متفرقه

مواد مضر برای پوست صورت

skin

واسه مراقبت از پوست مخصوصاً در ناحیه صورت نیاد هرچیزی رو روی اون بذارین.

به گزارش آلامتو به نقل از هفته نامه سلامت: روش های زیادی واسه تمیز کردن پوست هست و در شبکه های اجتماعی زیاد مطرح می شه و دستورالعمل به کار گیری اونا دست به دست می چرخد . خیلی از افراد هم بدون اینکه نظر کارشناسان رو سوال کنن اونا رو روی پوستشون امتحان می کنن . بعضی از ترکیباتی که معرفی می شن به اندازه کافی کارایی ندارن و حتی بعضی از اونا بیشتر از اینکه به درد بخور باشن، مضرند.

در ادامه، به ۱۰ ماده ای اشاره می کنیم که می تونن واسه پوست مضر باشن و نباید اونا رو به طور مستقیم و واسه طولانی مدت روی پوست امتحان کرد.

خمیر دندون

حتما شمام پیشنهاد های مربوط به به کار گیری خمیر دندون روی بینی واسه برداشتن جوش های سرسیاه یا نابود کردن جوش رو دیده اید . خمیر دندون ها شامل موادی هستن که باعث خشکی پوست می شن .

ممکنه خمیر دندون در خشک شدن جوش واقعا اثر داشته باشه، اما پس از مصرف، رطوبت طبیعی پوست نواحی مورد استفاده هم از بین می رود و حتی در بعضی مواقع سوختگی شیمیایی پوست رو به دنبال داره و جوشگاه هایی روی پوست باقی می گذارد که به آسونی قابل درمان نیستن .

به جای خمیر دندون می توان از بنزوییل پراکسید یا روغن درخت چای به صورت موضعی استفاده کرد .

آب داغ

به کار گیری آب یا بخار داغ واسه صورت اصلا مناسب نیس چون باعث باز شدن منافذ و روزنه های پوست می شه و زمینه ساز بروز التهاب و عفونت های جدیده . به کار گیری آب ولرم به جای آب جوش هنگام استحمام به خصوص در زمستون که پوست تمایل بیشتری به خشکی و خارش داره، بهتره .

لیمو ماده ای اسیدیه که می تونه پوست رو تحریک کنه و باعث سوزش پوست و در بعضی موارد اگزماهای شدید شه .

پراکسیدهیدروژن (آب اکسیژنه)

یکی از بهترین مواد واسه ضدعفونی کردن زخم ها پراکسیدهیدروژنه، اما به دلیل وجود خورندگی اون، هیچوقت نباید روی پوست استفاده شه چون موجب سوختگی یا تاول می شه .

نمک و شکر رطوبت پوست رو جذب می کنن و باعث بروز خشکی می شن . البته از شکر به عنوان لایه بردار طبیعی در پاها و بقیه قسمت های بدن به جز صورت می توان استفاده کرد ، اما مصرف اون به عنوان مثال روی لب واسه لطیف کردن پوست اون (که در شبکه های مجازی پیشنهاد می شه) غلطه . هم اینکه از مصرف لوسیون های صورت شامل شکر هم باید دوری کرد .

به کار گیری جوش شیرین به عنوان لایه بردار ایده خوبی نیس . پوست به صورت طبیعی دارای یه لایه با وجود اسیدیه که از چربی پوست حفاظت می کنه . اگه ماده قوی قلیایی مانند جوش شیرین به پوست برخورد کنه موجب آسیب دائمی به این لایه می شه و تعادل اسیدی-قلیایی اون رو از بین می برد . در نتیجه این لایه نمی تونه مانند قبل رطوبت پوست رو حفظ کنه و به تدریج پوست خشک و ملتهب می شه .

اسپری مو (تافت)

هیچوقت نباید از اسپری موی سر به عنوان اثبات کننده آرایش روی پوست صورت استفاده کرد. این کار نه تنها شدیدا به پوست آسیب می زند، بلکه می تونه واسه چشم ها هم خطرآفرین باشه و حتی دلیل بروز مریضی های تنفسی شه . حتی هنگام به کار گیری اسپری مو واسه سر هم باید صورت با هوله یا هر وسیله مناسب دیگری حفاظت شه و چشم ها بسته نگه داشته شه .

وازلین

بله وازلین یه ماده به درد بخور واسه پوسته!

وازلین واسه حفظ رطوبت پوست های بسیار خشک و حساس پیشنهاد می شه . علاوه بر این، پوششی مناسب واسه جراحاتی مانند بریدگی ها یا جای گزیدگی حشراته که نباید در برابر هوای آزاد باشن، اما به کار گیری اون در طولانی مدت مناسب نیس .

هرچند اوایل، هنگام به کار گیری وازلین، پوست نرم و لطیف می شه، اما به مرور با ایجاد لایه ای کلفت روی پوست، باعث حبس چرک ها و لک ها می شه و خشک و لک دار شدن پوست رو به دنبال داره .

الکل

الکل هم مانند آب اکسیژنه واسه ضدعفونی جراحات مناسبه، ولی اگه روی پوست صورت استفاده شه باعث التهاب می شه . هیچوقت از این ماده نباید روی صورت به عنوان آرامش دهنده یا ضدعفونی کننده استفاده کرد .

لوسیون بدن

لوسیون بدن مناسب استفاده واسه پوست صورت نیس . واسه پوست حساس صورت باید از لوسیونی شامل مواد ملایم تر و با کیفیت بهتر استفاده شه . فقط از لوسیون هایی که مخصوص صورت هستن یا روی اونا قید شده، لوسیون صورت و بدن، می توان واسه صورت استفاده کرد.

بهترین روش های کاهش چین و چروک پوست صورت

واسه پیر نشدن چه کنیم؟

زیبایی پوست سلامت پوست هفته نامه سلامت