راهنمای خرید تندر ۹۰ دست دوم + جدول قیمت

رنو لوگان یا با اسمای دیگه ال ۹۰ و تندر ۹۰،  یه محصول شناخته شده از رنو در کشورمونه و الان بیشتر از ده ساله که به وسیله ایران خودرو و پس از اون پارس خودرو تولید و روونه بازار می شه. تندر ۹۰ برخلاف ظاهر احمقانه اش محصولی با کیفیته. هروقت جویای اندازه رضایت از یه مصرف کننده این محصول شید، به احتمال زیاد جواب مثبتی خواهید شنید. مهم نیس که طراحی خارجی یا داخلی اونو دوست ندارین چون مطمئن باشین کمتر کسی با ظاهر اون موافق میشه. اما در هر صورت با وجود مشکلات پراکنده در ساخت، از خودروسازان عجیب داخلی، بازم ال ۹۰ محصولی قابل اعتماده.

به طور کامل خلاصه ویژگیای مثبت و منفی اونو دوباره واسه مشتاقان به خرید اون یادآوری می کنیم: ال ۹۰ خودرویی بسیار جاداره. هرچقدر هم قد بلند باشین بازم جای کافی براتون هست. صندوق تندر ۹۰ هم ۵۱۰ لیتر حجم داره که از  کافی هم بیشتره! شباهت فنی نزدیک به صد در صد این خودرو با رنو مگان ۱٫۶ لیتری نشون دهنده کیفیت خوب بخش فنی اون، با در نظر گرفتن قیمت و رقباشه. ارتفاع زیاد اون باعث نرمی کیفیت سواری شده و بعضی وقتا می شه حتی به عنوان محصولی آفرود هم استفاده کرد.

این محصول فرانسوی- رومانیایی بر خلاف ظاهر مکعبی اش، آیرودینامیک و ارگونومی خوبی هم داره. مصرف اش هم به طور کامل مناسبه و گیربکس اون در نسخه های خودکار کارکرد خوبی از خود نشون میده. در آخر موتور تندر ۹۰ با۱۶۰۰ سی سی حجم و ۱۶ سوپاپ می تونه به ترتیب ۱۰۵ اسب بخار و ۱۴۸ نیوتن متر ، توان و گشتاور تولید کنه.

از طرف دیگه تندر ۹۰ در مقایسه با حریف دیرینه اش ۲۰۶، حرفی در ظاهر واسه گفتن نداره. (می تونین این موضوع رو به اجناس دیگه هم گسترش بدین). مشکلات ساخت و مونتاژی پراکنده ای از تولید این خودرو به وسیله سازندگان تقریبا محترم داخلی هم دیده می شه. طراحی بعضی ادوات اتاق اون واقعا ناجوره!

هم اینکه با وجود دووم خوب و به سرو صدا نیفتادن کابین پس از کارکردای طولانی، بازم خیلی زیاد پلاستیک تشکیل دهنده داشبورد خشک و زننده س. در کل بحث رو این جوری جمع می کنیم: قرار نیس ال۹۰ رو دوست بدارین چون واسه دوست داشته شدن ساخته نشده. ال ۹۰ یه "خودرو" است و از پس وظیفه خودش به طور کامل بخوبی بر میاد.

قیمت تندر ۹۰ – بهمن ۹۷

تندر ۹۰ نسخه فیس لیفتی داره با عنوان پلاس که فرق اون با مدل قبلی بسیار ناچیزه.  مدل دیگه این خودرو مجهز به گیربکس اتوماتیکه که قیمت مدلای جور واجور صفر کیلومتر اونو می تونین در زیر ببینین:

نگاهی به بازار دست دوم تندر ۹۰

همونطور که اشاره کردیم ال نود نسبت به رقبایش به مراتب استهلاک پایین تری داره. در نتیجه، کیفیت خوب و دووم بیشتر قطعات، نقش تعیین کننده ای در سبقت گرفتن قیمت این خودرو نسبت به هم رده هاش ایجاد کرده که کمی در این مورد توضیح می دیم:

تندر ۹۰ همیشگی

در بین بی رنگ ها از پرکارترینا شروع می کنیم. ال ۹۰ با کارکردی بالای ۳۵۰ هزار هم، اگه در سلامت باشه، دست کم ۴۰ میلیون تومن قیمت داره. (کیفیت ال ۹۰ باعث می شه افزایش کارکرد تاثیر کمتری روی قیمت اون به نسبت بقیه بزاره). با کم شدن کارکرد مثلا حدود ۱۵۰ هزار کیلومتر به طور میانگین به قیمتی حدود ۵۵ میلیون تومن می رسیم.

تندر ۹۰ فیس لیفت!

براساس مدل هم از سال ۱۳۸۶ با ۴۰ میلیون تومن قیمتا شروع می شن در حدود مدلای ۹۰ به میانگین ۵۰ میلیون می رسیم، با عبور از مدلای ۹۳ به بالا قیمتا از ۶۰ میلیون تومن میگذرن، در همینجا دید کنین که نسخه های اتومات در همین سال، دست کم ۱۰ میلیون تومن بهای مضاعفی دارن که با تمیزی و اندازه کارکرد این اختلاف قیمت تا ۲۰ میلیون تومن هم ممکنه زیاد شه.

موارد رنگ دار هم بسته به تعداد لکه های رنگ و اندازه ضربه وارده به وجود اومده به وسیله تصادف تعیین قیمت می شن.

یه نکته مهم قبل از خرید تندر ۹۰ دست دوم

در این مطلب تلاش شد کمتر نقد و به جزئیات پرداخته شه چون که چندین بار این خودرو از دید سایت ما بررسی شد. می تونین بررسی کامل تندر ۹۰ رو از اینجا بخونین. اما نکته مهمی هست که نمیشه از اون گذشت:

باوری در بین مردم هست (که بسیار هم در تصمیم گیریاشون تاثیر گذاره) و اون گرانی قطعات تندر ۹۰ نسبت به هم قیمتانشه. این مسئله به طور کامل صحت داره ولی یه "اما"ی بزرگ داستان رو به طور کامل تغییر میده. هر قطعه تندر ۹۰ نسبت به رقبایش دووم بیشتری داره. مثلا قیمت تسمه تایم این خودرو به مراتب گرانتر از بقیه اجناس ایران خودروه. مخصوصا در این گرونیا قیمتش سر به فلک میکشه. اما در شرایطی که هر خودرویی باید در ۶۰ هزار کارکرد اقدام به تعویض تسمه تایم کنه، ال۹۰ا ساعت تعویضشان روی ۸۰هزارتا کوک می شه. این مسئله در مورد بقیه قطعات چه فنی و چه مصرفی، کاملََ صدق می کنه. مثلا لنت ترمز. طول عمر اونا در تندر ۹۰ بسیار بیشتر از رقباشه. پس اگه قصد خرید این خودرو رو دارین، منطق حکم می کنه که این نکته رو پای نقاط ضعف و منفی ننویسین.

پاسخی بگذارید