مواد شیمیایی خطرناک در محصولات مراقبت از مو

hair-care

به کار گیری اجناس مراقبت از مو همیشه هم سالم نیس بعضی وقتا کالاهایی که استفاده میکنین شامل مواد شیمیایی خطرناکی است که باید از اونا دوری کرد.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ مو یکی از چیزهاییه که مردان و زنان بیشتر به یه اندازه به اون می بالند. ممکنه بعضی افراد نسبت به بقیه واسه مراقبت از موهای خود بیشتر تلاش کنن، با این اوصاف، بیشتر ما می خوایم قاب چهره خود رو با موهایی قشنگتر زینت بدیم. پس، این نکته مهمه که علاوه بر بررسی دقیق برند اجناس مربوط به موها، به مواد تشکیل دهنده اونا هم توجه کنین. خیلی از برندای تجاری محبوب، موادی رو استفاده می کنن که هرچند در اول ممکن باعث تاثیر بسیار مطلوبی بر موهای شما شن، اما در آخر، رطوبت موها رو از بین برده، پروتئینای مو رو تجزیه می کنن و منتهی به آسیب شدید به موها می شن. بدترین این مواد، حتی می تونن منتهی به مشکلات سلامتی نیزشوند.

ماده شیمیایی که منتهی به خشک شدن موها می شه

سدیم لوریل، لورت سولفات یا( اس ال اس) که به اسمای سدیم لوریل سولفات، سولفات سدیم لورث، آمونیوم لوریل سولفات، سدیم دودسیل سولفات، اسید سولفوریک، نمک سدیم اسید سولفوریک، A12 Akyposal SDS، Aquarex ME ، متیلAquarex

SLS یه ماده کلیدی در شویندهای صنعتی و مواد پاک کننده از جمله چربی گیرهای موتور و تمیز کننده های کف گاراژه. پس باعث تعجبه که در خیلی از شامپوهای معروف هم دیده می شه. لیستی از مضرات بهداشتی که در اثر قرار گرفتن در برابر این ماده شیمیایی درست می شن، هست که کمترین اونا، آسیبی جدیه که این ماده با خشک کردن موها به اونا وارد می کنه. به طور خلاصه، اگه این ماده می تونه روغن یه موتور رو پاک کنه، نباید به موهای دوست داشتنی شما نزدیک شه.

مواد شیمیایی که منتهی به شکستگی موهای شما می شن

به هر قیمتی، از الکل ایزوپروپیل دوری کنین. این الکل در ضد یخ، فینیش چوب و شلاک به کار رفته و واسه حل کردن شکلای جور واجور روغنا طراحی شده و می تونه باعث از دست رفتن رطوبت موها شه. خیلی از شکلای جور واجور ژلای مو، روت لیفترها، حجم دهنده ها و اسپریای مو از این ماده استفاده می کنن تا مدل موی شما رو ثابت نگه دارن. با این خطر که ممکنه باعث شکسته شدن گیسوان شما شن.

علاوه بر آسیبی که این ماده به تک تک تارهای موهای شما می زنه، واژه نامه مواد آرایشی واسه مصرف کننده، اخطار میده که استنشاق بخار الکل ایزوپروپیل، ممکنه باعث سردرد، گرگرفتگی، سرگیجه، افسردگی، تهوع، استفراغ، بی حالی و حتی کما شه. در بیمارستان، مدل موهای شیک شما فایده ای به حالتون نداره!

ماده شیمیایی که موجب تحریک پوست سر شما می شه

احتمال داره پروپیلن گلیکول (PG) مسئول التهاب پوست سر باشه. آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا، پروپیلن گلیکول رو به عنوان یکی از ۱۰ ماده با استفاده در اجناس مراقبت از مو معرفی می کنه که در اثر روبرو شدن زیادتر از اندازه، می تونن سلامت افراد رو به خطر بیاندازند. این ماده که در نرم کننده ها، شامپوها، رنگای مو، ژلا و لوسیونای حالت دهنده پیدا میشه، میتونه در عین حالا که ظاهری براق و صاف به موها می بخشه، پروتئینای موی سالم رو تجزیه کرده و ساختار سلولی اونا رو در هم بشکنه. در دنیای مراقبت از مو، پروپیلن گلیکول، نمونه ضرب المثل « گرگی در لباس گوسفند » است.

ماده شیمیایی که باعث شکنندگی مو می شه

گلیکول دیگری که باید از اون دوری کرد PEG و یا پلی اتیلن گلیکوله. این ماده واسه هدف تعیین شده قبلی اش ( پاک کنندگی عمیق اجاقایی که یه تن از روغن و چربی در اونا جمع شده) به طور کامل مطمئنه. اما در صورتی شما به طور منظم مشغول سرخ کردن موهای خود در روغن! نباشین، به احتمال زیاد نیاز به اینجور مواد شیمیایی ناملایمی به حل کردن تجمع چربی و روغن در موهای خود ندارین. این مواد شیمیایی در آشپزخانه خود، که در اون (مناسب ترین و بیشترین استفاده رو داره) نگه دارین.

از موهای خود مراقبت کنین

از مواد طبیعی استفاده کنین: دانه و روغن آوکادو، درخت روغن قلم، آرگان، روغن زیتون و جوجوبا باعث درخشش موهای شما بدون ایجاد تجمع چربی می شن، ویتامین B که در شکل مراقبت از موی اون به عنوان پانتنول شناخته می شه.

پانتنول با کلفت کردن فولیکول و حفظ رطوبت موها، سلامت موهای ما رو تضمین می کنه، اسید سیتریک هم یه انتخاب بی خطر دیگه س که واسه کاهش تعادل pH در شامپوها استفاده میشن و در عین حال لایه شاخی موهای شما رو صاف نگه می داره. با کمی دقت موقع انتخاب اجناس مورد استفاده خود می تونین سلامت خودتون و سلامت موهاتون رو از بعضی از نامطبوع ترین اثرات مواد شیمیایی موجود در خیلی از اجناس مراقبت از مو تجاری نجات بدین.

چیجوری شوره سر رو از بین ببریم؟ روش درمان شوره سر

خواص عسل واسه تقویت موی سر

سلامت مو مجله تناسب اندام

دیدگاهتان را بنویسید