نامزدهای احتمالی اسکار بهترین فیلم ۲۰۱۷

به نظر شما چه فیلمایی در بخش بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۷ نامزد دریافت جایزه می شن؟

آخر ماه دسامبر وقتیه که رسما مهلت تعیین شده از طرف آکادمی هنر و علوم تصاویر متحرک واسه قبول کردن فیلم ها در مراسم اسکار به پایان می رسد. یادش به خیر انگار همین دیروز بود که داشتیم درباره ی برنده شدن «مکس دیوونه: جاده ی خشم» یا «ازگوربرخاسته» بحث می کردیم. یا همه واسه پیروزی لئوناردو دی کاپریو دست به دامن پروردگار شده بودیم! با اینکه تا همین سه-چهار ماه پیش به نظر می رسید که امسال برخلاف سال گذشته، سال بدی واسه سینمای دنیا حساب می شه، اما مثل همیشه فصل پاییز همراه با اکران های درجه یکش از راه رسید و نشون داد که اصلا این طور نیس. هم حالا فیلم های زیادی واسه بحث و گفتگو درباره ی موفقیتشون در مراسم اسکار که اوایل سال ۲۰۱۷ برگزار می گیره داریم. به خاطر همین عزممونو جزم کردیم تا قبل اینکه اعضای آکادمی، نامزدهایشان رو اعلام کنن، خودمون بعضی از فیلم هایی که فکر می کنیم حتما در میان نامزدهای پایانی هستن رو فهرست کنیم. با اینکه در اینجور فهرست هایی دوست داریم تموم فیلم های که در جریان ۱۲ ماه گذشته با اونا حال کرده ایم رو بذاریم، اما مهم نیس من چقدر «شیطان نئونی» و «شماره ی ۱۰ جاده ی کلاورفیلد» رو دوست داشتم، آکادمی در انتخاب نامزدهای شاخه ی بهترین فیلم خیلی قابل پیش بینیه. پس، ما هم تلاش کردیم تا دست به انتخاب های غیرمنتظره و دل به خواهی نزنیم و مثل داوران آکادمی فکر کنیم.

نامزدهای احتمالی اسکار 2017

لالالند La La Land

آکادمی همیشه علاقه ی خاصی به فیلم های خوشحال که جنبه ی زیبای آدمی رو به تصویر می کشیده داشته. مخصوصا اگه اون فیلم ها شامل موسیقی و ساز و ترانه هم باشن. باور نمی کنین؟! کافیه فیلم هایی مثل «داستان وست ساید» (West Side Story)، «بانوی زیبای من» (My Fair Lady)، «اولیور!» (Oliver) و «شیکاگو» (Chicago) رو به یاد بیارین و ببینین تموم این فیلم ها که در سال عرضه شون، مراسم های اسکار رو در نوردیدند و با چندین و چند مجسمه ی طلایی به خونه رفتن، چه نقطه ی اشتراکی داشتن؟ بله، همه شون موزیکال بودن. هیچ شکی در این وجود نداره که آکادمی عاشق موزیکال ها هستش. ، امسال ما موزیکال بسیار تشویق شده ای به شکل «لالالند»، فیلم جدید دمین شزل داریم که تموم ویژگی های یه موزیکالِ پرانرژی و عاشقانه ی سنتی رو داره. داستان درباره ی زوج هنرمندی با بازی رایان گاسلینگ و اِما استونه که عاشق همدیگه می شن و فیلم نشون دهنده تلاش اونا واسه به تعادل رسوندن زندگی شخصی و زندگی حرفه ای شونه. فیلم بوسیله نخبه ای تازه کشف شده ای کارگردانی شده که قبلا با «ویپلش» که اونم یه موزیکال اما از نوع تاریک و ترسناکش بود، نامزد بهترین فیلم اسکار شده و شاید این دفعه بخت یار شزل باشه تا کار رو تموم کنه. فعلا اما نامزدی «لالالند» تضمین شده.

نامزدهای احتمالی اسکار 2017

در شب زندگی کن Live By Night

شاید «در شب زندگی کن» آخرین فیلمی باشه که فکر می کردین در این فهرست حضور داشته باشه، اما مطمئن باشین تا آخر این پاراگراف، به مهم بودن این فیلم ایمان میارید. این تریلر نئو-نوآر براساس رمان جنایی دنیس لهان ساخته شده. از دیگر اقتباس هایی که براساس کتاب های این نویسنده ساخته شده ان می توان به «جزیره ی شاتر» و «رودخانه ی میستیک» اشاره کرد. فیلم هایی که حضور پررنگی در مراسم اسکار داشته ان و حتی در مورد ی «رودخانه ی میستیک» به برنده شدن جایزه ی بهترین کارگردانی واسه کلینت ایستوود هم منجر شد ه ان. کتاب «در شب زندگی کن» توجه بن افلک رو به خودش جلب کرد. کسی که قبلا کارگردانی اقتباس «رفته عزیزم رفته»، یکی دیگه از کتاب های لهان رو برعهده داشته. این در حالیه که افلک با «آرگو» سابقه ی برنده شدن جایزه ی بهترین فیلم اسکار رو هم داشته. «در شب زندگی کن» درباره ی پسر رییس پلیس بوستون در دهه ی ۱۹۲۰ه و چگونگی ی تبدیل شدن اون به یه گنگستر بدنام و ترسناک رو به تصویر می کشد. با در نظر گرفتن سابقه ی دنیس لهان و بن افلک و چیزی که تا الان از فیلم دیده ایم، «در شب زندگی کن» پتانسیل این رو داره تا به همون چیزی تبدیل شه که خون تازه ای به درون رگ های ژانر پرطرفدار گنگستر/جنایی تزریق می کنه.

نامزدهای احتمالی اسکار 2017

منچستر کنار دریا Manchester by the Sea

کنت لونرگان نمایشنامه نویس کارکشته ایه که در جریان چندین سال گذشته به آرومی در حال تبدیل شدن به یکی از بهترین فیلمسازان جداگونه دوران ماست. اگه فیلم «می تونی رو من حساب کنی» که در سال ۲۰۰۰ اکران شد و اولین نامزدی اسکار رو واسه لارا لینی به همراه آورد، رو به خاطر نیارین، به احتمال زیاد «مارگارت» رو می شناسید که به عنوان یکی از نفسگیرترین درام های چندین سال گذشته از اون یاد می شه. فیلمی که با اینکه لیاقتش رو داشت، اما به خاطر گرفتار شدن در برزخ پس از تولید، نیامده پنهون شد. حالا خوبیش اینه همچین چیزی درباره ی «منچستر کنار دریا» صدق نمی کنه. فیلم نه فقط از لحظه ی اکرانش به عنوان اولین مدعی اسکار شناخته شده، بلکه فرصت زیادی داشته تا قبل از رسیدن به فصل جوایز، سروصدای زیادی به راه بندازه. فیلم درباره ی مردی با بازی کیسی افلکه که بعد از مرگ برادرش به خونه اش در ماساچوست برمیگرده و معلوم می شه تنها کسی که واسه نگهداری از پسر برادرش هست، اونه. امتیاز متاکریتیک این فیلم ۹۱ از قرن و در کمتر مراسمی می توان اثری از اون ندید. «منچستر کنار دریا» از اون فیلم هاییه که نامزدی اش ردخور نداره. بحث سر پیروزی اون هستش.

نامزدهای احتمالی اسکار 2017

لاوینگ Loving

«لاوینگ» تموم ویژگی های لازم واسه کسب نامزدی و حتی برنده شدن در اسکار رو داره. با یه درام زندگینامه ای براساس واقعیت سروکار نداریم که داریم. داستان مربوط به بحث های بی عدالتی نژادی، بحث همیشگی روز نیس که هست و عنصر «عشق» هم که نقش مهمی در داستان نداره که داره. جف نیکولز بعد از عرضه ی یه اثر پاپ کورنی به شکل «خاص ی نیمه شب» در اوایل امسال، یه مدت پیش فیلم دومش در سال ۲۰۱۶ رو عرضه کرد. شاید عجیب به نظر برسه، اما تا همین ۴۹ سال پیش، ازدواج های بین نژادی در امریکا ممنوع بوده. فیلم درباره ی زوجیه که در ویرجینیا ازدواج کرده و شروع به زندگی می کنن، اما اونا به دلایل قوانین ایالت ویرجینیا از محل زندگی شون به ایالت دیگری تبعید می شن. فیلم نشون دهنده تلاش اونا در دادگاه واسه به دست آوردن حق برگشت به محل اولیه ی تولدشانه. منتقدان «لاوینگ» رو به عنوان فیلمی توصیف کرده ان که به جای جنبش های مدنی اون زمان، روی رابطه ی عاشقانه ی شخصیت های اصلی اش تمرکز کرده. «لاوینگ» توانایی این رو داره تا تبدیل به «اسپات لایت» سال گذشته شه و به طرز غیرمنتظره ای رقبای مدعی ترش رو بگذرونه؟

این مطلب را هم بخوانید :  مواد غذایی مفید برای آب رسانی بدن و پوست

نامزدهای احتمالی اسکار 2017

سکوت Silence

واقعا توضیح مهم بودن این فیلم لازمه؟ «سکوت» شاید ما رو دعوت به سکوت کنه، اما همه چیز درباره ی اون پرسروصداست. با فیلمی طرفیم که ترکیبی از استعداد اسطوره ای به اسم مارتین اسکورسیزی و دستیار همیشگی اش جی کاکسه که بازیگران اصلی اش شامل اندرو گارفیلد، آدام درایور و لیام نیسن می شن. از همه مهم تر، از «سکوت» به عنوان داستان موردعلاقه ی اسکورسیزی یاد می کنن که بیشتر از بیست ساله که در فکر ساختن اون بوده. هم اینکه از «سکوت» به خاطر تم مذهبی، خشونت عریان و پرداختن به موضوعات حساس و جنجال برانگیز به عنوان دنباله ی الهی «آخرین وسوسه ی مسیح» هم نام می برند. داستان در پرتقال قرن هفدم شروع می شه. دو کشیش جوون واسه پیدا کردن آموزگارشان به ژاپن سفر می کنن و مورد شکنجه ی حکومت وقت این کشور قرار می گیرند. شکنجه ها در صورتی متوقف می شه که اونا خدا و دینشون رو قبول نکنن. از یه طرف منتقدان اون رو فیلم بسیار تکون دهنده ای توصیف کرده ان که با وجود «ایمان» کشتی می گیرد و از طرف دیگه عده ای از تحلیل کنندگان باور دارن شاید فیلم به خاطر مقدار خشونت بالایش بوسیله اعضای آکادمی رد شه. با اینکه با اسکورسیزی سروکار داریم، اما شاید بشه «سکوت» رو تنها فیلمی در این فهرست دونست که احتمال نامزد نشدنش بیشتر از بقیه س.

نامزدهای احتمالی اسکار 2017

افراد مخفی Hidden Figures

درام/کمدی «افراد مخفی» یکی دیگه از فیلم های نامعلوم ی این اواخره که احتمال نامزدی اش به عنوان بهترین فیلم بالاست. داستان در جریان مسابقه ی فضایی امریکا و شوروی در بحبوحه ی جنگ سرد اتفاق می افتد. فیلم به چندتا ریاضی دانِ زن امریکایی/آفریقایی می پردازه که واسه ناسا کار می کنن. هدف اونا اینه که فضانوردی به اسم جون گلن رو با موفقیت تبدیل به اولین فضانورد امریکایی ای کنن که به دور مدار زمین چرخیده س. نه، با یه داستان خیالی سروکار نداریم. «افراد مخفی» نشون دهنده یکی از غیرقابل باورترین داستان های نگفته ی تاریخ امریکاست. منتقدان فیلم رو به عنوان اثر درگیرکننده ای توصیف کرده ان که خوب به اجرا درآمده و همزمان علاوه بر سرگرم کردنتون، ارزش پول و وقت و توجه تون رو داره. تحلیل کنندگان باور دارن که با اینکه گروه بازیگران مشکی پوست فیلم ابزاری واسه جذب نظر بی قید و بند اسکار به نظر می رسد، اما «افراد مخفی» از اون فیلم هایی نیس که فقط به خاطر این مورد توجه قرار بگیره، بلکه خود فیلم کار فوق العاده ای در به تصویر کشیدن تلاش های این زنان انجام داده.

نامزدهای احتمالی اسکار 2017

ورود Arrival

حقیقت تلخ اینه که فیلم های علمی -تخیلی معمولا مورد بی مهری آکادمی قرار می گیرند. البته مگه اینکه جیمز کامرون یا استیون اسپلیبرگ باشین. اما به نظر می رسید دنیس ویلنوو با جدیدترین فیلمش «ورود» داره تموم تلاشش رو می کنه تا به یکی از انگشت شمار علمی -تخیلی هایی تبدیل شه که اسمشون به شاخه ی بهترین فیلم وارد شده. البته قابل ذکره که مضمون داستانی «ورود» هم خیلی به جدی گرفته شدن اون بوسیله آکادمی کمک می کنه. فیلم داستان پیدا شدن سروکله ی فضاپیماهای غول پیکر و مرموز بیگانگان روی زمین و متخصص زبون شناسی با بازی ایمی آدامزه که واسه حل کردن معمای درخواست و پیام اونا واسه آدم ها انتخاب می شه. به شکل «ورود» با یه علمی -تخیلی امیدوارانه طرفیم که حال و هوای «ای .تی» رو به خاطر می آورد. این موضوع هم اینکه ی امتیاز ۱۰۰ فیلم روی سایت راتن تومیتوز، همه خبر از فیلمی میدن که تموم ویژگی های لازم واسه ورود به جمع بهترین فیلم های اسکار رو تیک زده.

8cfaa0b9-7102-46cb-8957-fcaaf3f8b0b8

ستیغ اره ای Hacksaw Ridge

اگه یه فیلم وجود داشته باشه که بشه با خیال راحت روی نامزدی و حتی پیروزی اش شرط بندی کرد، «ستیغ اره ای» است. جدیدترین فیلم مل گیبسون شامل تموم چیزهاییه که یه فیلم واسه تبدیل شدن به عزیزدردانه ی آکادمی نیاز داره. اول از همه با یه برگشت باشکوه سروکار داریم. خیلی وقت بود که خبری از اُبهت همیشگی مل گیبسون نبود. بعد از کارگردانی «آخر» در سال ۲۰۰۶ بود که دیگه خبری از گیبسون در سینمای جریان اصلی نبود و تماشاگر حضور اون در فیلم های مهیجِ درجه دو بودیم که یه راست از ویدیو کلوپ ها سر در می بیارن. اما همچین چیزی درباره ی «ستیغ اره ای» فرق می کنه. فیلم داستان واقعی سربازی به اسم دزموند داس در جریان جنگ جهانی دوم رو روایت می کنه که بدون شلیک حتی یه گلوله، جون بیشتر از ۷۰ سرباز رو نجات می دهد. از اونجایی که اسکار علاقه ی زیادی به درام های جنگی امیدوارانه ای از تیر و طایفه ی «نجات سرباز رایان» داره، می توان توقع داشت که «ستیغ اره ای» مورد توجه اونا قرار بگیره.

نامزدهای احتمالی اسکار 2017

جکی Jackie

حالا که تنور درام های زندگینامه ای داغه، بذارین از «جکی» هم بگیم. اولین فیلم انگلیسی زبون پابلو لارین با استقبال گسترده ای از طرف منتقدان مواجه شده. فیلم به دو دلیل به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی اسکار امسال شناخته می شه. اول اینکه «جکی» به جکولین کندی، همسر جون اف .کندی درست بعد از ترور رییس جمهور آمریکا می پردازه. طبیعتا فیلم تصویرگر دوران مهمی از تاریخ ایالات متحده س و باید با نگاه ویژ ه ای روبه رو شه. اما دلیل دوم و مهم تر اینه که در حالی که فیلم های زیادی به این برحه ی تاریخی پرداخته ان، کمتر فیلمی از زاویه ی همسر جون اف .کندی به این موضوع نزدیک شده. دلیل بعدی اینه که به قول منتقدان، به سختی می توان یه دقیقه از کلیشه های فیلم های زندگینامه ای رایج رو در «جکی» پیدا کرد و هم اینکه از این گفته ان که کاراکترها به جای مجسمه های عادی فیلم های تاریخی این چنینی، مثل یه سری آدم های واقعی احساس می شن. پس، به نظرتون آکادمی چیجوری می تونه از یه فیلم زندگینامه ای براساس برحه ی بحث برانگیزی از تاریخ امریکا که یه سر و گردن بالاتر از فیلم های هم سبکش قرار می گیرد، بگذره؟

این مطلب را هم بخوانید :  مهیج‌ترین سرسره‌های آبی جهان+عکس

نامزدهای احتمالی اسکار 2017

مهتاب Moonlight

«مهتاب» رو به عنوان داستان خودشناسی مرد مشکی پوستی توصیف کرده ان که تموم لحظات دوران زندگی اون از کودکی تا بزرگسالی رو به تصویر می کشد و تلاش اون واسه پیدا کردن جایگاه خودش در دنیا رو روایت می کنه. «مهتاب» در کنار «منچستر کنار دریا» یکی دیگه از فیلم هاییه که به طور گسترده ای بوسیله منتقدان و تماشاگران تشویق شده. اونا فیلم رو به عنوان چیزی توصیف کرده ان از درون عمیق ترین تاریکی ها، زیبایی بیرون می کشد و از اون به عنوان «پسرانگی» امسال یاد کرده ان. فیلمی که با اینکه مثل شاهکار ریچارد لینک لیتر به امتیاز متاکریتیک ۹۹ رسیده، اما نسخه ی بسیار تاریک تر و غم انگیزتری از اون هستش. «مهتاب» تقریبا در تموم مراسم ها و فهرست های ممکن فصل جوایز حضور داشته و غافلگیر می شیم اگه خبری از اون در اسکار نباشه.

نامزدهای احتمالی اسکار 2017

سالی Sully

«سالی» امسال همون نقشی رو داره که «پل جاسوس ها» در اسکار پارسال داشت. همون فیلم های قهرمون محور کلاسیکی که وقتی در هالیوود جولان می دادن، اما الان یادآور یه دوران به پایان رسیده هستن. فیلم هایی با قهرمانان ساده ای که کار حیرت انگیزی واسه مورد توجه قرار گرفتن انجام نمی بدن. البته اگه انجام تموم و کمال شغلشون در سخت ترین شرایط رو کار حیرت انگیزی ندونیم. پس شاید کامل هنکس و کلینت ایستوود جایزه رو به خونه نبرن، اما احتمال نامزد شدن اون خیلی بالاست. فیلم به ماجرای واقعی معروف به «معجزه ی رودخانه ی هادسون» می پردازه. در جریان این حادثه، هواپیمایی به محض بلند شدن از فرودگاه، موتورهایش رو از دست می دهد و کاپیتان سالنبرگر معروف به سالی مجبور می شه که با فرود اضطراری روی رودخانه ی یخ زده ی هادسون، جون ۱۵۵ نفر رو نجات دهد.

bdd9df7a-d6bc-43f3-8c79-66c37d79cd2c

حصارها Fences

درام «حصارها» یکی از آخرین فیلم های اکران شده در سال ۲۰۱۶ه که می توان نامزدی اون در شاخه ی بهترین فیلم اسکار رو پیش بینی کرد. داستان فیلم اقتباسی از کتاب آگوست ویلسونه که برنده ی جایزه ی معتبر پولیتزر شده و تئائتری هم که براساس اون ساخته شده، برنده ی جایزه ی تونی شده. «حصارها» درباره ی بابایی با بازی دنزل واشنگتنه که در دهه ی ۵۰ آمریکا با مشکلات بی عدالتی نژادی دست و پنجه نرم می کنه و تلاش می کنه خونواده اش رو در مقابله با مشکلات داخلی و خارجی مدیریت کنه. فیلم بوسیله خود واشنگتن ساخته شده که این سومین تجربه ی کارگردانی اون حساب می شه. «حصارها» تعریف کامل یکی از اون فیلم های جمع و جور، تئاتری و کم خرجیه که آکادمی دوستشون داره. فیلمی که فقط روی هنر داستانگویی و بازی درگیرکننده ی بازیگرانش تمرکز می کنه. پیتر تراویس از رولینگ استون در توصیف فیلم گفته: «”حصارها” به بوق و کرنای هالیوود نیاز نداره. این نویسنده، این کارگردان و این بازیگران اون قدر حیرت انگیز هستن که واسه جلب توجه تون کافی هستن».

