مهم ترین نکات امنیتی ایمیل

امنیت اینترنت، موضوعی که هممون میدونیم مهمه، اما بعضی وقتا این موضوع خیلی راحت پشت زوایای ذهنمون می شینه، و شروع به فریب خودمون با این باور که “همچین چیزی واسه من اتفاق نمیفته” می کنیم. خواه این نیروی خراب کننده جدیدترین ویروس یا تنها تلاشایی واسه هک کردن از طرف یه هکر جوون تازه وارد باشه، ما تنها یه کلیک از درگیر شدن با مشکلات امنیتی که ترجیح می دیم با اون مواجه نشیم، فاصله داریم. در هیچ جا این مسئله به اندازه ایمیل هامون غلطه.

مت هونان مقاله ای گیرا در وبگاه Wired در مورد امنیت اینترنت و هم در مورد اینکه چیجوری اون قربونی نقصای امنیتی آنلاین جورواجور شده، نوشته. در این مقاله، اون نوشت “خطاهای امنیتی اشتباه من بود، و من بسیار، بسیار به خاطر اونا متأسف و پشیمونم.” اون به حقایق بسیار جدی رسید: در بیشتر موارد جایی که ما با سکسکهای امنیتی روبرو میشیم، می تونیم ردپای این موضوع رو در جهل و غفلت خود پیدا کنیم.

تمرینا و تجربه های آنلاین ایمن در حفظ صد در صد هویت آنلاین شما و خلاص شدن از ویروسا، هکرها و همه گونه حقها و شیطنتای بر اساس اینترنت، مهم هستن. و بهترین مکان واسه شروع کجاس؟ صندوق پستی تون. اینجا بعضی نکات ساده اما مهم امنیتی آمده که تا اونجا که امکان داره باید واسه حفظ امنیت حساب ایمیل خود بدونین.

۱. از حسابای ایمیل جداگونه استفاده کنین.

اگه شما مثل بیشتر مردم هستین، حساب ایمیل تون شاید قطب مرکزی فعالیتای شخصی شماس. همه اطلاعیهای فیس بوک، ثبت اسمای وبگاه، خبرنامها، پیاماتون، و چیزای دیگه ای به جز اینا به ایمیل تون فرستاده می شن، درسته؟ این بدون معنا هستش که شما همه تخم مرغ هاتون رو تو یه سبد می ذارین، اگه اون سبد اتفاقی سقوط کنه، شما همه تخم مرغ هاتون رو با اون از دست میدید.

یعنی، اگه شما همه فعالیتای خود رو به یه حساب ایمیل معطوف کنین، چه اتفاقی میفته وقتی که کسی سر زده واردش می شه؟ می خوام بگم احتمال این هست که اونا به هر چیز دیگری دسترسی داشته باشن. به خاطر همین شما باید از چندین حساب ایمیل استفاده کنین.

داشتن حسابای ایمیل جداگونه نه فقط به افزایش امنیت شما کمک می کنه، بلکه هم اینکه به پیشرفت بهره وری شما میرسه. تصور کنین اگه بتونین همه ایمیلای کاری خود رو تو یه حساب کاری ترکیب کنین؛ همه دوستان و خونواده با حساب شخصی تون مکاتبه می کنن؛ دارای یه حساب تفریحی واسه وبگاها هستین؛ و یه حساب دم دستی واسه لینکای هرزنامه ای نامعلوم دارین. اینطوری، اگه کسی حساب کاری تون رو هک کنه، تموم ایمیلای شخصی تون هنوز در امان هستن.

۲. یه گذرواژه منحصر به فرد بسازین.

همراه با اندیشه چندین حساب، باید هم اینکه یه گذرواژه (رمز عبور) به طور کامل یکتا و منحصر به فرد واسه هر کدوم از حسابای ایمیل خود داشته باشین. حتا اگه تصمیم به نگهداشتن یه حساب ایمیل اصلی دارین، مطمئن شید که گذرواژه اون ۱۰۰% استثنایی و خاص هستش.

به کار گیری یه گذرواژه واسه همه حسابای تون، اشتباهی در سطح افراد تازه کاره. فرض کنین کسائی ایمیل شخصی تون رو هک کنن پس همه اطلاعیهای دریافتی فیس بوک، یادآوریای eBay، و چیزای دیگه ای به جز اینا رو میبینن. هر هکر ابلهی اون حسابا رو با گذرواژهای برابر به عنوان حساب ایمیل تون آزمایش می کنه، و در مورد شما اونا موفق می شن.

این پیشنهاد ای معمولیه، می دونم، اما خیلی از مردم هنوز اون رو ندیده می گیرن. باید اعتراف کنم، به مدت زمان بسیار طولانی، من هم از گذرواژه ای برابر به واقع واسه همه حسابایی که داشتم، استفاده می کردم. وقتی که یکی از دوستانم به گذرواژه ام فهمید (بدون انگولک کردن چیزی، حالا خوبیش اینه) دونستم که زمان فهمیدن و عاقل بودنه.

۳. مراقب کلاهبرداریای فیشینگ باشین.

وقتی که با یه شرکت یا محصول خاص که نیازمند اطلاعات حساب شما هستش، سر و کار دارین، تا حالا اینجور پیامی رو دیدین: هیچوقت اطلاعات شخصی شما رو واگذار نمی کنیم. ما هیچوقت گذرواژه شما رو درخواست نمی کنیم. وقتی که کسی ایمیلی شامل درخواست اطلاعات شخصی تون واسه شما می فرستد، بی درنگ می فهمید که این یه نیرنگه.

