مهیج‌ترین سریال‌های سال ۲۰۱۵

از مجموعه های تلویزیونی اسکاندیناوی با فضای سردشون و خداحافظی مجموعه “مد من” گرفته تا سریالای بریتانیایی. بن داول، منتقد تلویزیونی، درباره ده سریال برگزیده خود در سال ۲۰۱۵ توضیح میده.

۱۰- میراث (The Legacy)

اولین فصل از این مجموعه تلویزیونی دانمارکی با وجود پس زمینه تاریخی اون یه ماجرای خصوصی خانوادگی بود. اختلافات خواهران و برادران پس از تصمیم مادرسالار خونواده واسه به ارث گذاشتن منزل خانوادگی واسه دختری که اون رو در نوزادی رها کرده بود، خیلی عالی حلاجی می کنه.

با در نظر گرفتن اینکه در آخر فصل اول این مجموعه تقریبا همه معضلات و پیچیدگیای داستان حل شده بود، خلق همون جزییات موثر واسه فصلای بعدی سخت به نظر می رسید.

ولی “میراث” تونست همون کیفیتا و جذابیتای داستان رو ادامه بده و اعضای خونواده در فضای سرد، یخ زده و زیبای مناطق دهاتی دانمارک اختلافات و بحرانای خانوادگی تازه ای پیدا کردن که موندگاری این مجموعه رو دیدنی می کنه.

۹- پل (The Bridge)

این مجموعه جنایی و غمناک محصول مشترک کشورای اسکاندیناوی با وجود از دست دادن یکی از دو شخصیت اصلی داستان تونست فصل سوم رو با موفقیت و اعتماد به نفس ادامه بده. در آخر فصل دوم هانس روزنفلت، کارگردان این مجموعه، عزمشو جزم کرد شخصیت مارتین روهده، یکی از دو کارآگاه داستان (با بازی کیم بودنیا) رو حذف کنه.

در فصل سوم مجموعه ساگا نورن (با بازی سوفیا هلین) کارآگاه زنی که به آسیب ای مثل سندروم آسپرگر مبتلاست در مرکز داستان تنها موند. اما این مشکل به فرصتی واسه اضافه کردن به خلافیت هنری و پیچیدگی داستانی این مجموعه تبدیل شد که در فضایی پر از هیجان ، التهاب و دسیسه قهرمون زن خود رو تا سر حد امکان تحت فشار قرار داد و به رقابت کشید. اون پس از چند اپیزود در فصل سوم مجموعه در آخر همکار تازه ای پیدا می کنه.

مجموعه های تلویزیونی محصول اسکاندیناوی مثل “بورگن” یا “قتل” معمولا پس از سه فصل پایان پیدا میکنن در نتیجه شاید این فصل آخرین ماموریتای کارآگاه ساگا نورن باشه. ولی مطمئنا طرفداران این مجموعه فصل چهارمی رو می خوان.

۸- خونه پوشالی (House of Cards)

دسیسهایی که در دو فصل قبلی این مجموعه در آخر باعث شد شخصیت اصلی و ماکیاولی داستان به نام فرانک آندروود (با بازی کوین اسپیسی) به مقام قوی ترین مرد جهان برسه تماشاچیان “خونه پوشالی” رو دلباخته خود کرد.

اما در فصل گذشته که فرانک آندروود به مقام ریاست جمهوری آمریکا رسیده امکان داشت این مجموعه جذابیت جادویی خود رو از دست بده؟ نه ! تا زمانیکه کوین اسپیسی این داستان رو هدایت کنه اینجور خطری “خونه پوشالی” رو تهدید نمی کنه.

سومین فصل این مجموعه که پس زمینه اون تلاش فرانک آندروود واسه حفظ قدرتش و کنترل سکان سیاست آمریکاست بینندگان رو ناامید نمی کنه.”خونه پوشالی” یه مجموعه تلویزیونی بالغ، پر از دسیسه، پیچیده و گاه سرگیجه آوره. ولی بینندگانی که به این پیچیدگیا دقت کنن جایزه درخوری می گیرن.

