۵ برتر: بهترین بازیکنان ایران در بازی های آنلاین [قسمت دوم: دوتا ۲]

Businessman draw growth graph and progress of business and analyzing financial and investment data ,business planning and strategy on blue background.

میشه با تقریب خوبی گفت دوتا ۲ از وقتی که به شکل یه ماد واسه بازی Warcraft 3 عرضه شد تا به امروز که به یه بازی جداگونه و عرضه شده به وسیله شرکت Valve تبدیل شده همیشه یکی از محبوب ترین بازیای چند نفره در آسیا بوده و ایران هم از این قانون مستثنی نیس.

کلاینتای Garena و مپای بروزرسانی شده دوتا به یه مدت طولانی پادشاه بلامنازع بیشتر گیم نتای ایران بودن و مسابقات زیادی در طول اون چند سال برگزار شد. بعد از منتشر کردن بازی دوتا ۲ خیلی از بازیکنان حتی دوست نداشتن نسخه جدید رو امتحان کنن و رقابت رو در همون ماد وارکرفت ادامه دادن، اما صحنه رقابتی بسیار بزرگ و هیجان انگیز اون با مسابقات چند ده میلیون دلاری در آخر همه رو جذب خود کرد و حالا دوتا ۲ به یکی از بازیای اصلی در هر گیم نت تبدیل شده.

قسمت اول این سری مقاله رو بخونین:

  • ۵ برتر: بهترین بازیکنان ایران در بازیای آنلاین [قسمت اول: کانتر استرایک]

طبیعتا در طول این سالای طولانی مسابقه صحنه رقابتی دوتا ۲ افراد و تیمایی رو پرورش داده که با بازی تیمی یا مهارت فردی خود در یاد و خاطرها مونده باشن. در گذشته ملاک اصلی سبک سنگین کردن مهارت فردی بازیکنان کارکرد اونا در مسابقات لن و آنلاین بود. ولی در بازی دوتا ۲ یه ملاک دیگه هم هست.

بازی دوتا ۲ از سیستم امتیازدهی Matchmaking Rating یا MMR استفاده می کنه. بازیکنان با پیروزی در هر بازی امتیاز دریافت می کنن و رده بندیایی واسه چهار ناحیه بازی (آمریکا، اروپا، جنوب شرقی آسیا و چین) تشکیل داده شده. خیلی از بازیکنان که در صحنه حرفه ای مسابقات شرکت نمی کنن و تیم ندارن تلاش می کنن رتبه خود رو در این رده بندی بالا ببرن. بعضی از بازیکنان کشور هم در این رده بندی در جمع بازیکنان برتر هستن و با بازیکنان حرفه ای اروپا رقابت می کنن.

اما عدد MMR و رتبه بازیکنان در رده بندی جهانی اونقدر واسه همه ارزش نداره. خصوصا وقتی جامعه بازیکنان دوتا ۲ بعضی وقتا مواقع می تونه غیر قابل تحمل شه. از طرف دیگر مشکلات اینترنتی و پینگ بالا هم چالشی اضافه بر سازمانه که بازیکنان ایرونی جلوی روشون قرار گرفته. پس هنوزم کارکرد شما به عنوان یه بازیکن حرفه ای یا نیمه حرفه ای اهمیت خاصی داره.

در این مقاله می خوایم بعضی از بهترین بازیکنان دوتا ۲ در کشور رو معرفی کنیم. بازیکنان با در نظر گرفتن کارکرد خود و تیمشون در مسابقات جور واجور انتخاب شدن. به دلیل نزدیک بودن سطح استعداد بازیکنان ایران و وجود نقشای (Role) جور واجور در بازی این بار ترتیب خاصی واسه بازیکنان قائل نمی شیم و فقط اونا رو معرفی می کنیم.

امیرحسین معروفی (PhanThom)

امیر فانتوم یکی از اسمای بسیار باسابقه و قدیمی در صحنه رقابتی دوتاه. اون بازی دوتا ۲ رو از سال ۲۰۰۹ و با تیم VIP شروع کرد و به سرعت به یکی از بازیکنای بسیار خوب صحنه تبدیل شد. اون از شروع نقش ساپورت (پشتیبان) رو رو انتخاب کرد و حالا هم در کنار نقش خود به عنوان ساپورت کاپیتان بسیار خوبیه و با تجربه و شناخت خود از بازی تیمایی که در اون حضور داشته رو خوب هدایت می کنه.