اما سطح دیگری از این نوع کلاهبرداری هست و فیشینگ نامیده می شه. از پایه، کاربران بد اندیش و مغرض وبگاهایی با ویژگیای برتر و پر سر و صدا (مثلا، eBay، آمازون، فیس بوک، و چیزای دیگه ای به جز اینا) رو مثل سازی و جعل کرده و عنوان می کنن که با مشکلاتی با حساب شما روبرو هستن؛ همتون باید کاری واسه رو به راه کردن این مسئله انجام بدین و اون ارسال نام کاربری و گذرواژه به اونا به خاطر تأیید اعتبارتانه. بعضی وقتا اونا حتا شما رو به وبگاهی جعلی که دقیقا مثل وبگاه واقعی به نظر می رسه، رابطه یا پیوند میدن.

مراقب باشین. واقعا، هر زمان که اطلاعات شخصی تون به موقعیت بدون رو در رویی (نبود دیدار انسانی به صورت روبرو) کشانده شد، کلاهبردار یاب شما باید بلند و رو به صدا دربیاد.

۴. هیچوقت روی لینکا در ایمیلا کلیک نکنین.

فیشینگ منو به طرف نکته بعدی ام می بره. هر زمان که لینکی (پیوند) رو تو یه ایمیل می بینه، در ۹۹% اوقات نباید روی اون کلیک کنین. تنها موارد استثنایی هنگامیه که شما در انتظار ایمیل خاصی هستین، مثل لینک ثبت نام یه انجمن یا ایمیل فعال سازی حساب کاربری بازی، یا چیزایی مثل این.

اگه شما یه ایمیل هرزنامه که تلاش می کنه تا خدمات یا محصول خاصی رو به شما بفروشه، دریافت می کنین، هیچوقت روی هیچ کدوم از لینکای درون اون کلیک نکنین. هیچوقت نمی دونین که اونا شما رو به کجا هدایت می کنن. بعضی وقتا اونا ممکنه امن باشن؛ اوقاتی دیگه اونا شما رو مستقیم به طرف درهای جهنم می برن و با یه عالمه از نرم افزارهای داغون کننده و ویروسا مواجه می کنن. اگه شما ایمیلی از بانک خود یا هر خدمات دیگری (مثلا، پرداخت صورت حساب یا قبض) گرفتین، همیشه به صورت دستی از وبگاه بازدید کنین. بدون کپی کردن و چسباندن (paste). بدون کلیک مستقیم. بعدا از خود سپاسگذاری می کنین.

۵. پیوستای ناخواسته رو باز نکنین.

پیوستا وقتی که به ایمیل میان، چیزای گول زننده ای هستن. اگه شما در انتظار چیزی از طرف یه دوست یا دایی یا عمو هستین، پس با اطمینان، دست به کار شید و ملحق شد رو باز کنین. به تصاویر خنده داری که براتون فرستادند بخندین. وقتی که شما شخص فرستنده ملحق شد رو می شناسین، همه چیز خوبه.

اما اگر ایمیل ناخواسته ایه، هیچوقت هیچ فایل ملحق شدی رو باز نکنین. حتا اگه فایل سالم و بی ضرر به نظر برسه، شما ممکنه با جهانی از آزار و ناراحتی روبرو شید. نام فایلا می تونه جعلی باشه. JPEGا می تونن با ظاهر مبدل EXEا باشن و اون EXEا به محض دانلودشان اجرا می شن و بعد شما ویروسی در دست هاتون دارید.

۶. ویروسا و نرم افزارهای داغون کننده رو اسکن کنین.

اگه ایمیلی رو باز می کنین و به هر حال مشکوک به نظر می رسه، دست به کار شید و یه اسکن کننده نرم افزارای داغون کننده و ویروس رو اجرا کنین. هر ایمیل هرزنامه ای شما رو به ویروس آلوده نمیکنه و این ممکنه زیاده روی به نظر برسه که هر زمان یه ایمیل مشکوک رو باز می کنین، اسکن کننده نرم افزارای داغون کننده رو اجرا کنین، اما در امان بودن بهتر از تأسف خوردنه. در اون زمان که تصمیم می گیرین که به اون اجازه شروع بدید، می تونه وقتی باشه که رایانه شما یه keylogger رو بارگذاری می کنه.

۷. از وای فای عمومی دوری کنین.

و در آخر، وقتی که در اینترنت عمومی هستین از بررسی ایمیل خود دوری کنین. بله، می دونم وقتی که منتظر هواپیما واسه رسیدن به ورودی (گیت) پرواز خود هستین، این می تونه واسه بیرون کشیدن گوشی هوشمند یا لپ تاب تون واسه بررسی پیامای جدید، وسوسه انگیز باشه. بدیش اینه، وای فای عمومی می تونه بسیار نا امن باشه.

برنامه هایی اون بیرون وجود دارن که شبکه یاب نامیده می شن که بی جنب و جوش پشت زمینه دستگاه بعضی هکرها اجرا می شن. شبکه یاب همه داده های بیسیم جاری در سراسر یه شبکه خاص رو زیر نظر میگیره، و اون داده ها ممکنه واسه اطلاعات مهمی مورد موشکافی قرار گیرند. مثل نام کاربری و گذرواژه شما.

عجیبه که با گذروندن چند سال، امنیت در مواردی سفت و سخت تر می شه و ما به همون اندازه ای که همیشه در جهات دیگه فعال بوده ایم، ضعیف باقی می مونیم. امنیت ایمیل به عقل سلیم و تصمیمای دقیق منحصر می شه. اجازه ندین تنبلی و آسایش بر آرزو و خواست شما واسه مواظبت و آرامش سایه افکند

انگار آی تی

پاسخی بگذارید