونایی که ترکیب eCD4-lg به اونا تزریق شده بود، حتی با وجود قرار گرفتن در برابر دوزهای بالای این ویروس طی هشت ماه، به اون گرفتار نشدن. این دارو هم اینکه روی ویروس انسانی اچ آی ایشون هم آزمایش شد.

۶. آمریکا به تحقیقات روی شامپانزها پایان داد

دولت آمریکا اعلام کرد که بر همه تحقیقات روی شامپانزها پایان میده و ۵۰ حیوان باقی مونده رو به پناهگاه می فرستد. از سال ۲۰۱۳ هیچ درخواستی واسه تحقیق روی این حیوانات وجود نداشته.

شامپانزها به عنوان حیوانات در خطر نابودی معرفی شدن که این اخطار، به کار گیری اونا رو در آزمایشات تجربی غیرممکن می کرد.

۵. موفقیت پیچیده ترین پیوند صورت

یه آتیش نشون آمریکایی تحت پیچیده ترین و طولانی ترین پیوند صورت تا الان در نیویورک قرار گرفت. در سال ۲۰۰۱ یه سقف در حال سوختن روی پاتریک هاردیسون برگشت و ماسک ایشون رو ذوب کرده، گوش، پلکها و پوست سرش رو نابود کرد. هاردیسون حالا در حالت بهبود هست.

۴. کشف زمین شماره دو

محققان موفق انگار ترین سیاره تا الان به زمین شدن که دور و بر ستاره کپلر ۴۵۲ در فاصله ۱۴۰۰ سال نوری گردش می کنه. این ستاره تنها چهار درصد از خورشید بزرگتر بوده و سیاره هم ۱.۶ برابر اندازه زمینه. مهمتر این که مدار اون دقیقا در منطقه قابل سکونته که آب مایع می تونه در اون شکل بگیره. این احتمال برخورداری سیاره مزبور از زندگی بیگانه رو زیاد کرده.

۳. ورود ساعت اپل به بازار

شرکت اپل در ماه آوریل ساعت اپل رو پس از ماه ها گمانه زنی فراوون به بازار عرضه کرد. این ساعت که به خدمات ردیاب تناسب اندام، دستیار شخصی و ترکیب بی سیم با آیفون مجهزه، نوید داده که بازار فناوری پوشیدنی رو پس از چند سری کار ناموفق اصلاح می کنه.

۲. شرکتهای فناوری به نشر روی آوردن

شرکتهای بزرگ فناوری دیدگاه خود رو بر دچار مشکل کردن کار و کاسبی چاپ و نشر تنظیم کرده و شبکه های محتوایی جدید رو راه اندازی کردن.

سرویس مقالات فوری (Instant Articles) شرکت فیس بوک، لحظات (Moments) توئیتر و AMP گوگل با هدف تغییر به کار گیری محتوا از راه حذف نیاز به خروج از پلت فرم در فیس بوک و توئیتر و کم کردن اهمیت تبلیغات در گوگل راه اندازی شدن.

۱. کشف آب در مریخ

در هیجان انگیزترین کشف علمی سال، ناسا در ماه سپتامبر اعلام کرد که آب مایع در مریخ جریان داره. بیشتر این آب بنظر می رسه که در زیر سطح قرار داره و بنظر می رسه که بشدت شور باشه. این یافته ها قوی ترین نشونه از وجود زندگی در گذشته سیاره مریخه که می تونه هنوز وجود داشته باشه.

اعتیاد به تکنولوژی و راه های ترک اون

جلوگیری از هک وای فای

ایسنا تکنولوژی

دیدگاهتان را بنویسید