۷ ساعت اینترنت روزانه؛ حضور پررنگ کاربران ایرانی در فضای مجازی از کجا نشات می‌گیرد؟

ایرونیا روزانه ۷ ساعت در فضای مجازی هستن، در حالیکه میانگین به کار گیری فضای مجازی در دنیا چهار ساعت در روزه. این جدیدترین آمار کاربران ایرونی در اینترنته که تازگیا به وسیله معاون مرکز ملی فضای مجازی اعلام شده.

ایرونیا ۳ ساعت بیشتر از میانگین جهانی در فضای مجازی وقت می گذرونن. دلایل این رو میشه اول از همه در پیشرفت اینترنت در جهان و سهولت دسترسی به اون بررسی کرد. سایت «We Are Social» در گزارشی آمارهایی از فضای دیجیتالی جهان در سال ۲۰۱۸ منتشر کرد که براساس اون بیشتر از ۴ میلیارد نفر در سراسر جهان از اینترنت استفاده می کنن و بیشتر از نصف جمعیت جهان همیشه آنلاینه. در این گزارش گفته شده که تقریبا یه چهارم از یه میلیارد کاربر جدید واسه اولین بار در سال ۲۰۱۷ آنلاین شدن.

البته باید گفت که بزرگترین دلیل رشد کاربران اینترنتی در طول یه سال گذشته گسترده شدن تلفنای هوشمند ارزون قیمته. بیشتر از ۲۰۰ میلیون نفر اولین دستگاه گوشی موبایل خود رو در سال ۲۰۱۷ به دست آوردن و دو سوم از ۷٫۶ میلیارد نفر در جهان حالا گوشی موبایل دارن. تلفنای هوشمند بیشترین وسیله اتصال به اینترنته و همین باعث شده تا مردم بتونن در هرجایی که هستن تجربه به کار گیری اینترنت رو داشته باشن.

از طرف دیگه آمار به کار گیری شبکه های اجتماعی به عنوان یکی از جذابیتای فضای مجازی هم بیشتر شده. بیشتر از ۳ میلیارد نفر در سراسر دنیا ماهانه از شبکه های اجتماعی استفاده می کنن که از هر ۱۰ نفر ۹ نفر از راه موبایل به این شبکه های وصل می شن. براساس آمارها تعداد کاربران رسانه های اجتماعی در سال ۲۰۱۸ برابر با ۳٫۱۹۶ میلیارد نفره که ۱۳ درصد بیشتر از سال گذشته س. هم اینکه تعداد کاربران گوشی موبایل در سال ۲۰۱۸ به رقم ۵٫۱۳۵ میلیارد رسیده که نسبت به سال قبل ۴ درصد بیشتر شده.

این وسط جایگاه ایرونیا واسه حضور در فضای مجازی مهمه. در حالیکه می گن میانگین جهانی حضور هر فرد در فضای مجازی روزانه ۴ ساعته، ایرونیا ۷ ساعت از ۲۴ ساعت خود رو در این شبکه جهانی می گذرونن. اما این علاقه از کجا سر میگیره و به چه دلیل ایرونیا تقریبا دو برابر میانگین جهانی بیشتر در فضای مجازی وقت می گذرونن؟

«امان الله قرائی مقدم» آسیب شناس اجتماعی در گفتگو با سایت ما دلایل حضور نامتعارف ایرونیا رو در فضای مجازی در دو مورد بررسی می کنه. این جامعه شناس دلیل اصلی این رفتار رو تاخر فرهنگی می دونه:

«ما به وارد کردن وسیله ها توجه داریم اما هنوز به فرهنگ به کار گیری وسیله ها توجهی نمی کنیم. به خاطر همین بین فرهنگ الهی یا همون روش به کار گیری وسیله و فرهنگ مادی که به معنی واردات وسایل جدیده، فاصله هست. از طرف دیگه تغییر طرز تفکر افراد تحتِ کنترل تکنولوژیه و همین تاخر فرهنگی موجب می شه تا نتیجه رفتار افراد اونطور که باید نشه.»

دسترسی آسون و ارزون به اینترنت در مقایسه با بقیه تفریحات موجود در کشور، دلایلیه که از نظر قرائی مقدم، باعث جذب جوانان به اینترنت شده. به نظر اون نبود امکانات رفاهی در دسترس، ارزون و هم اینکه جذاب نبودن برنامه ای رادیویی و تلویزیونی واسه شهروندان، اونا رو به سمت ماهواره و اینترنت می کشونه و از اونجائیکه دسترسی به اینترنت در همه جا راحت تر و ارزون تره، مردم وقت گذرانی در اینترنت رو به به کار گیری ماهواره که همه جا و همیشه در دسترس نیس یا سفرهای تفریحی و وقت گذرانی در مراکز تفریحی که هزینه برداره، بهتر می دونن.

این موارد در کنار تموم جذابیتای اینترنتی و نبود محدودیتایی که در جامعه حقیقی هست، زمان به کار گیری فضای مجازی رو واسه کاربران ایرونی تقریبا دو برابر معیارهای جهانی کرده.

به گفته قرائی مقدم تاخر فرهنگی در میان همه مردم جهان هست و باعث بروز رفتارای نامتعارف در میان اونا می شه. منتها وجود دلایل و متغیرهای دیگه که سر گرفته از شرایط سیاسی، جغرافیایی، اقتصادی و بقیه موارده، این تاخرها رو کمتر یا بیشتر می کنه.

از نگاه آسیب شناسا اجتماعی تاخر فرهنگی و شرایط اجتماعی جامعه، گرایش شهروندان مخصوصا جوانان رو به به کار گیری اینترنت بیشتر کرده و ادامه این روند عواقب خوبی به دنبال نداره؛ مثلا رباتیک شدن نوجوانان و گمرنگ شدن تعاملات اجتماعی اونا از محسوس ترین عواقب استفاده زیادتر از اندازه اینترنته.

دیدگاهتان را بنویسید