موانع سرمایه گذاری برای آینده

پس انداز کردن در آینده

به چه دلیل سرمایه گذاری کردن واسه آینده کار سختیه و بیشتر ما نمی تونیم با برنامه پس انداز کنیم؟

به گزارش آلامتو به نقل از زومیت؛ کلید پس انداز کردن واسه آینده، اینه که روند ی سرمایه گذاری رو به فردا بندازید. البته بیشتر مشاوران مالی به شما می می گن بهترین برنامه، اینه که از همین امروز، همین لحظه، پس انداز رو شروع کنین.

این کارشناسان مالی (همون طور که پدرمون به ما پیشنهاد می کرد) توضیح میدن که اگه از حالا پس انداز و سرمایه گذاری رو شروع کنین، به لطف معجزه ی «اندازه بهره»، ارزش سرمایه ی شما در طول سال ها بیشتر و بیشتر می شه.

درحالی که این حرف مشاور مالی از نظر ریاضی درسته، اما این پیشنهاد از پایهً غلطه. علوم رفتاری ثابت کرده ان که مردم «امروز»، پولشون رو به قصد سرمایه گذاری در «آینده»، پس انداز نمی کنن. بیشتر مردم، وقتی که ۵۰ دلار پول نقد در دست دارن، می خواهند اون رو در زمان حال خرج کنن. اون ها نمی خواهند با پولشون سهام بخرن یا تو یه صندوق سرمایه گذاری حساب باز کنن، تا ۳۰ سال دیگه ۵۵ دلار داشته باشن.

پس خودتون رو ناراحت نکنین و پولتون رو خرج کنین. ریچارد تالر، برنده ی نوبل اقتصاد ۲۰۱۷، در کتاب خود «کج رفتاری» توضیح می دهد که به چه دلیل بهتره «فردا بیشتر پس انداز کنین» یا «از فردا واسه فردا پس انداز کنین».

عواملی که باعث می شن از امروز واسه فردا پس انداز نکنین

طبق کتاب تالر، سه عامل باعث می شه شما طبق راهنمایی مشاور مالی رفتار نکنین: نبود تمایل به تغییر، بیزاری از ضرر و کنترل خود.

  • اینرسی یا نبود تمایل به تغییر: خیلی ساده، بعیده که شما رفتار مالی فعلیتون رو تغییر بدید. اگه دیروز پس انداز نکردید، به احتمال زیاد امروز هم پس انداز نمی کنین. تالر توضیح می دهد که طبق نظرسنجی ها، همه ی مردم می دانند که باید واسه دوران بازنشستگی پس انداز کنن، اما به خاطر اینکه پس انداز کردن لازمه تلاش و تحرکه، از این کار صرف نظر می کنن.
  • بیزاری از ضرر کردن، دومین عاملیه که جریان منطقی تصمیم گیری مالی رو دچار اختلال می کنه. همه ی ما از اینکه پولمون رو از دست بدیم نفرت داریم. وقتی که شما حقوق می گیرید و می خواهید بخشی از اون رو واسه پس انداز کنار بذارین، به این معنیه که نمی تونید حالا اون رو خرج کنین. ذهن شما این مسئله رو برابر با از دست دادن، یا ضرر تعبیر می کنه. کی دوست داره حقوقش کمتر شه؟
  •  درآخر، ما در زمان حال نمی توانیم خودمون رو کنترل کنیم. اگه پولی در دست داریم، می خواهیم اون رو حالا خرج کنیم. یعنی، واسه مردم زمان حال در اولویته، یا «پولی که در لحظه ی حال در دست دارین بیشتر از پولی که فردا دارید، ارزش داره.»

چیجوری می تونید فردا بیشتر پس انداز کنین؟

درک این سه مانع روانشناسی، کلید روش هدف دار تالر واسه «پس انداز در آینده» است. اگه می خواهید بیشتر پس انداز کنین، باید امروز توافق کنین که فردا به صورت خودکار، بیشتر پس انداز کنین. ولی چیجوری؟ بذارین این ترفند رو با یه مثال توضیح بدیم.

فرض کنین شرکت شما برنامه ای رو به کارمندان پیشنهاد می کنه که طبق اون، افزایش حقوق آینده کارمندان رو به جای پرداخت به اون ها، براشون سرمایه گذاری می کنه. شما با این طرح موافقت می کنین. درواقع این طرح، موافقت شما با پس انداز خودکار در زمان آینده س. به گفته ی تالر، این برنامه سه مانعی رو که توضیح دادیم، کنار می زند.

اول اینکه اینرسی وجود نخواد داشت، چراکه جریان پس انداز به صورت خودکار انجام می شه و احتیاجی نیس شما کاری بکنین. دوم اینکه شما احساس متضرر شدن نمی کنین، چون این افزایش حقوق اصلاً به دستتون نرسیده و به اون عادت ندارین. درآخر، شما با تصمیم گیری واسه پس انداز پولی که هنوز به دست نیاورده اید، بر مشکلات کنترل خودمون غلبه می کنین.

جالبه بدونین که این مثال، واقعاً بوسیله چند شرکت اجرا شده و آدمایی که در این طرح شرکت کردن، با این روش هدف دار سطح پس انداز خود رو ۴ برابر بالا بردن.

پس اگه می خواهید در آینده پول بیشتری داشته باشین، پیشنهاد های مشاور مالی (و شاید پدرتون) رو ندیده بگیرین و از فردا، واسه فردا پس انداز کنین.

چیجوری یه سرمایه گذار خوب پیدا کنیم؟

چیجوری سرمایه گذاری در بورس رو شروع کنیم؟

زومیت سرمایه گذاری

پاسخی بگذارید