امیر بعد از تیم VIP کم کم تیمای خود رو عوض کرد و قبل از ورود به دوتا ۲ سابقه حضور در تیمای بسیار خوبی مثل Reborn و Scenario رو داشت. امیر فانتوم با همین تیما مقام اولی مسابقات ESWC و MSI رو در سال ۲۰۱۱دریافت کرد. اون همینجوری راه رو به جلوی خود رو در دوتا ۲ هم پیش گرفت و تونست در تابستون گذشته و در مسابقات انتخابی WESG 2018 با تیم VanguardS به مقام اولی برسه.

همونطور که گفتیم امیر فانتوم در نقش ساپورت بازی می کنه. از هیروهایی که اون به صورت تکراری در مسابقات جور واجور انتخاب کرده میشه Earthshaker ،Pudge و Sand King رو مثال زد. اون در مسابقات ایرونی و خارجی در طول ۲۸ بازی با Earthshaker به ۲۱ برد رسیده که آمار بسیار خوبیه.

امیر فانتوم در تابستون گذشته با تیم ونگاردز در مسابقات انتخابی WESG در قم شرکت کرد. ولی به دلیل مشکلات نظام وظیفه و نبود همکاری نهادهای دولتی اون و هم تیمی اش یعنی حسن پویزن (Poison) نتونستن واسه مرحله بعدی مسابقات به چین برن و تیم مجبور شد به جای این دو یار جانشین انتخاب کنه. این باعث شد که امیر فانتوم در استریم خود اعلام کنه که دیگه در مسابقات کشوری شرکت نمیکنه. این تصمیم باعث بیان واکنشای متفاوتی به وسیله دوستان و طرفداران امیرحسین شد.

وحید آقایی (UNX)

وحید آقایی هم یکی دیگه از بازیکنان بسیار خوب و قدیمی دوتا ۲ در حال حاضره. اون در شروع بازی رو در گیم نتای دور و بر تهران شروع کرد ولی در ادامه در تیم VIP به امیر فانتوم ملحق شد. وحید در ادامه به یکی از بهترین آف لینرهای بازی در دوتا تبدیل شد و این مقام و بازی خوب خود رو در دوتا ۲ هم نگه داشت. اون پس از مدت کوتاهی به تیم Scenario ملحق شد و با این تیم به قهرمانی مسابقات MSI 2011 رسید.

یکی از نکاتی که وحید UNX رو از دیگر بازیکنان آف لین جدا می کنه اینه که می تونه تقریبا با تموم هیروهای آف لین بازی کنه. از Clockwerk و Beastmaster گرفته تا Witch Doctor و Disruptor. البته اون الان در نقش ساپورت اول (greedy support یا roaming support که در کنار پشتیبانی از بازیکنان باید خودش هم آیتمای خوبی داشته باشه و در بازی خیلی موثره)

اون در مسابقات گذشته با هیروهای Witch Doctor ،Bane و Jakiro کارکرد بسیار خوبی از خود نشون داده.

آروم اوکتایی (huntah)

آروم اوکتایی از سنین بسیار پایین دوتا ۱ رو شروع کرد و از همون زمان جزو بازیکنان بسیار خوب باشه. اون پس از مدت کوتاهی به تیم ReBorn ملحق شد و لیدری تیم رو بردوش گرفت. اون در میان بازیکنان ایرونی به دلیل گرفتن فرست بلاد (کیل اول بازی) در مسابقات فرانسه از KuroKy (کورو صالحی تخاصمی، کاپیتان تیم Liquid و قهرمون دوره قبلی اینترنشنال) معروفه. البته این مربوط به دوتا ۱ه.

اون در مسابقات دوتا ۲ هم همیشه در جمع بهترینا بوده و یکی از بهترین بازیکنان سولو کری (Solo Carry، کسی که باید بیشترین کیل رو در بازی بگیره) هستش. انگار تازگیا فعالیت اون در مسابقات کشوری کم شده باشه ولی اون هنوزم در رتبه بندی MMR جایگاه بسیار خوبی داره.

