موبایل خیس شده را چگونه نجات دهیم ؟

وقتی گوشی تون مستقیما به درون وان حموم شیرجه می زنه، واسه نجات دادن اون به یه راه حل سریع نیاز دارین. پس این پیشنهادا رو یادتون باشه تا اگه اینجور اتفاقی اتفاق افتاد، خیلی دستپاچه نشید!

ماشین لباس شویی، توالت، لیوان چایی، هوای مه آلود،… همه دوست داشتنی ان؛ البته تا وقتی که گوشی گرامیتون با یکی از اونا تماس نگیره! و لاشه فلزی خیس و بیجانش، اشکتون رو در بیاره.
تا حالا گوشی شما کف حموم یا درون توالت افتاده؟ اگه از این به بعد اگه این اتفاق افتاد وحشت نکنین! فقط کافیه واسه برگردوندن جون اسمارت فون غرق شده خود ، این کارا رو انجام بدین. البته یه کارایی هم هست که اصلا نباید انجام بدین، پس حتما مقاله رو تا آخر بخونین.

چه کارایی باید بکنیم؟

اگه قطعات گوشی خود رو به طور کامل از هم جدا کنین ، ممکنه خیلی سریع خشک شه، اما این کار ضمانت نامه رو از درجه اعتبار ساقط می کنه.  هم اینکه اینجور کاری معمولا به وسایل تخصصی نیاز داره و اگه مراقب نباشین ممکنه گوشی تون آسیب هم ببینه. پس من اینجور روشی رو پیشنهاد نمی کنم.
به جای جدا کردن قطعات گوشی از همدیگه، اقدامات زیر رو انجام بدین.
۱- اول اینکه هر چی سریعتر گوشی رو از درون آب خارج کنین،  غوطه ور موندن طولانی در مایعات یا محیط خیس ، ممکنه خطر آسیب رو بیشتر کنه.
۲- از فشار دادن دکمه های گوشی و بررسی اونا جدا خود داری کنین، چون که هر فشاری ممکنه مایع رو بیشتر به درون گوشی نفوذ دهد.
۳- در هر حالتی، بهترین کار اینه که هر چی سریعتر باتری دستگاه رو بیرون بکشین چون که به حدااقل رسوندن برق گوشی می تونه مانع از اتصالی کردن  اون شه.
۴- اگه از گوشی استفاده می کنین که مثل آی فون یا لومیای نوکیا، باتری غیر قابل تعویض داره، راه حل قبلی واسه شما مناسب نیس.  پس باید مقداری خطر  کرده و چند دکمه رو فشار بدین. اگه گوشی تون هنوز کار می کرد خیلی سریع اونو خاموش کنه. در اینجور موارد باید هنگام در دست گرفتن گوشی خیلی مراقب خودتون باشین!
۵- هر گونه لوازم جانبی و افزودنیای گوشی  رو در بیارین.
۶- کارت حافظه و SD کارتها رو خارج کرده و درپوش همه پورتها رو وردارین تا به تهویه دستگاه کمک شه.
۷- همه قسمتا رو با هوله خشک کنین، به خصوص قسمتای خارجی گوشی رو. اما مراقب باشین که در بین این عمل، آب  از د هانهای باز گوشی وارد نشه.
۸- اگه همه چیز هم خشک شه، بازم امکان داره که  مقداری رطوبت در گوشی نهفته باشه که باید حتما قبل از روشن کردن ، اونا رو هم ازبین ببرین. یکی از اثبات شده ترین روش ها واسه این کار مدفون کردن گوشی تو یه کاسه برنج خشکه. مواد خشک کننده ای مثل برنج ، یه جور خاصیت رطوبت پسند دارن که می تونن رطوبت رو از مواد جذب کنن. علاوه بر این شما می تونین  واسه تاثیر بیشتر ، از بسته های ژل سیلیکا –همانهایی که درون جعبه های کفش هست – استفاده کنین. اگه هیچ کدوم از اینا رو در دسترس ندارین برنج نپخته، بهترین وسیله س.
گوشی رو در ظرفی دربسته که هوا نمی تونه به  داخلش نفوذ کنه قرار داده و به طور کامل اونو با ماده خشک کننده انتخابی خود بپوشونین. ظرف شامل گوشی و مواد جاذب رو به مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت رها کنین تا خشک کننده رطوبت رو کلا از دستگاه بیرون بکشه. اگه از ژل سیلیکا استفاده کنین، زود تر به نتیجه می رسید.
۹- هر وقت از خشک شدن کامل گوشی خود مطمئن شدید، باتری رو به سرجای خود برگردونین و گوشی رو روشن کنین. موفق باشین!

