مواد غذایی ضد پیری

رژیم ضد پیری

به گزارش آلامتو به نقل از مجله سلامت ؛ همونطور که سالها میگذرن، سلیقه و نیازای شما تغییر می کنن، هم اینکه نیازای غذایی تون! وقتی می رسه که شما دیگه نمی خواین به کیک تولدتون با اون همه شمع نگاه کنین، باید مقدار بعضی از ویتامینا و مواد معدنی رو در رژیم غذایی روزانه تون زیاد کنین.

ویتامین B

مریضی فراموشی می تونه حتی فعال ترین ذهنا رو هم نابود کنه. محققان تازگیا کشف کردن که کوچیک شدن مغز، یه شاخص مهم واسه افزایش خطره.

نشون داده شده که ویتامین B، جلوی کوچیک شدن اندازه مغز رو میگیره. تحقیقاتی که سال گذشته در نشریه مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شد، نشون داده آدمایی که مکملای ویتامین Bمصرف کردن، نسبت به کسائی که دارونما خورده ان، ۹۰ درصد کمتر مغزشون کوچیک شده!

ویتامین Bدر تخم مرغ، غلات غنی شده، لبنیات، ماهی و گوشت هست. ویتامین Bدر ترکیب با فولات، سطح هموسیستئین بدن رو کم می کنه. هموسیستئین، آمینو اسیدیه که به گفته مرکز فراموشی استرالیا، با افزایش خطر دچار شدن به مریضی فراموشی و مریضیای روانی دیگه در ارتباطه.

منیزیم

دکتر مشهور آمریکایی «مهمت آز»، از منیزیم به عنوان مهمترین ماده معدنی یاد می کنه، چون در حدود ۳۰۰ فعالیت بدن نقش داره. نه فقط به قلب، سیستم ایمنی و سلامت استخون ما کمک می کنه، بلکه در حفظ عضله و کارکرد عصب هم نقشی حیاتی داره.

با این حال، مانند کلسیم با بالا رفتن سن، بدن مقدار کمتری از اونو جذب می کنه. علاوه بر اون، بعضی از داروهایی که با افزایش سن به اونا نیاز داریم (مانند دیورتیکا) می تونن اندازه جذب منیزیم رو کم کنن.

خانوما باید تلاش کنن که روزانه ۳۲۰ میلی گرم منیزیم مصرف کنن و آقایون ۴۰۰ میلی گرم. شما می تونین این مقدار رو با خوردن روزانه ۵ وعده از هر کدوم از مواد زیر بدست بیارین:

نصف فنجون کوینولا، نصف فنجون اسفناج پخته، یه فنجون برنج قهوه ای، یه فنجون لوبیا، یه فنجون عدس و یا دو عدد موز.

امگا ۳

بنظر می رسه که محققان، هر هفته یکی دیگه از امتیازات این اسید چرب لازم رو کشف می کنن! این اسید واسه کمک به بیماریای قلبی عروقی، کنترل دیابت و کم شدن نشونه های افسردگی خوبه. امگا ۳ هم اینکه می تونه به شما کمک کنه که از سالای بازنشستگی تون لذت ببرین.

تحقیقات نشون میدن که این اسید می تونه سطح کلسیم بدن شما رو زیاد کنه و علائم التهاب مفاصل رو کم کنه.

یه مزیت دیگه امگا ۳ که کمتر شناخته شده، اینه که در مقابل «دژنراسیون ماکولا» که منتهی به نابینایی می شه، از ما حفاظت می کنه. از هر ۷ نفر ۱ نفر این مریضی رو تجربه می کنه.

طبق تحقیقی که در آمریکا روی بیشتر از ۳۰۰۰ فرد بالای ۴۹ سال انجام شد، اونایی که ماهی بیشتری خورده بودن، به احتمال کمتری به این مریضی دچار شدن. ماهی، یکی از بهترین منابع امگا ۳ه، مخصوصا شکلای جور واجور ماهیای چرب مانند سالمون، ماهی خال مخالی، ساردین، ماهی تن و شاه ماهی.

ایزوتیوسیانات

این ترکیبات که بطور طبیعی ضد سرطان هستن، درزمان هضم کلمایی مانند گل کلم، کلم پیچ، کلم بروکلی و کلم شاهی، آزاد می شن. می گن که اونا از فعالیت مواد سرطان زا جلوگیری می کنن، جلوی آسیب DNAسلول رو می گیرن و ضد باکتری و ضد التهاب هم هستن. ثابت شده که این ترکیبات در برابر سرطان مثانه، سرطان پروستات و ریه از بدن مراقبت می کنن.

واسه اینکه از این امتیازات حفاظتی استفاده کنین، مجبور نیستین که رژیم غذایی تون رو کلا تغییر بدین. ثابت شده که فقط یه سهم اضافی (مانند دو عدد کلم بروکلی)در هفته، خطر سرطان پروستات رو کم می کنه.

کلسیم

از اونجا که با بالا رفتن سن، استخونا شکننده می شن، مصرف کافی کلسیم خیلی با اهمیته. با این حال، بدن شما با کم کاری در جذب این ماده، به ضرر شما کار می کنه.

با افزایش سن، کلسیم، کمتر از راه روده جذب می شه و بیشتر اون از راه کلیه ها دفع می شه. پس واسه اینکه کلسیم کافی جذب کنین، باید مصرف کلسیم رو زیاد کنین. خانومای بالای ۵۰ سال و آقایون بالای ۷۰ سال، روزانه ۱۵۰۰ میلی گرم کلسیم نیاز دارن.

انجمن پوکی استخون استرالیا، پیشنهاد می کنه که ۳ تا ۵ بار در روز غذاهای پر از کلسیم استفاده کنین. بهترین منابع کلسیم، شیر، پنیر، ماهی ساردین، ماهی آزاد و سبزیجات هستن.

ماست هم منبع کلسیمه، اما فایده دیگری هم داره، به شما کمک می کنه تا دندون هاتون رو بمدت طولانی تری حفظ کنین. یه مطالعه ژاپنی که در سال ۲۰۰۹ در مجله پریودنتولوژی منتشر شد، نشون داد احتمال گرفتار شدن آدمایی که در روز دست کم یه چهارم فنجون ماست مصرف می کنن به مریضیای لثه، ۶۰ درصد کمتره و ۵۰ درصد هم کمتر احتمال داره که دندون هاشون رو از دست بدن!

رژیم غذایی مجله سلامت

دیدگاهتان را بنویسید