۷- بازی تاج و تخت (Game of Thrones)

این مجموعه تلویزیونی محصول شرکت تولیدات سرگرم کننده اچ بی اون، داستان تاریخی بسیار سرگرم کننده با چاشنی رابطه زناشویی و شمشیر، پنجمین فصل نمایش خود رو در سال ۲۰۱۵ شروع کرد. این مجموعه به مرور از منبع اصلی فیلمنامه خود بسیار دور شده و آز اون چیزی که جورج آر آر ماریتن، نویسنده همه قسمتای مجموعه نوشته، بالاتر رفته.

اما بازم درامی جسورانه و پر از اعتماد به نفسه که میلیونها بیننده رو در دنیایی که آفریده غرق کرده.

علاوه بر صحنه های مرگ خشونت بار و برهنگیای وسوسه برانگیزش این مجموعه از یه ذکاوت هنری عالی برخورداره که خیالات و توقع بیننندگان از داستانهای فانتزی رو به کلی از این رو به اون رو کرده. مجموعه با کلاس و اعتیاد آوریه.

۶- فارگو (Fargo)

این مجموعه تلویزیونی در فصل دوم هم ما رو به سرزمینای کم جمعیت و غرب میونه آمریکا و در بالاترین درجه سرما و یخبندان سال ۱۹۷۹ می بره، داستانی پر از خشونتای بیرحمانه و ارعاب.

“کارآگاه حقیقی” مجموعه پلیسی آمریکایی دیگه، در فصل دوم نمایش از اون چیزی که باعث موفقیت اون شده بود فاصله گرفت ولی نوآ هاولی، جفت و جور کننده مجموعه “فارگو”، فصل دوم این مجموعه رو دقیقا به راه و روش فصل اول، با فیلمنامه ای شق و رق، آغشته به معیارهای اخلافی و گاه خنده دار، ادامه داد.

در فصل دوم داستان روی اد بلومکیست قصاب ساده لوح و جنگ خونین بین دسته گانگستری حریف تمرکز داره. در عین حال تماشاگر مواردی از بازیگریای لایق تشویق هستیم، از جمله بازی تد دانسون در نقش یه پلیس سالخورده و دوست داشتنی و یا جین اسمارت که نقش مادرسالاری به نام فلوید رو بازی می کنه. جای شکرش باقیه که فصل سوم این مجموعه در دست تهیه س.

۵- فاجعه (Catastrophe)

در این مجموعه تلویزیونی بریتانیایی که بوسیله کانال چهار پخش شد، شارون هورگان و راب دلانی نقش عاشق و معشوق رو بازی می کنن که یه بار همبستری اونا به بارداری ناخواسته میرسه.

رابطه عالی و طبیعی بین این دو بازیگر و دیالوگای هوشمندانه، بی ادبانه و بسیار خنده دار به این مجموعه کمدی قدرت تاثیر گذاری خاص ای میده.

فصل دوم اون که در کل فضای تیره و تار تری داره حتی ممکنه از فصل اول موفق تر از آب دربیاد. واقع گرایی و باورکردنی بودن تنشا و دعواهای دردناک در متن داستان باعث شد که بیشتر از اجناس تلویزیونی دیگه در بریتانیا مورد ستایش و تشویق قرار بگیره.

۴- بهتره به سول زنگ بزنی (Better Call Saul)

چیجوری میشه روال داستان مجموعه تلویزیونی آمریکایی بسیار موفق “برکینگ بد” رو که اگه فقط یه ملاک اخلاقی داشته باشه اینه که نمیشه به عقب برگشت، ادامه داد.

وینس گیلیگان در فصل جدید این به سراغ یکی از جذابترین شخصیتای این مجموعه رفت و تماشاچیان رو با زندگی سول گودمن (با بازی باب اودنکیرک) قبل از آشنایی اون با والتر وایت آشنا کرد.

توقع بینندگان و علاقمندان بسیار بالا بود. ولی ابتکار جفت و جور کننده مجموعه در واقع درسی بود که نشون داد چیجوری میشه شخصیتی فرعی رو به یه شخصیت تموم و کمال تبدیل کرد.

با بهره گرفتن از بازی عالی شخصیت اصلی، این سفری بود به دنیای قبل از شروع “برکینگ بد” که علاقمندان این مجموعه علاقه مند اون بودن ولی در عین حال در نوع خودش باعث اثبات و تقویت این مجموعه شد. و جدا و به درستی خنده دار بود.