مهربد مردانی (Mehrbod)

مهربد یکی از بازیکن بسیار خوب اهوازیه. اسم مهربد واسه اولین بار در مسابقات MSI 2011 به گوش همه رسید (البته قبل از اینم اون در کلاینت گارنا معروف شده بود) و با عملکردی بسیار استثنایی در مقابل تیم Scenario خود رو به عنوان یکی از بازیکنان خوب کشور نشون داد. پس از اون، مهربد راه پیشرفت رو به سرعت طی کرد و بعد از منتشر کردن بازی دوتا ۲، مهربد به یکی از بهترین بازیکنای ایران تبدیل شد و در بیشتر مسابقات ایران مقام اول رو رسید.

مهربد می تونه در همه پوزیشنا و رولا بازی کنه. اونم اینکه یکی از لیدرهای بسیار خوب کشوره.

علیرضا دانشمند (Pixel)

علیرضا پیکسل یکی از قدیمی ترین و بهترین بازیکنان دوتاه. اون از روزای ابتدایی محبوبیت دوتا تا به امروز جزو بهترینا بوده و با تیم Reborn (تیمی که به همراه داداش خود تشکیل داد) به یه مدت طولانی قدرتمندترین تیم کشور بود. خیلی از طرفداران ایرونی بازی فکر میکنن که پیکسل بهترین بازیکن ایرانه. اون از تک و توک بازیکنانیه که تونسته در رتبه بندی MMR در جمع بهترین بازیکنان اروپا و تا ۱۰۰ بازیکن اول بالا بیاد.

علیرضا در دوره اعزامیای تیم ملی کشور حضور داشته و در سالای ۲۰۱۰ و ۲۰۰۸ واسه مسابقات به فرانسه اعزام شد. اونم اینکه در سال گذشته هم به عنوان یار جانشین با تیم ونگاردز به چین رفت.

پیکسل هم مانند مهربد توانایی بازی کردن در همه نقشا و پوزیشنا رو داره و با به کار گیری توانایی و تجربه خود می تونه همیشه مهره ای حیاتی واسه پیروزی تیم خود باشه.

زیر رادار

علی قره چماقلو (Re{ali}Ty)

علی ریلتی هم یکی از بازیکنان جدیدتر صحنه رقابتی دوتا ۲ه. اون از دوره های ابتدایی دوتا ۲ همراه با دو داداش خود بازی رو شروع کردن. اون تونست پس از مدت کوتاهی تونست تو یه تیم به همراه برادران خود، امیر Red و هادی Foreign در مسابقات برگزار شده در قم به مقام دومی رسید که نتیجه زیادی بود، خصوصا با اینکه تیمای بسیار خوبی در اون تورنمنت حضور داشتن.

اون پس از یه مدت به تیم ونگاردز ملحق شد و در جمع تیم اعزامی به چین حضور داشت.

محمد سلگی (Panda)

محمد پاندا بازی رو از زمان دوتا ۱ و در قم شروع کرد. در شروع اون زیاد آوازه ای نداشت ولی بعد از منتشر کردن دوتا ۲ بازی اونم پیشرفت بسیار زیادی کرد و خیلی سریع به یکی از بهترین بازیکنان کشور تبدیل شد. پوزیشن اصلی اون در لین وسطه.

حسن معروفی (Poison)

حسن محبوبی از بازیکنان تقریبا جدید در صحنه رقابتی دوتاه. اون کار خود رو از نسخه دوم بازی شروع کرد ولی مهارت اون در بازی خیلی سریع اونو از بین موج بازیکنان جدید بالا کشید و پس از مدت کوتاهی اون یافته های بسیار خوبی با تیم FelMysT بدست آورد. اون در کنار امیر فانتوم در تیم ونگاردز در مسابقات انتخابی WESG به مقام اول رسید ولی اونم به دلیل مشکلات نظام وظیفه نتونست به چین بره و علیرضا Pixel و نریمان Cupid به جای اون و امیر فانتوم به مسابقات رفتن.

یکی از ویژگیای خاص حسن پویزن اینه که می تونه در دو پوزیشن آف لین و کری کارکرد بسیار خوبی داشته باشه و به هیروهای بسیار زیادی مسلطه. کانتر کردن (انتخاب هیروی ضد یه بازیکن و کنترل کردن اون) حسن کار آسونی نیس و این اونو به مهره ای مهم در میان بازیکنان ایرونی تبدیل کرده. حسن در مسابقات گذشته با هیروهای Invoker ،Earthshaker ،Faceless Void عواقب خوبی به دست کرده.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*