متفرقه

مواد سمی در لوازم و محصولات آرایشی

beauty products

آرایش کردن واسه همه بانوان لذت بخشه و جزئی از راه زندگی اونا شده اما از خطرات لوازم و اجناس آرایشی واسه سلامت خود آگاهید؟

به گزارش آلامتو و به نقل از بدونیم؛ اگه شمام مثل من باشین معمولا سراغ کالاهایی می رید که ظاهر قشنگتر و گول زننده ای دارن یا بهترین بو رو دارن یا حتی فقط به این خاطر که یکی از بازیگرهای معروف ازش استفاده می کنه.

اما بعد از خوندن چندین مطلب و مقاله در مورد سرب موجود در رژلبا فهمیدم که دیگه باید از این به بعد مراقب کالاهایی که خرید می کنم و به خونه میارم باشم. هر زمان که به آینه نگاه می کنم نگران میشم که رژلبی که استفاده کردم سرب به بدنم منتقل می کنه؟ لاک زیبای روی ناخن ام بعد از ۲۰ سال منو گرفتار به سرطان می کنه؟ خوبه همیشه طرف احتیاط رو در نظر گرفت. پس قبل از خرید محصول درباره اون تحقیق کنین و چند لحظه در فروشگاه مکث کنین و مواد تشکیل دهنده اون رو از روی لیبل اون بخونین.

براساس مقالاتی که مطالعه کردم ۲۰ مورد از موادی سمی که معمولا در اجناس زیبایی یافت می شن این هاس:

قطران زغال سنگ

این ماده ماده ایه سرطان زا و معمولا در اجناس درمان خشکی پوست و شامپوهای ضد شپش و ضد شوره به کار برده می شه. در بعضی از اجناس این ماده به عنوان رنگ با یه شماره لیست می شه. (D&C Green No. 6)

اتانول آمینای dea tea mea

اتانول آمین، دی اتانول آمین، و تری اتانول آمین موادی سرطان زا هستن. از این مواد به عنوان امولسیفایر و ماده کف زا واسه شامپوها، اجناس شستشوی صورت و بدن و اجناس آرایشی استفاده می شه.

اتوکسیله سورفکتانت و ۱و۴ دی اکسان

این ماده معمولا روی اجناس لیست نمی شه چون از راه ترکیب با اکسید اتیلن که معروف به عامل ایجاد سرطان سینه س ایجاد میشه. ۱و۴ دی اکسان در شامپوها، صاف کننده مو، صابون و مواد شستشوی بدن پیدا میشه. از کالاهایی که مواد تشکیل دهنده اون شامل حروف “eth” هست دوری کنین. مثلا: polyethelene پلی اتیلن، cetearete و oleth.

فرمالدئید

یکی دیگه از مواد سرطان زا و تحریک کننده پوست. این ماده در اجناس ناخن، رنگ مو، چسب مژه مصنوعی و شامپوها پیدا میشه.

عطر / خوشبوکننده

هنگام خرید کالاهایی رو انتخاب کنین که عطر و بو نداشته باشه. خوشبوکنندها باعث مخفی شدن مواد شیمیایی مضر در اجناس می شه. خوشبوکننده هاایجاد سرگیجه، سردرد و آلرژی می کنن.

هیدروکینون

این ماده تولید ملانین پوست رو کم می کنه و فرد رو در برابر سرطان پوست و دیگر مشکلات پوستی قرار میده. این ماده هم سرطان زاست و میشه اون رو در اجناس روشن کننده پوست یافت.

سرب

سرب ماده ای سرطان زا و دچار اختلال کننده هورمونه. این ماده معمولا در رژلبا و رنگ موها پیدا میشه و معمولا روی اجناس ذکر نمی شه چون معروف به ماده ای آلوده کننده س نه سازنده.

جیوه

جیوه ایجاد حساسیت می کنه و بر رشد مغز تاثیرمی گذارد. این ماده در ریملا، قطره چشم و بعضی اجناس درمانی پوست پیدا میشه.

روغن معدنی

روغن معدنی اصلی ترین ماده تشکیل دهنده شامپوهای بچه س. این ماده یک لایه پلاستیک مانند روی پوست تشکیل میده و مانع توانایی سم زدایی پوست می شه.

اکسیبنزون

این ماده در ضد آفتابای شیمیایی پیدا میشه. اکسیبنزون ماده ایه حساسیت زا و باعث مشکل در هورمونا، تخریب سلولا و تولد کم وزن در نوزادان می شه.

پارابنها

این ماده در شامپوها، خمیرهای ریش تراشی، ژل روان کننده و خمیر دندانا پیدا میشه. این ماده خطر دچار شدن به بیماریای سرطان سینه و سمیت تناسلی رو زیاد می کنه.

پارافنیلن دی آمین

این ماده در رنگ مو و دیگه اجناس مو پیدا میشه و واسه پوست و سیستم ایمنی بدن سمیه. در نتیجه باعث حساسیت و درماتیت می شه.

فتالات

این ماده در عطرها، خوشبوکنندها، لوسیونا و اسپریای بدن مخفی شده. فتالات باعث سرطان، مشکل غدد درون ریز می شه و به کبد، کلیه و ریه آسیب میرسونه.

عصاره جفت

این ماده در اجناس پوست و مو پیدا میشه و باعث مشکل غدد درون ریز می شه.

پلی اتیلن گلیکول

این ماده در اجناس زیبایی و آرایشی پیدا میشه. این ماده به ۲ ماده دیگه آلوده س: اکسید اتیلن و ۱و۴ دی اکسان.

مرطوب کننده های شامل سیلیکون

این ماده در اجناس مو و پوست پیدا میشه و باعق پیشرفت تومور و تحریک پوست می شه.

سدیم لورت سولفات

سدیم لورت سولفات در صابونا، شامپوها، خمیر دندون و اجناس شستشوی بدن پیدا میشه. این ماده یکی از محرکای معروفه. این ماده شوینده صنعتی قدیمی حالا در شکل های جور واجور اجناس واسه ایجاد کف استفاده می شه. این ماده در پوست خیلی راحت نفوذ می کنه و باعث حساسیت پوست می شه.

تالک

تالک در پودر بچه، اسپری بدن و لوازم آرایشی استفاده می شه و باعث ایجاد سرطان تخمدان و مشکلات تنفسی می شه.

تولوئن

تولوئن در اجناس آرایشی ناخن و رنگ مو پیدا میشه و باعث ایجاد مشکل و مشکل در غدد درون ریز و سیستم ایمنی بدن می شه.

تری کلوسان

این ماده در اجناس ضد باکتری پیدا میشه و در رابطه با مشکلات غدد درون ریز و سرطانه.

هر چی بیشتر بدونیم بیشتر می تونیم خودمون از خطراتی که در برابر اونا قرار داریم دور کنیم و در امان باشیم. حالا که میدونیم چه خطراتی پشت این اجناس به ظاهر قشنگتر و گول زننده هست وظیفه مون اینه که قبل از خرید محصول حتما لیبل روی اون رو مطالعه کنیم.

رژیم غذایی واسه سم زدایی بدن

راه های سم زدایی ذهن و جسم

آرایش صورت بدونیم