۳- پولدارک (Poldark)

تلویزیون بی بی سی در دوران فعالیت خود مجموعه های درام بسیار خوبی عرضه کرده، از “غرور و تعصب” و “میدل مارچ” گرفته تا “دوست مشترکمون” و “کرانفورد”. ولی هیچ وقت یکی از آثار قبلی خود رو به این حد با نشاط و با این مهارت بازسازی و بازآفرینی نکرده.

در این مجموعه به منبع اصلی یعنی دو کتاب داستان وینستون گراهام نویسنده معاصر بریتانیایی در مورد زندگی یه صاحب معدن در ناحیه کورنوال در اواخر قرن هجدم مراجعه شده.

نتیجه این بازآفرینی یه مجموعه تلویزیونی بسیار گیرا و حتی تکون دهنده ایه که از آیدن ترنز، بازیگر شخصیت اصلی داستان یعنی راس پولدارک، یه ستاره مسلم ساخته.

هر چند اون ظاهر بسیار مردونه و جذابی داره و در چند صحنه نیمه برهنه ظاهر شد و دوستدارانش رو خوشحال کرد ولی در عین حال بازیگر تواناییه. این مجموعه رجعتی بود که در سال ۲۰۱۵ مشتاقه انتظارش می رفت.

۲- مد من (Mad Men)

دوستداران این مجموعه باید در آخر یه روزی با شخصیت دان دریپر ( با بازی جون هم) خداحافظی می کردن و داستان طوری پیش رفت که خروج اون بسیار طبیعی بود.

متیو واینر خالق این مجموعه گفت می خواد همه شخصیتای مجموعه در آخر داستان به نسبت آغازش کمی خوشحال تر باشن و مطمئنا اون در این کار موفق بوده.

ولی ادامه این مجموعه در سال ۲۰۱۵ پر از ماجراهای خوش نبود. بتی همسر قبلی دان دریپر (با بازی جنیوری جونز) به سرطان ریه گرفتار شد ولی پس از چندین اپیزود، همسر سابقش در آخر انگار آرامش داخلی رسید.

اما این شخصیت خیالی، یکی از نوابغ صنعت آگهیای تجاری، اون طور که داستان به ما القاء می کنه خالق آگهی معروف کوکاکولا در سال ۱۹۷۱ بود؟ در طول مجموعه این نکته به شکل زیرکانه و زیبایی مبهم نگاه داشته شد ولی به علاقمندان امکان داد که در دقایق آخر داستان از افکار و تخیلات خود هر نتیجه ای که میخوان بگیرن. بله، کمی گول زننده بود ولی دنیای آگهیای تجاری همینه و دان دریپر غیر از یه آگهی چیز دیگری نبود.

۱- تالار گرگ (Wolf Hall)

این بهترین مجموعه تلویزیونی سال بود و حتی شاید بهترین مجموعه ای که تا الان بوسیله تلویزیون بی بی سی تولید شده. واقعا به همین خوبی بود. داستان اون براساس دو کتاب هیلاری منتل نوشته شده و بیننده رو به دوران پر دسیسه سلطنت تئودروها در انگستان می بره.

داستان نه بر هنری هشتم و یا همسران نگون بختش بلکه روی توماس کرامول رییس الوزرای پادشاه تمرکز داره. مارک ریلنس با ظرافت و دقت و بازی بسیار هوشمندانه ای تموم جزییات این شخصیت از جمله درد و ترس اون رو به بیننده منتقل می کنه.

اولین طلاق هنری هشتم و بعد وصلت مصیبت بارش با اون بولین حکایت شناخته شده ایه اما نتیجه کار بزرگ این مجموعه اشباع کردن این حکایت شناخته شده با تنشای جذاب داستانی و ترکیب کردن زندگی شخصی با زندگی علنی شخصیتای داستان اونم با تبحری قیمتیه. حاصل کار یه اثر حماسی و کم نظیره.

فرزندان ستاره های بزرگ هالیوود+عکس

عکس العمل هنرمندان به درگذشت داوود رشیدی

سریال مطالب باحال روز

پاسخی بگذارید