نامزدهای احتمالی اسکار 2017

کتاب جنگل یا زوتوپیا The Jungle Book or Zootopia

قبول دارم، یه انتخاب غیرمنتظره. مگه می شه یه بلاک باسترِ پرخرج در کنار این آثار جداگونه قرار بگیره؟ سوال خوبیه، اما نباید از یاد ببرم که «کتاب جنگل» قبل اینکه یه بلاک باستر باشه، یه فیلم خانوادگیه. اسکار مراسمیه که اکثرا بوسیله مردم عادی دیده می شه و «کتاب جنگل» هم یکی از انگشت شمار بازسازی ها و فیلم های خانوادگی موفق امسال بود. پس می توان «کتاب جنگل» رو هم مثل «زندگی پای» انگ لی، یه مدعی به حساب آورد. «کتاب جنگل» بازسازی داستان مشهور پسر جنگل، به کارگردانی جون فاوروه که تقریبا به طور کامل با به کار گیری جلوه های کامپیوتری ساخته شده. این در حالیه که عده ای فکر می کنن ممکنه امسال اتفاق نادری افتاده و «زوتوپیا» به جمع بهترین فیلم های سال هم راه پیدا کنه. برنده شدن در شاخه ی بهترین انیمیشن بلند، در حد بهترین فیلم اهمیت داره، اما قبلا در مورد ی انیمیشن های «بالا» و «داستان اسباب بازی ۳» دیده بودیم که انیمیشن ها هم می تونن به این شاخه نفوذ کنن. از اونجایی که «زوتوپیا» علاوه بر اینکه یه فیلم خانوادگی سرگرم کننده ی عالیه، انیمیشنی با پیام مهم و قابل تاملی همه، تحلیل کنندگان فکر می کنن شاید «زوتوپیا» موفق شه علاوه بر شاخه ی بهترین انیمیشن، در این بخش هم نامزد شه.

نامزدهای احتمالی اسکار 2017

شیر Lion

«شیر» یکی دیگه از فیلم هایی براساس یه داستان واقعیه که تجربه ثابت کرده به طور خودکار باید اونا رو در مورد ی انتخاب نامزدهای اسکار جدی گرفت. فیلم درباره ی پسر هندی ایه که در ۵ سالگی در قطار گم می شه و هزاران کیلومتر از خونه و خونواده اش دور می شه. در آخر یه زوج خارجی اون رو به عنوان فرزندخوانده شون قبول می کنن و اون رو به استرالیا می برند. حالا اون در سن ۲۵ سالگی با به کار گیری خاطرات محوی که از کودکی داره و البته تکنولوژی ای به اسم گوگل اِرث، می خواد تا خونه ی واقعی اش رو پیدا کنه. از بازیگران اصلی «شیر» می توان به دِو پاتال، رونی مارا و نیکول کیدمن اشاره کرد. بیشتر منتقدان در کنار نام بردن از پرده ی دوم فیلم به عنوان یکی از ضعف هاش، اون رو حسابی تشویق کرده ان و از این گفته ان که کافیه کمی احساس داشته باشین تا این فیلم اشک تون رو در بیاره. تلاش واسه پیدا کردن والدین. سفر طولانی یه مرد. دیدار پایانی و اشک. به نظر من که نامزد فوق العاده ایه!

شما فکر می کنین چه فیلم هایی به جمع نامزدهای بهترین فیلم اسکار امسال وارد می شن؟

هنرمندانی که اسکار گرفتن اما خودشون اونو دریافت نکردن!

لیست کامل برندگان اسکار ۲۰۱۷ – فرهادی اسکار گرفت

اخبار اسکار برندگان اسکار زومجی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *