۳ ویژگی منفی مدیران که خلاقیت کارمندان را از بین می برد

Orange colored path across a maze. ( 3d render )

خیلی از مدیران و کارفرمایان در بیشتر مواقع و بطور ناخواسته، ایده های ناب کارمندان خود رو تباه می کنن. اگه شمام خلاقیت کارمندان خود رو آزاد گذاشته و در عین حال به موضوعات خاصی محدود می کنین، باید مراقب آینده شرکت خود باشین؛ چون در این حالت ایده های مبتکرانه هم می تونن به تغییراتی بزرگی منجر شن و هم اینکه به کلی از بین برن.

دکتر دیوید بروکز استادیار دانشکده مدیریت و تجارت در دانشگاه اورال رابرتز آمریکا میگه، باورها و تفکرات زیادی در مورد اصل نوآوری و چگونگی رشد اون تو یه تیم هست. حتی مدیران ضعیف هم می تونن در وقتی که شرکت به ایده های نو نیاز داره، به درد بخور واقع شن و از هدر رفتن خلاقیت در کارکنان جلوگیری کنن.

این استاد دانشگاه عقیده داره سه رفتار بسیار شایع در میان مدیران هست که در جهت تقویت خلاقیت کارمندان انجام می گیرن اما معمولاً به خراب کردن ایده ها منجر می شن. در ادامه این مطلب با سایت ما همراه باشین.

۱- برگزاری جلسات هم اندیشی بدون در نظر داشتن هدف

این نویسنده میگه، جلسات همفکری معمولاً اولین قدم واسه شروع یه روند بزرگ تر هستن که در راه خلاقیت گروهی یه تیم شکل می گیرن. در جلسات هم اندیشی ایده های متفاوتی به شکل آزادانه و خود به خود مطرح شده و واسه رسیدن به جمع بندی درمورد یه مسئله تلاش می شه.

اما اگه فقط ایده هایی که بقیه پیشنهاد می کنن رو روی کاغذ بنویسین، به نتیجه مطلوبی نمی رسید و باید بدونین که عملیاتی کردن این ایده ها هم اهمیت بالایی داره. همیشه تلاش کنین قبل از برگزاری اینجور جلساتی، موضوع رو به دقت مورد بررسی و موشکافی بذارین و مطمئن شید که برگزاری یه جلسه همفکری می تونه به جوابای درستی واسه حل مسئله منجر شه یا خیر.

بعد از اینکه ایده های جور واجور مطرح شدن، با در نظر گرفتن هدف شرکت اونا رو به طرف یه نظر همگرا کرده و واسه پیدا کردن بهترین جواب و نتیجه، اونا رو ترکیب و دسته بندی کنین. بعد از پاسخا الگو ورداری کرده و راستی آزمایی ایده ها رو شروع کنین.

۲- برگزاری جلسات بحث و گفتگو با جو دوستانه

اگه تیم شما رابطه منظم و دوستانه ای باهم داشته باشن، این موضوع ممکنه باعث ضرر شرکت شه. دیوید بروکز میگه، وقتی که بحث خلاقیت در میان باشه، حتی بهترین تیما هم کمی با همدیگه اختلاف نظر دارن و دوستی شون مانع از مطرح کردن اختلاف نظرها نمی شه.

یادتون باشه اختلاف سلیقهای براساس ساختار، می تونن نشون دهنده این باشن که ایده های جدیدی در حال خودنمایی در تیم هستن و میشه اونا رو پس از بررسی، آزمایش کرد.

اما اگه تیم شما همیشه با دستورات ارائه شده موافق باشن، این نشون میده که کارمندان ایده ها و نظرات خود رو از شما مخفی نگاه می دارن و یا در حالت بدتر، اصلاً ایده جدیدی به سرشون نمی زنه.

تلاش نکنین هروقت پیشنهاد جدیدی مطرح شد، اونو روی تخته اتاق بنویسین؛ بلکه قبل از نوشتن هرچیزی، واسه بهبود کیفیت ایده ها، اونا رو با شور و انرژی به بحث و بحث بذارین.

این استاد دانشگاه میگه، شاید به عنوان یه مدیر نخواهید که تماشاگر جر و بحث در تیم خود باشین اما همیشه تلاش کنین به عنوان یه داور بی طرف، ایده ها و نظرات رو قضاوت کرده و مورد بررسی بذارین.

مباحثهای کاری همیشه می تونه باعث بروز ایده های خوبی شه اما به شرطی که مطمئن شید در این بحثا، عدالت رو رعایت کرده و هیچ وقت هدف ورزی نمی کنین.

۳- رد کردن ایده ها قبل از بررسی شون

تحقیقات نشون دادن که بیشتر مدیران، قضاوت بسیار بدی در مورد ایده های جدید و خلاقانه مطرح شده از طرف کارکنانشون دارن. این نویسنده عقیده داره که اگه هر طرح پیشنهادی قبل اینکه به دقت بررسی و آزمایش شه، مورد سرزنش رئیس شرکت واقع شه، می تونه تاثیر بسیار داغون کننده ای بر روحیه خلاقیت افراد بزاره.

اون میگه، بهتره ایده هایی که دلیل بهتر شدن وضعیت الان می شن، مورد استقبال کارفرمایان قرار گیرند؛ اما بدیش اینه بیشتر مدیران، ایده هایی رو که مشتریان پیشنهاد میدن، بدون بررسی رد می کنن.

درواقع مشکل از جایی شروع می شه که ایده های دریافتی به وسیله کارفرمایان بدون هیچ دلیل مشخصی رد شن و این موضوع شک نداشته باشین روحیه ایده پردازی افراد مجموعه رو پایین می آورد.

جالبه بدونین ادامه روند رد شدن ایده ها در پیچ و خمای اداری، قبل ار اینکه مورد بررسی قرار گیرند و هم اینکه اصرار به به کار گیری ایده های قدیمی هم می تونه خلاقیت کارمندان رو شدیدا کم کنه. همیشه تلاش کنین ایده های پیشنهادی رو تست کنین حتی اگه میدونید که مشتری هاتون اونو دوست ندارن.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*