ناشناخته های علمی

با وجود پیشرفت رو به رشد علم و وارد شدن تکنولوژی در زندگی آدم و هم اینکه امکان آزمایش و ضبط وقایع و شناخته شدن خیلی از حیرت زدگی های جهان، هنوزم وقایعی رخ میدن که علم از پیدا کردن پاسخی واسه اون ها در می موند و جای خود رو به اما و اگرها می دهد.

به گزارش آلامتو به نقل از زومیت؛ تموم ما داستان های خیلی از وقایع غیر قابل توضیح و اتفاقات غیر طبیعی شنیده ایم که با اینکه خیلی از اون ها زاییده ی ذهنه، اما بعضی هم ممکنه از واقعیت ریشه گرفته باشن. در ادامه به ۱۰ مورد از پدیده هایی که از نظر علم غیر قابل توضیح هستن می پردازیم؛ با اینکه این ها فقط نمونه هایی برگزیده از پدیده های غیر قابل توضیح هستن.

۱۰. صدای «ها» در تائوس

ضعیف موندن علم,Taos Pueblo

واسه سال ها بعضی از ساکنین و بازدیدکنندگان از شهر کوچیک تائوس در نیومکزیکو از شنیدن صدای مبهمی مثل «ها» و یا همهمه شکایت می کردن. شنیدن اینجور صدایی مبهم و با فرکانس پایین در صحرا غیر قابل توجیه س. عجیب اینکه تنها حدود ۲ درصد از ساکنان تائوس گزارشاتی از شنیدن اون داده ان؛ بعضی فکر می کنند این صدا بوسیله عوامل آکوستیک طبیعی به وجود آمده؛ اما عده ای دیگه فکر می کنن فجایع تاریخی و یا رازهایی مخفی مونده باعث ایجاد این زمزمه می شه. چه این پدیده رو صدایی واقعی از همهمه، زمزمه و یا چیزی مثل این ها بدونیم و یا بازخورد طبیعی و روانی که مغز در شرایطی فوق العاده تولید می کنه، هنوز هیچ کس قادر به دادن توضیحی منطقی واسه منشاء این صدا نشده.

۹. پاگنده

ضعیف موندن علم,bigfoot

واسه چندین دهه در سراسر آمریکا شاهدان عینی گزارشاتی مبنی بر مشاهده ی جانوری وحشی و پرمو که روی دو پا راه می رود داشتنه ان؛ اما با وجود مشاهده ی پاگنده بوسیله هزاران نفر کمترین اثری از این موجود یافت نشده، نه شکارچی موفق به شکار پاگنده شده و نه اتومبیلی به این موجود برخورد کرده و نه حتی پاگنده ای به مرگ طبیعی مرده س. به دلیل نبود وجود دلایل فیزیکی مانند استخون و یا دندون از این موجود امکان وجود اون بسیار ضعیف به نظر می رسد؛ اما گزارش های شاهدان عینی به همراه عکس ها و فیلم هایی مبهم مانع از اون می شه که بشه نبود وجود این موجود رو اثبات کرد. متأسفانه علم قادر نیس اثبات کنه که موجوداتی مانند پاگنده و یا هیولای دریاچه وجود ندارن؛ چون با احتمالی هرچند بسیار ضعیف، ممکنه اینجور موجوداتی در جایی دور از چشمون آدم هنوز زنده باشن.

۸. بینش فراطبیعی

ضعیف موندن علم,intuition

حتماً واسه شمام پیش اومده که بعضی وقتا در دلتون احساس ناخوشایندی نسبت به موضوع و یا اتفاقی داشته باشین و یا احساس کنین از قبل از نتیجه ی واقعه ای باخبر هستین؛ همون چیزی که به نام حس ششم شناخته می شه. بیشتر این احساسات غیر واقعی هستن و از اضطراب و یا عوامل محیطی ناشی می شن. اما به نظر می رسد در بعضی موارد حس ششم به درستی عمل می کنه. روانشناسان متوجه شده ان که با انتخاب ناخودآگاه کلمات بوسیله مردم می توان به اطلاعاتی مربوط به اتفاقات کلی ی محیط دور و بر رسید، با اینکه نمی دانیم چیجوری و با چه مکانیزمی این اطلاعات به ذهن آدم منتقل می شه. روانشانسی تنها می تونه پرده از یه تیکه از این راز برداره و علم راه سختی واسه رسیدن به پاسخی واسه این سؤال پیش روی داره. بینش فراطبیعی هست و اگه هست چیجوری و از کجا این قدرت در اختیار آدم قرار گرفته.

۷. پنهون شدن های مرموز

این مطلب را هم بخوانید :  موفقیت طراحان گرافیک ایرانی در سه سالانه پوستر “ترناوا” ۲۰۱۲

ضعیف موندن علم,dreamstime

مردم به دلیلای زیادی پنهون می شن، فرزندان خیلی از محیط خونواده فرار می کنن؛ بعضی از افراد بر اثر حادثه به خونه باز نمی گردند و یه سری های دیگه قربونی آدم ربایی شده و یا کشته می شن؛ ولی در آخر آثاری از بیشتر اون ها به دست میاد؛ اما نه تموم اون ها. نیروهای انتظامی با به دست آوردن سرنخ ها و در رابطه کردن آدما به اون، و با تو منگنه گذاشتن شک دارین از نظر روانی تلاش در پیدا کردن جوابی واسه سؤالات خود دارن. اما اگه هیچ سرنخ و دلایلی یافت نشه، حتی کارکشته ترین کارآگاهان هم با پرونده هایی غیر قابل حل روبرو می شن. پنهون شدن های مرموز به گمشدن آدم هایی اشاره می کنه که پس از مدت ها تحقیق و اعلام های عمومی، چه کارآگاهان پلیس و چه علم پزشکی قانونی نتونسته ان جوابی واسه اون از دست دادن پیدا کنن؛ واسه تموم این پنهون شدن ها جوابی منطقی هست؟

۶. ارواح

ضعیف موندن علم,ghost

از مکبث شکسپیر تا روح هالیوود، و از سرخپوستان آمریکایی تا سامورایی های ژاپن در تموم تمدن ها و فرهنگ ها افسانه هایی در مورد دیده شدن و رابطه با ارواح هست. بسیاری گزارش هایی از تجلی شمایل عزیزان در گذشته ی خود میدن؛ اما با تموم این تفاسیر علم به اثباتی قطعی واسه وجود روح دست نیافته. شاهدان عینی معتبر، تصاویر گرفته شده از ارواح و حتی رابطه هایی که به اون ها نسبت داده می شه، هیچکدام نمی تونه از نظر علم وجود ذاتی غیر مادی رو واسه آدم متصور شن؛ با اینکه نبود وجود روح هم غیر قابل اثبات به نظر می رسد. اگه روزی از رازهای مرگ پرده ورداریم، ممکنه بتونیم به جوابی علمی واسه وجود روح برسیم.

۵. آشناپنداری

ضعیف موندن علم,Deja vu

دژاوو معادلی فرانسوی واسه “از پیش دیده شده” است و اشاره به احساسی مشخص و گیج کننده داره؛ احساسی مرموز از تجربه ی قرار گرفتن در شرایطی خاص و پیشامدن اتفاقاتی که انگار قبل از این در جهانی دیگه تجربه کرده ایم. ممکنه به ساختمانی وارد شید یا به مکانی در کشوری دیگه برید، جایی که مطمئنین قبل از این هیچوقت در اونجا نبوده اید، اما اون مکان به طور ترسناکی براتون آشنا به نظر برسه؛ و یا ممکنه در فضایی اتفاقاتی رو تجربه کنین که انگار مثل اون براتون تکرار شده؛ مثل فیلمی که از پرده ی چشماتون می گذره. بعضی آشناپنداری رو به تجارب روانی و یا خاطراتی فراموش شده از گذشته ی آدم در رابطه می دانند. مثل بینش فراطبیعی، روانشانسی فقط یه تیکه از جواب این راز هستش و در آخر دلیل این پدیده و وجود اون واسه علم رازی سر به مهر باقی مونده.

۴. وسایل نامعلوم ی پرنده

ضعیف موندن علم,ufo sightingw

شکی نیس که وسایل نامعلوم ی پرنده ای وجود دارن؛ خیلی از وسایل آسمونی هیچ گاه قابل شناسایی نیستن؛ مثلا شایدً شهاب سنگی که در آسمون کشورمون مشاهده شد اما هنوز هیچ اثری از اون یافته نشده یکی از این موارده؛ اما در نظر گرفتن UFO به عنوان فضاپیمایی نورانی که از جهانی بیگانه فقط واسه تماشای زمین ما آمده موضوع دیگه ایه. با وجود فاصله های فوق العاده ی بین ستاره ها و تلاش های زیادی که واسه ردیابی آثاری از تمدن در کهکشون ها انجام می شه، درست بودن اینجور سناریویی بعید به نظر می رسد. اما با وجود تلاش های زیادی که واسه در رابطه دونستن علل طبیعی با گزارش های در رابطه به مشاهده ی بشقاب پرنده انجام می شه، هنوزم خیلی از گزارش های معتبر مشاهده ی یوفو غیر قابل توضیح باقی مونده.

۳. تجربه ی نزدیک به مرگ و زندگی پس از مرگ

این مطلب را هم بخوانید :  موز، خطر آسم را کاهش می‌دهد

ضعیف موندن علم,NDE 1

بعضی از آدمایی که تا یه قدمی مرگ جلو رفته ان از تجاربی عرفانی صحبت می کنن که ممکنه به جهانی بالاتر از قبر اشاره داشته باشه. قدم گذاشتن در تونلی به طرف نور، ملاقات عزیزان از دست رفته و احساس آرامش، گزارشاتی تکراری از بعضی افرادیه که دچار سکته و حمله های قلبی شده ان. با این حال هیچ کس نتوانسته س وجود جهانی رو بالاتر از مرگ اثبات کنه. مخالفان این نظریه فکر می کنند که تجربه های نزدیک به مرگ در اثر آسیب های مغزی و یا بر اثر مسکن های قوی قابل توجیه هستن، به هرحال چیزی که درهنگام مرگ در انتظار آدم هستش یکی از بزرگترین رازهاییه که علم به جوابی واسه اون نرسیده.

۲. قدرت های ذهنی و درک فرا حسی

ضعیف موندن علم,maxresdefault

باور به قدرت های بالاتر از عادی ذهنی و درک فرا حسی در میان پدیده های غیر طبیعی در بالاترین مکان قرار می گیرد. باور به نیروهای فراطبیعی ذهن اونقدر گسترده س و با خرافات آغشته شده که می تونیم با اطمینان بگیم تموم آدمایی که ادعای داشتن اینجور قدرت هایی رو می کنن شیاد هستن. بسیاری فکر می کنند که بینش فراطبیعی (قسمت ۸ رو ببینین) یه جور قدرت ذهنیه که در شرایطی خاص می تونه به رسیدن به اطلاعاتی پنهونی و غیر قابل دسترسی و خبرهایی از آینده منتهی شه. محققان روی خیلی از آدمایی که ادعا می کنن اینجور قدرت هایی رو در اختیار دارن آزمایش هایی رو انجام داده ان؛ اما نتیجه ی تموم اون ها تا الان یا منفی و یا مبهم بوده. بعضی دلیل آوردن می کنن که قدرت های روانی نمی تونن آزمایش شن و یا به دلایلی این نیروها در حضور آزمایش کنندگان و محققان کمرنگ و یا محو می شه که اگه این مطلب درست باشه به نظر نمی رسد علم هیچ گاه قادر به اثبات اینجور قدرت های فراطبیعی از ذهن آدم باشه.

۱. اتصال ذهن به بدن

ضعیف موندن علم,Human Mind Body Power

با وجود پیشرفت های عجیب که هر روز در علم پزشکی تماشاگر هستیم، اما در واقع در شروع راهی که به درک کامل توانایی های مغز منتهی می شه قرار گرفته ایم؛ مثلا اثر دارونماها نشون می دهد باوری که تو ذهن مریض در مورد امکان بهبودی شکل می گیرد میتونه باعث ایجاد بهبودی و یا وخامت حال بدن شه. سال ها هستش که آدم از قدرت های ذهنی آدمایی که در شرایط خاص می تونن بر درد مسلط شن و یا زخم و مریضی رو درمان کنه حیرت زده شده. با کمک روانشناسان و به کار گیری راه های ذهنی مانند هیپنوتیزم و القاء تلاش های فرآوانی واسه رسیدن به روشی علمی واسه به کار گیری قدرت های مغز در بهبود مریضی انجام شده. به نظر می رسد قدرت مغز در کنترل اندام و درمون خود به حدی حیرت انگیزه که در صورت پیدا شدن راهی واسه به کار گیری این قدرت بزرگ طب نوین به طور کاملً از این رو به اون رو می شه؛ با اینکه هنوز جوابی واسه چگونگی این قدرت و چرایی مخفی بودن اون از خودآگاه ذهن یافت نشده.

و در آخر خاطر نشون می کنم باور به مسائل اثبات نشده با اینکه هیجان انگیزه، اما می تونه دری باشه به طرف شیادان. تا بشه پدیده ای رو تکرار و آزمایش کرد از نظر علمی اون پدیده غیر قابل اثباته. سال ها هستش بنیاد جیمز رندی جایزه ای یه میلیون دلاری رو واسه اثبات فقط یه واقعه ی ماورالطبیعه اختصاص داده، اما هیچ کس موفق به رسیدن به اون نشده، که این خود اثباتیه بر بی پایه بودن ادعاهایی مانند طالع بینی و یا آینده بینی. شما هم تماشاگر پدیده ای غیر قابل توضیح بوده اید و یا نزدیکانتون اینجور تجاربی رو داشته ان؟

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

دانستنی زومیت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *