نارسایی غدد فوق کلیوی + علائم و راه درمان آن

مشکل غدد فوق کلیوی

خستگی بیش از اندازه روزانه و افزایش استرس دومورد از اصلی ترین علائم مشکل غدد فوق کلیوی هستن که باید اونو جدی گرفت.

به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛ تا وقتی که تازه وارد دانشگاه شده اید و اولین شغل حرفه ایی خود رو تجربه می کنین، درگیر سبک زندگی شلوغ رفتن ها، اومدن ها و دویدن ها می شید، و بالطبع اندازه مصرف قهوه ی روزانه هم افزایش می یابد.

غدد فوق کلیوی میلیون ها نفر رو در خطر دچار شدن به خستگی قرار می دهد. این مریضی به طور رسمی مشکل غدد فوق کلیوی خونده می شه که مجموعه ایی از علائم رو در بر داره و با خستگی طولانی شروع می شه. غدد فوق کلیوی بالای کلیه قرار دارن، حجم اون ها در حد یه جفت گردوست، اما نقش بزرگی در کنترل استرس بدن اجرا می کنن.

هر روز قهوه می نوشید؟ در این صورت عکس العمل های غدد فوق کلیوی رو افزایش می بدید. از استرس زیاد رنج می برید؟ پس فعالیت غدد فوق کلیوی رو شدید شدن می کنین. تا دیر وقت بیدار مونده و در ساعات غیر معمولی می خوابید؟ نکته همینجاست. خستگی زیادتر از اندازه، کل سیستم ایمنی رو ضعیف کرده و منشأ خیلی از مریضی های دیگه می شه.

دکتر مارجری اُردن، که کمک زیادی به بیماران خود در مورد ی مشکلات به وجود اومده بوسیله مشکل غدد فوق کلیوی و شکست دادن اون کرد، اطلاعات با ارزشی در اختیار ما قرار میده.

به چه دلیل در خطر دچار شدن به مشکل غدد فوق کلیوی قرار دارین؟

بر اساس گفته دکتر اُردن، کمبود خواب، صرف انرژی زیادتر از اندازه و زیاده روی در مصرف کافئین، از عوامل خطرناکی هستن که منتهی به مشکل غدد فوق کلیوی می شن. ایشون خطاب به دانشجویانی که تازه وارد دانشکده شده ان، می افزاید که: بی نظمی، مصرف کاافئین زیادتر از اندازه و استراحت کم نقش مهمی در بروز این آسیب داره.

زیاده روی در استفاده ی بی معطلی از کامپیوتر و اینترنت، صدای زیادتر از اندازه موزیک مانع از استراحت کافی میلیون ها نفره. حتی آریانا هفینگتون، بنیانگذار هفینگتون پست هم از فرهنگ غلط کمبود خواب سخن می گوید.

این مطلب را هم بخوانید :  تاثیر قالب سایت بر سئو یا سئو قالب

روابط نابسامی که موجب آزردگی شما می شه هم منتهی به ترشح هورمون های غدد فوق کلیوی و دیگه هورمون های کنترل استرس می شه. اگر این روابط منتهی به تعالی و آرامش شما در زندگی نمی شه، شایدً باید از شر اون ها خلاص شید.

این روابط شامل، روابط بی نظم با بقیه، با دوستان قدیمی، شکایت ها از بقیه و روابط غم انگیز و یا هر چیزی مثل این ها می شه.

دکتر اُردن خاطر نشون می سازه که یکی از علائم مشکل غدد فوق کلیوی اینه که فرد صبح ها به سختی از خواب بیدار می شه. اما علائم به سرعت پیشرفت می کنن. یکی از علائم خیلی بد هم نبود حفظ خونسردیه.

این مشکل حتی در زندگی روزمره ی جوانان هم می تونه رخنه کرده و به صورت تپش قلب، ترس و اضطراب بروز کنه. در بالاترین جایگاه همه این موارد مشکل خواب و نبود تمرکز قرار داره که فاجعه ایی واسه سطح انرژی بدنه.

واسه بررسی اندازه مشکل غدد فوق کلیوی، پزشکان اندازه ترشح کورتیزول، هورمونی که در شرایط استرس زا ترشح می شه، رو در ساعات جور واجور روز محاسبه می کنن. در روش کالیش، که بوسیله دکتر دنیل کالیش واسه درمان مشکل غدد فوق کلیوی طراحی شده، مثلا سه مرحله استرس هست.

در مرحله اول، حمله به طرف یه هدف، رقصیدن در تموم طول شب، ورزش کردن، قهوه خوردن و مثل این موارد دیده می شه، که منتهی به فعالیت و هیجان زده شدن فرد می شه. این نوع استرس خوشاینده که ما اون رو سرکوب نمی کنیم و به موفقیت منتهی می شه. اما در مرحله ی دوم، سطح ترشح کوتیزول افت می کنه.

دکتر کالیش می گوید، در این صورت افراد دچار اضافه وزن می شن. قادر به خواب نیستن. تمایلات جنسی ادما از بین می رود. و فقط می دانند که مشکلی سلامت اون ها رو تهدید می کنه. در مرحله سوم خستگی غدد فوق کلیوی بروز می کنه، که با کم شدن طولانی کورتیزول همراه س و اینطور احساس می شه که امکان استراحت وجود نداره.

این مطلب را هم بخوانید :  مواد غذایی که موجب کاهش قدرت حافظه می شوند!

دکتر کالیش مریض ۱۲ یا ۱۳ ساله ایی داشت که از مشکل غدد فوق کلیوی رنج می برد. هرچند شوکه کننده بود، اما حقیقت داشت. پس مقصر خستگی زیادتر از اندازه خود شما نیستین. سیستم رو سرزنش کنین.

من واقعاً خسته ام. حالا چه کنم؟

اگر به قهوه اعتیاد دارین، هر شب دیر می خوابید، و صبح ها سخت بیدار می شید، بازم ناامید نشید. دکتر اُردن به جوونایی که از این علائم رنج می برند، پیشنهاد می کنه که از این موارد پیروی کنین: مصرف کافئین رو قطع کنین، و هر شب یا هر چند روز یه بار ۱۵ دقیقه زودتر به تختخواب برید تا به برنامه ی منظم تری دست پیدا کنین.

علاوه بر این عادت های سبک زندگی، می تونید مکمل های غدد فوق کلیوی یا محرک جمجمه ی خاجی استفاده کنین تا اضطراب رو کاهش داده و به ترشح منظم هورمون کمک کنه. بدون شوخی، حتی می تونید وسیله بامزه ایی که محرک Fisher Wallace اسمشه رو جفت و جور و ازش استفاده کنین.

هم اینکه می تونید یوگا رو امتحان کنین، نفس های عمیق بکشین و مدیتیشن کنین. به عبارت یگر، نباید تموم روز دراز بکشین، اما در مواقع استراحت، استراحت کرده و آروم شید.

وقتی که از دکتر اُردن درباره ی چگونگی ی بررسی سطح ترشح هورمون غدد فوق کلیوی و افزایش استرس پرسیدم، ایشون به تست های سطح کورتیزول غدد فوق کلیوی اشاره کردن که شامل تست های بزاقی و تست های آندروسترون می شه.

اگر تا آخرین نفس تلاش می کنین و نگرانین، پس در مراحل اولیه این شرایط قرار دارین، پیشنهادات ایشون عبارتند از: دوری از کافئین. کم شدن اندازه مصرف شکر و الکل، غذاهای آلرژی زا، مخصوصا گندم، شاید گلوتن و افزودنی های خوراکی. کم تر غذا بخورین، وعده های منظم که تشکیل شده از پروتئین، چربی و کربوهیدرات و چربی های سالم باشه.

تعجبی نداره که واسه حفظ سلامتی و بدن، کم هم زیاده.

علائم و نشونه های سنگ کیسه صفرا کدوما هستن؟

چیزای مضر واسه کلیه ها

آی بانو سلامت کلیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *