موانع یادگیری زبان انگلیسی و ۱۰ راه رفع مشکل

موفقیت

به نقل از سایت ما؛ با در نظر گرفتن تولید علوم به زبانای بین المللی در روزگار الان، یادگیریِ دست کم یکی از این زبانا شدیدا نیاز به نظر می رسه.

پس در مطلبی که در ادامه می خونین واسه آموختن هرچه بهتر زبون جدید ده پیشنهاد  ارائه کردیم.

  1. باید دقیقا بدونی که به چه دلیل میخوای اینجور کاری بکنی:

در واقع اگه واسه آموختن یه زبون جدید، دلیل راضی کننده ای واسه خودت نداشته باشی، انگیزه کافی واسه یادگیری اون زبون در تو به وجود نمیاد.  اینکه تنها بخوای یه انگلیسی زبون رو تحت تاثیر مثلا زبون مادری خود، مثلا زبون فرانسه بذاری، دلیل خوبی واسه اون به وجود نمیاد. مهم نیس که دلیل شما واسه یاد گرفتن یه زبون چی باشه، مهم اینه که فرد یادگیرنده دلیل خود رو واسه این یادگیری داشته باشه.

  1. واسه یادگیری زبون جدید، همراهی پیدا کنین

مثیو برا یادگیری زبانایی که اونا رو آموخته، از همراهی برادرش، مایکل کمک گرفته. مثلا، اونا در ۸ سالگی شروع به یادگیری زبون یونانی کردن. درواقع این دو داداش از هم خونی هم، به رقابتی سالم در یادگیری زبون بهره بردن. اما  در مورد شما، حتی اگه نتونین، یکی از افراد خونواده خود رو در اینجور رقابتی با خود همراه کنین، می تونین از افراد غیر همخون مانند دوستان و یا حتی غریبها استفاده کنین. همین که فردی رو در کنار خود داشته باید که بتونین با اون صحبت و تمرین کنین، موثر هستش.

  1. باخودتان حرف بزنین

اگه کسی رو در دور و بر خود ندارین که با اون زبون جدید رو صحبت کنین، مهم نیس، با خودتون حرف بزنین. این راه حل ممکنه کمی عجیب به نظر برسه، اما راه بسیار موثری در تمرین زبون جدید رو تا وقتی که کسی رو واسه همراهی نداریده. این کار باعث می شه که شما، لغات و عبارات تازه رو تو ذهن خود مورد بررسی قرار بدین و اعتماد به نفس تون رو وقتی که بخواین همون لغات و عبارات رو در برخورد با بقیه به کار ببرین، بالا ببره.

  1. انجام کارای در رابطه

اگه محاوره رو واسه اول یادگیر تون هدف بذارین، امکان اینکه در میان کتابای زیاد، سردرگم نشید رو کاهش می دید. صحبت کردن با بقیه، روند یادگیری زبون جدید رو واسه شما مربوط به راه یادگیری تون می کنه. در واقع شما می خواین زبون جدیدی رو بیاموزید که بتونین با بقیه رابطه برقرار کنین نه فقط با خودتون حرف بزنین پس به کار گیری راه های خلاقانه در این راه بسیار به شما کمک می کنه، مثلا با تمرین آهنگای اون زبون، صحبت کردن با کسائی که به اون زبون صحبت می کنن و یا به اون تسلط دارن و یا برآوردن نیازای روزمره خود با گارگیری زبون جدید رو میشه نام برد. لازم نیس که حتما واسه اینجور یادگیریایی، به بیرون مرز کشور سفرکنید، بلکه می تونین مثلا به یه رستوران یونانی برید و یه غذای یونانی سفارش بدید و بخورین.

  1. با اون زبون کیف کنین و ازآن لذت ببرین

به کاربردن زبون جدیدی که مشغول یادگیری اون هستین، از هر روش خلاقانه ای خوبه. مثلا، برادران یولدن، یعنی مثیو و مایکل، واسه یادگیری زبون یونانی، شروع به نوشتن و ضبط آهنگای یونانی کردن که این خود راه سرگرم کننده ای در یادگیری زبانه. به کار گیری اینجور راه هایی می تونه روند یادگیری رو آسون کنه و نبود پیدا کردن اینجور راهکارهای خلاقانه ای، ممکنه مانع پیشرفت مطلوب  در یادگیری شه.

  1. مانند یه کودک رفتار کنین

لازم نیس که واسه یادگیری زبون جدید, انقدر به خود فشار وارد کنین که کلافه شید، بلکه کافیه که مانند کودکان و از فراموشی خود آکاهی تون، بهره ببرین. پژوهشا نشون میده چیزی که یادگیری رو در کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر می کنه، در واقع قضیه سن کمتر اونا نیس بلکه رفتارای کودکانه شونه. مثلا کودک ازینکه چیزی رو اشتباه بگه ترسی نداره و با بارها اشتباه گفتن اون در آخر درستش رو یاد میگیره اما این جریان در روند یادگیری بزرگسالان کمتر دیده می شه. بزرگسالان از عباراتی چون نمی تونم شنا کنم، نمی تونم رانندگی کنم، نمی تونم اسپانیایی صجبت کنم، استفاده می کنن، اگر کودکان با اینجور عباراتی ناشناس هستن و دست و پا شکسته هم که شده میخوان این کارا رو بکنن و نگرانی از اشتباه عمل کردن ندارن.

  1. منطقه امن خود رو رها کنین

در واقع اینکه اجازه بدین که اشتباه کنین، بر اون هستین که خود رو در موقعیت خجالت کشیدن بذارین. این جریان می تونه ترس آور باشه اما واقعیت رو بخواین، این تنها راهیه که می تونین پیشرفت کنین. مهم نیس که چقدر می آموزید، مهم اینه که تا خود رو در اینجور وضعیتی قرار ندین، زبون جدید رو نخواهید آموخت. با غریبها صحبت کنین،  مسیرهای یادگیری رو سئوال کنین، سفارش غذا بدین، تلاش کنین که حتی به اون زبون جوک تعریف کنین. هرچقدر این کارا رو بیشتر انجام بدین، منطقه امن خود رو وسیع تر کردین و در وضعیت جدیدی که واسه خودتون به وجود آورده اید، احساس راحتی بیشتری می کنین.

در اول این راه ممکنه که سختیای بسیاری رو متحمل شید، دشواریایی مثل، تلفظ, یادگیری گرامر، ترکیب جملات، ناچارا هستن و ممکنه نتونین به درستی جملات رو بگید. اما من فکر می کنم که مهم ترین نکته اینه که این احساس تحمل سختی رو در خودتون زیاد کنین. هر فردی نسبت به زبون مادری خودش،  احساس خاص داره. و هر اندازه که شما خود رو به اون زبون نزدیک تر کنین، هنوزم به اندازه فرد بومی اون زبون تعصبات زبانی ندارین. پس تلاش کنین منطقه امن خود رو زیاد کنین و از هراسای احتمالی تا جایی که امکان داره فرار کنین.

  1. گوش کنین

قبل از اون که بتونین به یه زبون صحبت کنین، بهتره به اون گوش کنین. هر زبانی در اول یادگیری اون عجیب به نظر می رسه اما هر اندازه که خود رو بیشتر در برابر اون بذارین، آشنایی بیشتری با اون پیدا می کنین و راحت تر میتونین به اون زبون صجبت کنین. ممکنه تلفظایی در زبون مقصد شما وجود داشته که در زبون مادری تون مشابه اون رو نداشتین، مانند تلفظ “ر” به شکل خاصی که بومیان زبون انگلیسی اون رو تلفظ می کنن. بهترین روش واسه آشنا شدن با اینجور حروف و صداهایی، گوش دادن همیشگی به چگونگی تلفظ کسانیه که زبون مادری شون، زبون مقصد شما واسه یادگیریه.

  1.  به مردمی که به اون زبون صحبت می کنن، نگاه کنین

زبانای جورواجور، نیاز به به کار گیری حالات جور واجور زبون، لبا و حنجره تون داره. در واقع تلفظ بیشتر از اون که وضعیتی مربوط به تفکر فرد تلقی شه، جسمانیه. راهی که ممکنه کمی عجیب به نظر برسه، نگاه کردن به فردی در حالیه که اون لغتی رو تلفظ می کنه و تلاش واسه تقلید گفتن همون لغته. باور کنین که ممکنه، در اول کمی سخت به نظر برسه اما کاریه که با انجام همیشگی اون، آسون می شه و شما فقط به تمرین احتیاج دارین. نگاه کردن به صحبت کسائی که زبون مادری شون، یادگیری زبون مورد نظر شماس, در کنار نگاه کردن به برنامه های تلویزیون و فیلمایی که به اون زبون صحبت می کنن، در پیشرفت روند یادگیری تون بسیار موثره.

  1. در زبون جدید شیرجه بزنین

مثیو عقیده داره که خیلی مهم نیس که یادگیری کدوم زبون رو شروع کردین، مهم اینه که هر روز در اون حضور داشته باشه و در اون شیرجه ای روزانه بزنین. این که چه راه حل خلاقانه ای به کار ببرین به خودتون بستگی داره اما حتما هر روز به تمرینای یادگیری خود ادامه بدید. نگران نباشه که کسائی که شما در حال یادگیری زبون شون هستین از اشتباهات احتمالی تون در صحبت کردن، ناراحت می شن, بلکه اونا درک می کنن که شما در مرحله یادگیری هستین و چه بهتره که این رو به اونا بگید تا درک بهتری از وضعیت شما داشته باشن و حتی در زمانی اشتباهات احتمالی تون رو اصلاح کنن. پس هر روز و با هر راه حلی زبون مورد نظر خود رو تمرین کنین.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

ما

دیدگاهتان را بنویسید