چه کارایی نباید بکنین

یکی از روشی که خیلی واسه خشک کردن گوشی استفاده میشن و اینطور هم ادعا می شه که خیلی سریع اونو درست می کنه، به کار گیری سشوار یا وسایل گرمایی مثل اون هستش. با این روش شاید خیلی سریعتر به نتیجه برسین، اما اگه گوشی زیادتر از اندازه داغ شه، اجزای داخلی اون آسیب می بیننن.
در موارد زیاد که گوشی شدیدا غرق شده با به کار گیری این روش ممکنه بخار حاصل از آب به طور کامل تهویه نشده و دوباره در جای دیگه گوشی جمع شه. شاید شما بی خیال این مشکل شید اما حتی اینجور مسئله جزئی هم می تونه خطرناک باشه. پس هیچ وقت گوشی خود رو با سشوار خشک نکنین.
یکی دیگه از روشی که در کوتاه مدت نتیجه میده، پیجچیدن گوشی درون یه هوله کاغذی و قرار دادن اون در فریزره. جلوگیری از جریان پیدا کردن آب در گوشی به خاطر دمای پایین درون فریزر، ممکنه مانع از اتصالی کردن اون در زمان استفاده شه.
شک نداشته باشین این راه حلی دراز مدت نیس. چون که به محض آب شدن یخا ، شما باهمان مشکل اتصالی مواجه میشین. تازه اگه بدتر نشه!حتی امکان داره صفحه نمایش گوشی تون هم ترک بخوره یا بشکنه که به نظر نمی رسه به خاطر یه تعمیر کوتاه مدت حاضر باشین خطر این خطر رو قبول کنین.
شاید واسه درست کردن گوشی تون فقط به خشک کردن قسمتای خارجی اون پرداخته و از خارج کردن جک هدفون و پورت USB غافل شید. واسه این منظور باید به آرومی و با به کار گیری یه خلال دندون پیچیده شده در دستمال کاغذی به اونا ضربه زده و فشار وارد کنین. البته در حالیکه این روش با اما و اگرای زیادی همراه س، ممکنه بعضی وقتا کاغذ در گوشی گیر کرده و باعث خراب شدن قسمتهای داخلی دستگاه شه.
یکی دیگه از پیشنهادات ، شارژکردن زیادتر از اندازه گوشیه تاتدریجا و نه یهویی گرم شه. که این کار هم خطرات خاص خودشو داره و پیشنهاد نمی شه.
ممکن از بعضی از شماا این متن رو بخونین و پیش خودتون بگید ، اگه گوشی رو در مایکرویو بذاریم چیجوری؟ پاسختان یه نه قاطعه.(هیچوقت این کار رو نکنین)

مراقب زنگ زدن گوشی باشین!

اگه موفق به خشک کردن گوشی خود شدین ، شادباش می گم! اما شاید هنوزم به طور کامل برنده نشده باشین؟!!
فلز داخل گوشی شما اگه در تماس با اکسیژن و آب قرار بگیره ، با گذشت زمان احتمال داره زنگ بزنه. شاید یه تعمیرکار حرفه ای گوشیای گوشی موبایل بتونه با کمی الکل همه زنگ زدگیا و خوردگیا رو پاک کنه اما هیچوقت خودتون این کار رو در خونه انجام ندین. متاسفم اما بعضی وقتا مرگ گوشی موبایل شما ، تنها یه حادثه تلخه که باید اونو تحمل کنین.

ضمانت نامه تون هنوز معتبره؟

دنبال (LCI) بگردین. (LCI) یه برچسب کوچیک سفیده که در تماس با آب قرمز می شه. تولید کنندگان این برچسب رو روی محصولاتشون می چسبوند و از اون مثل یه کاغذ تورنسل واسه تست استفاده می کنن تا درباره ارائه گارانتی شون تصمیم  بگیرن. در غالب موارد اگه این برچسب تحریک شده باشه ، یعنی  گوشی رو خیس کردین و ضمانت نامه دیگه شامل حال شما نمی شه.
محل قرار گرفتن  (LCI) از گوشی به گوشی دیگه فرق می کنه. و تولید کنندگان شدیدا تلاش در مخفی کردنش دارن تا مشتریا نتونن تغییری در اون بسازن.

پاسخی بگذارید