پایان نامه حقوق با موضوع : دسترسی به خدمات

بستگان.
ترخیص الزامی پسران از سنین سربازی و ترغیب دختران به استقلال از راه ازدواج و اشتغال.

افزایش حمایت های جانبی از فرزندان جهت زندگی در خارج از محیط شبانه روزی.
تبدیل خوابگاه های بزرگ به خوابگاه های کوچک.
با این طرز تلقی سیر تحول پرورشگاهها از واحد های 400 تا 500 نفری و گاهی بیشتر به مراکز کوچک تر تغییر شکل داد و با تأسیس شبه خانواده ها و اسکان کودکان در گروه های 15 تا 30 نفری و نیز اسکان گروه های 5تا10 نفری از کودکان در مجتمع های خدمات حمایتی زمینه شناخت و ایجاد ارتباط هرچه بیشتر کودکان با کانون خانواده فراهم گردید. از طرف دیگر، با اهمیت دادن به مسئله حضانت و سپردن تعداد بسیاری از کودکان به خانواده ها از تجمع در پرورشگاه ها کاسته شد و این در حالی که کودکان با رسیدن به مرحله نوجوانی و جوانی و پیش آمدن ازدواج و اشتغال و نهایتاً کسب استقلال ها از واحد های شبانه روزی خارج می شوند و این خود زمینه ای وسیع برای سیر نزولی تعداد کودکان در این گونه مؤسسات بود.

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

نکته بسیار با اهمیتی که پس از پیروزی انقلاب مورد توجه قرار گرفت ایجاد موانع برای ورود کودکان به این گونه مؤسسات بود که این مهم از طریق اصلاح ذات البین، توجه و تشریح مسائل و مشکلات پرورشگاه ها با کمک وسایل ارتباط جمعی از جمله درج مقالات مفید در روزنامه ها، تهیه و اجرای برنامه های مناسب و هشداردهنده در صدا و سیما و بالاخره در پاره ای موارد کمک های مالی به خانواده ها، که همه این اقدامات در جهت دوام و بقاء خانواده ها به شمار می روند صورت می گیرد.

در سال 1373، طرح حمایت از ایتام به درخواست و پیشنهاد جمعی از مسلمانان خیر و نوعدوست مقیم کشور کویت موسوم به هیئت «کافِلُ الیتیم جامع الامام الحسین (ع)» با هدف کمک به ایتام مسلمان کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان، تاجیکستان، لبنان و افغانستان توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) به اجرا در آمد. بر اساس این طرح هریک از افراد هیئت، تکفل 15 نفر از ایتام را عهده دار می شوند، ایتام پسر تا سن 18 سالگی و ایتام دختر تا قبل از ازدواج مورد حمایت قرار می گیرند.
کمیته امداد امام خمینی همچنین اقداماتی برای شناسایی و معرفی ایتام واجد شرایط استانهای کشور به عمل آورده است.
2-10- نگاهی نو به معضل کودکان بد سرپرست و بی سرپرست:
بر اساس آموزه های دینی، خانواده در اسلام دارای جایگاه ویژه و والایی است؛ جایگاهی که می تواند در بستر آرام خود هر یک از افراد خانواده را به مدارج بالای انسانی و علمی و معنوی برساند. راهکارهای حفظ این جایگاه هم تأسی به الگوهایی است که همواره بر حفظ و نگهداری کانون خانواده تأکید ورزیده و سفارش های مؤکدی در این زمینه دارند. خانواده را می توان کانون اصلی رشد و تعالی و تعامل انسان دانست. اولین تجربه های تربیتی از خانواده بر انسان تأثیر می گذارد و به مرور، همان تجربه ها و آموزه ها چارچوب شخصیتی هریک از افراد جامعه را شکل می دهد. در نگاهی موشکافانه، خانواده نماد کوچکی از یک جامعه بزرگی است که مردمان آن در کنار هم زندگی می کنند اما امتیاز خانواده بر جامعه آن است که در خانواده خمیر مایه شخصیتی افراد در حال شکل گرفتن است و می توان با ارائه الگوهای رفتاری مناسب و اسلامی، شخصیت افراد را به گونه ای شکل داد که در برابر ناملایمات و سختی های زیادی کمترین آسیب را ببیند اما انسان وقتی وارد جامعه شد و چارچوب شخصیتی و رفتاری او شکل گرفت تغییر در آن شخصیت چه بسا کار مشکلی باشد.
عموم جوامع جهان با تجربه چنین آموزهایی، به اهمیت خانواده و لزوم آموزش در آن پی برده همواره ذهن شان را به آموزش و تربیت بنیادی و بنیانی در خانواده ها معطوف می دارند، زیرا به این نتیجه رسیده اند که اصلاح خانواده همان اصلاح جامعه است و چه بسا اصلاح خانواده آسان تر، صحیح تر و کم هزینه تر از اصلاح جامعه باشد. چون افراد هریک از خانواده ها همان هایی هستند که وارد جامعه می شوند و اگر درست و صحیح تربیت باشند جامعه در امنیت و آرامش خواهد بود.
با وجود تمام تلاش هایی که عموم جوامع در این موضوع دارند، همواره معضلات زیادی آن جوامع را گریبانگیر خود می کند؛ معضلات و دشواری هایی که بعضی از آنها ناشی از حرکت زندگی امروزی بشر به سوی ماشینی شدن و بهره گیری از تکنولوژی های روز دنیاست. به یقین، هر چه اختراعات و کشفیات انسان زیادتر گسترده تر می شود به همان اندازه نیز مشکلات جوامع هم ازدیاد می یابد. بعضی مشکلات هم مشکلات همه گیر و پرسابقه ای است که چه بسا شاید گفت از اول تشکیل جوامع زاییده شده و همچنان ذهن و زندگی بشریت را درگیر خود ساخته است. آن چه که در این نوشته بررسی می شود معضل و دشواری همه گیری به نام کودکان بی سرپرست و بدسرپرست است که به یقین بسیاری از جوامع، چه پیشرفته و چه در حال توسعه و یا کمتر توسعه یافته با آن روبرویند و در تلاش اند با وضع قوانین و ارائه راهکارهایی پیامدهای این معضل و دشواری را به حداقل رسانده و تا حدودی آن را مهار کنند. در کشور ایران نیز این معضل و رویارویی با آن یکی از مقوله های مهم مسئولان نظام اسلامی است و تلاش های صورت گرفته در این زمینه حاکی از پیشرفت در مهار این بحران است. بهره مندی آحاد جامعه از رفاه، سلامتی و آسایش روحی و روانی رویکرد قابل مطالعه کشور در حل بسیاری از بحران های خانواده هاست. کودکان در هر جامعه ای نماد پویش و تحرک و تداوم خانواده ها و نیز نماد علاقه مندی مردمان جوامع به پایداری نسل های پس از خویش است. در فرهنگ اسلامی به اهمیت فرزنددار شدن و در ادامه به تربیت صحیح و درست فرزندان تأکید مؤکدی شده است.
تحکیم بنیان خانواده هم نمودار تربیت و رشد و نمو صحیح فرزندان در محیط گرم و صمیمی خانواده هاست. هرچه بنیان خانواده استوارتر باشد به همان میزان نقش آن در تربیت انسانی اسلامی فرزندان پررنگ خواهد شد.
با همه این اوضاع متأسفانه مشکلات و دشواری های عدیده ای بنیان خانواده ها را تهدید می کند و خانواده ها همواره در معرض آسیب های جدی و دشواری های سخت زندگی اند.
یکی از آسیب های جدی که بنیان آن را به هم می ریزد وجود طلاق است که زاییده دشواری ها، سختی ها، ناآگاهی ها و عدم تفاهم در کنار هم زیستن است. متأسفانه بروز این عارضه پدیده های شومی را به دنبال دارد که از بنیان خانواده عبور کرده جامعه را با آن درگیر می نماید. بی تردید، وجود هرگونه بحران و آسیبی در خانواده تأثیر نامبارکی بر ذهن و آینده فرزندان آن خانواده خواهد گذارد و هر اتفاقی در خانواده بنیان آن را متزلزل کرده و در صورت تشدید، فرزندان را بی سرپرست و بی خانمان خواهد کرد.
بحران و آسیب در خانواده در هر حالتی مخرّب و ویرانگر است و اگر والدین نکوهیده بودن طلاق و جدایی را مورد توجه قرار داده و طلاق عاطفی از هم داشته باشند، مشکل دیگری فرزندان آن خانواده را تهدید می نماید و آن هم بدسرپرستی است. اما کودکان بد سرپرست کیستند؟
2-10-1- کودکان بدسرپرست:
فرزندانی که در محیط خالی از عشق و دلبستگی خانوادگی و در فضای ناامن بزرگ و تربیت می شوند در معرض بحران های عاطفی، اخلاقی، اجتماعی و روحی قرار خواهند گرفت و این بحران ها با آنکه در ظاهر گریبانگیر همان افراد و فرزندان است اما در معنای عمیق تر و در باطن، جامعه را گریبانگیر و مبتلای خود می سازند. بر این اساس جامعه با چنین کودکانی مواجه است که به دور از افکار و رسانه های همگانی مورد کودک آزاری قرار می گیرند. والدین این افراد به دلیل بزهکاری، اعتیاد، سوءرفتار، بیماری صعب العلاج، زندانی شدن، مسائل اخلاقی و….صلاحیت خود را برای نگهداری این کودکان از دست داده اند. والدین این کودکان یا زندانی هستند یا معتاد که احساس مسئولیت اجتماعی ندارند.
در عصر حاضر، جامعه ما و البته بسیاری از جوامع دنیا با یک دشواری و معضل بزرگی به نام کودکان بدسرپرست و یا کودکان بی سرپرست روبرو هستند کودکان بدسرپرست واقعیت تلخ جامعه هستند که به دور از مهر و محبت و تربیت والدین قرار می گیرند و همین دوری از مهر و محبت تأثیرات منفی زیادی روی آنها گذاشته است، زیرا انسان وقتی یک گام در جهت رشد و شخصیت خود برمی دارد، نیازهایی از قبیل تعلق داشتن و نیاز به تحسین و محبت دارد در حالی که کودکان بدسرپرست از این نیازها پاسخی دریافت نمی کنند و دچار بحران ها و آسیب هایی می شوند که به واسطه تزلزل در بنیان خانواده ها ایجاد شده و آن ها را قربانی خود ساخته است.
درصورتی که والدین نتوانند به دلایلی نیازهای روحی عاطفی این فرزندان را تأمین کنند تأثیرات نامطلوبی را در تداوم زندگی آنها بر جای می گذارد و این کودکان در آینده به بزهکاری روی می آورند زیرا تداوم خشونت به ویژه در دوران نوجوانی پیدایش بدبینی نسبت به زندگی، پوچی و بدبختی نوجوانان را به همراه دارد که پیدایش این روحیه زمینه را برای انواع انحراف ها فراهم می سازد و آن ها برای جایگزین آرامش از دست رفته خود به سمت اعتیاد، دوستی های خطرناک، بزهکاری و…گرایش می یابند.
در گزارشی از کودکان کانون اصلاح و تربیت مشخص شده است که%99کودکان بزهکار دارای والدین زود خشم و مهاجم بوده اند و کودکانی که دست به خودکشی زده اند مورد شکنجه و آزار قرار می گرفتند. در این زمینه وجود کودک آزاری جسمی و عاطفی بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است.
روزانه مواردی درخصوص کودکان بدسرپرست که مورد آزار جسمی و عاطفی قرار می گیرند گزارش می شود که به قاچاق مواد مخدر و فروش مواد مخدر، کارهای سخت و زیانبار، ممانعت از تحصیل، اخراج از خانه، فرار از خانه، عدم دسترسی به خدمات درمانی بهداشتی و ده ها معضل دیگر گرفتار و محکوم می شوند.
یکی از آسیب های جدی که جامعه را تهدید می کند گسترش کودکانی است که به دلایل گوناگون همه وقت خود را در خیابان می گذرانند و از طریق تکدی گری، بزهکاری، شغل های کاذب امرار معاش می کنند که این معضل ها پیامدهای ناگواری را در آینده نه چندان دور برای جامعه در پی خواهد داشت. برای جمع آوری این کودکان مراکزی وجود دارد که یکی از آنها خانه ی سبز و ریحانه است که برای جمع آوری کودکان به وجود آمده است این کودکان در خیابان ها و چهارراه ها شب و روز خود را سپری می کنند و هر روز به تعداد آن ها اضافه می شود. آمار نشان می دهد تهران بیشترین کودکان خیابانی را در خود جای داده است. دو مرکز مهم مذهبی مشهد و قم و استان های گلستان، لرستان، فارس و خوزستان تعداد زیادی کودکان خیابانی دارند. زندگی در خیابان مشکلاتی برای کودکان ایجاد می کند مشکلاتی اعم از سوءتغذیه بیمارهای مزمن گوارشی پوستی جای خواب و محل زندگی آلوده و بیماری های واگیردار که سایرین نیز در معرض درگیر شدن در فعالیت ها و موقعیت های خطرناک و غیرقانونی قرار می گیرند. استثمار جنسی و اعتیاد به مواد مخدر وابستگی هر چه بیشتر به گروهای قاچاق مواد مخدر از جمله مشکلات آنهاست که این وابستگی باعث بروز بیمارهای خطرناک می شود.
از این جهت فرهنگ خشن خیابانی از ویژگی های رفتاری و اخلاقی این کودکان است که رفتارهای ضداجتماعی به دنبال دارد کودکی که در محیط ناسالم و بیمار رشد می کند بیشتر وقت خود را در خیابان ها و به جرم و بزهکاری گذرانده به همین جهت نمی تواند ارتباط اجتماعی مناسبی با دیگران داشته باشد در تمام جوامع کودکان و نوجوانان خیابانی برای ادامه زندگی به حمل و نقل زباله، شستن اتومبیل، دست فروشی و مشاغل غیرقانونی مانند فروش مواد مخدر مشغول اند این کودکان کمتر به مدرسه می روند و کمتر به مراحل تحصیلی می رسند این کودکان به دلیل نداشتن سرپرست مناسب دیر یا زود به خیابان ها راه می یابند و زندگی خیابانی را از سر می گیرند.
2-10-2- کودکان بی سرپرست:
یکی دیگر از معضلات و دشواری های جامعه ما موضوع کودکان بی سرپرست است. کودکان بی گناهی که در شرایط خاص خانوادگی خود را از دست می دهند و به اجبار بی سرپرست می شوند.
کودکان بی سرپرست به کودکانی اطلاق می شود که به دلایل متعدد از حمایت و نگهداری خانواده محروم بوده اند و امکان زندگی در محیط خانواده را ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید